Włosy pod pachami – jakie pełnią funkcję? Moda na owłosione pachy

Fot. AndreyPopov / Getty Images

Włosy pod pachami stanowią jeden z nowych trendów urodowych. Salony kosmetyczne coraz częściej oferują na nie specjalne zabiegi, w tym zwłaszcza farbowanie. Owłosienie pod pachami chłonie i wzmacnia stężenie wytwarzanych przez ciało feromonów, które wpływają na atrakcyjność płciową.

Włosy pod pachami pojawiają się zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet wraz z wejściem w etap dojrzewania. Warunkują w pewnym stopniu proces termoregulacji organizmu. Owłosienie pod pachami ma zwolenników, ale przede wszystkim przeciwników, którzy je systematycznie usuwają. Kosmetyka oferuje wiele skutecznych metod na pozbycie się włosów pod pachami. W 1915 roku na łamach amerykańskiego czasopisma Harper’s Bazaar pojawiła się pierwsza reklama zachęcająca do ich usuwania.

Kiedy rosną włosy pod pachami?

Włosy umiejscowione są w dole pachowym (z łac. Fossa axillaris). To przestrzeń oddzielająca klatkę piersiową od ramienia. Owłosienie pod pachami pojawia się u człowieka wraz z rosnącym poziomem androgenów (hormonów płciowych) na etapie dojrzewania. Tzw. owłosienie dojrzałe zauważa się na ciele już w wieku około 13 lat, nieco później niż owłosienie łonowe. Jego aktywny rozwój trwać może do 30 roku życia z prędkością około 2,5 cm na miesiąc.

Po co są włosy pod pachami?

Włosy pod pachami, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, w opinii znacznej części społeczeństwa nie pełnią żadnych funkcji, a wręcz przeciwnie – stanowią źródło dyskomfortu i są nieestetyczne. Tymczasem jest wprost przeciwnie – owłosienie pach odgrywa istotną rolę w procesie termoregulacji organizmu, czyli utrzymywania temperatury ciała w optymalnym zakresie. Włosy pod pachami odpowiadają bowiem za wchłanianie i zatrzymywanie potu wytwarzanego przez znajdujące się w skórze gruczoły potowe. Dodatkowo ograniczają obtarcia przy poruszaniu rękami. Owłosione pachy to źródło feromonów, czyli mieszaniny substancji chemicznych o semiochemicznym charakterze (zdolnych do wywierania wpływu na otoczenie i przekazywania informacji). Zatrzymujący się na włosach pod pachami pot zawiera związki, które zdaniem niektórych badaczy decydują o atrakcyjności płciowej. Niestety, ich obecność wzmacnia nie tylko zapach feromonów, ale i potu. Dodatkowo stanowią bardzo przyjazne środowisko dla rozwoju bakterii.

Która metoda depilacji jest najlepsza? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Która metoda depilacji jest najlepsza? Źródło: 36,6

Jak pozbyć się włosów pod pachami?

Owłosienie ciała, w tym zwłaszcza u kobiet, to kwestia sporna, która budzi dużo emocji. Długie włosy pod pachami w opinii niektórych osób są oznaką braku higieny i niedbalstwa. W związku z tym decydują się na ich usunięcie. Istnieje wiele metod, jakimi można usunąć włosy pod pachami. Oto te najbardziej znane:

  • maszynka do golenia lub krem do depilacji – najtańsze i szybkie, lecz krótkotrwałe, sposoby pozbycia się niechcianego owłosienia (włoski odrastają już po kilku dniach). Niestety golarka wiąże się z dużym ryzykiem podrażnienia skóry i pojawienia się nieestetycznych krostek, zaczerwienienia, a nawet wrastania włosków. Decydując się na nią, warto stosować jednocześnie piankę do golenia. Z kolei krem może powodować reakcję alergiczną;
  • wosk – zapewnia usunięcie włosów razem z cebulkami, co daje długotrwały efekt, lecz wiąże się jednocześnie z niezbyt przyjemnym doświadczeniem. Efekt depilacji woskiem utrzymuje się przez kilka tygodni;
  • zabieg laserem – celem uzyskania satysfakcjonującego efektu konieczne jest poddanie się kilku sesjom, co wiąże się z dość sporym wydatkiem (średnio 600 zł). Efekt depilacji laserem utrzymuje się nawet do 3 lat. Rozwiązanie to polecane jest zwłaszcza osobom o ciemnych, mocnych, gęstych włosach, które szybko odrastają.

Moda na włosy pod pachami

Zapuszczanie włosów pod pachami niektórzy postrzegają jako symbol wyzwolenia ciała, co w sposób szczególny związane było niegdyś z feministkami i hipisami. Obecnie trend ten jest coraz bardziej popularny w społeczeństwie. Niektórzy tłumaczą to chęcią powrotu do natury, akceptacją własnego ciała czy przeciwstawianiem się wykreowanemu kanonowi kobiecości. Owłosione pachy kobiet stały się nawet motywem sesji zdjęciowej pt. Natural Beauty („Naturalne Piękno”) londyńskiego fotografa i artysty Bena Hoppera.

Polecamy: Krem do depilacji – jak działa, jak go nakładać i jakie są rodzaje kremów

Na popularności zyskuje upiększanie „fryzurek pod pachami”, a zwłaszcza farbowanie, co określa się jako dyedpits. Moda ta zapoczątkowana została przez fryzjerkę z amerykańskiego Seattle Roxie Hunt, która przefarbowała włosy pod pachami współpracownicy, żeby pasowały jej do niebieskiego koloru włosów na głowie. Trend popularyzują celebryci, tacy jak Miley Cyrus, Madonna czy Lady Gaga.

Czy uważasz, że kobieta powinna się golić?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Higiena włosów pod pachami

Włosy pod pachami wymagają częstej higieny. Do pielęgnacji powinno się używać żelów antybakteryjnych, delikatnych mydeł lub antyalergicznych szamponów. Specjaliści polecają wykonywanie raz w tygodniu peelingu pach. Warto też zakupić skutecznie działający antyperspirant.

Najdłuższe na świecie włosy pod pachami ma pochodząca z Kapsztadu w Południowej Afryce Maoni Vi. Owłosienie osiągnęło aż 81 cm i wpisane zostało do księgi rekordów Guinnessa.

Bibliografia:

1. Pawłowski B., Biologia atrakcyjności człowieka, Warszawa, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, 2009.

2. Konopski L., Koberda M., Feromony człowieka, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe Scholar, 2003.

3. Jacob S., McClintock M.K., Zelano B., Ober C., Paternally inherited HLA alleles are associated with women's choice of male odor, „Nature Genetics”, 2002, 2(30), s. 175-179.

Data aktualizacji: 10.05.2019,
Opublikowano: 08.05.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej