Włókniak twardy – co to jest? Jak usunąć włókniak twardy na nodze?

Fot: kei907 / fotolia.com

Włókniak twardy to łagodny nowotwór, który występuje na skórze – najczęściej zlokalizowany jest na górnych i dolnych kończynach. Jest to zmiana nabyta, która pojawia się m.in. w wyniku urazu, ukąszenia bądź stanu zapalnego. Włókniaki twarde nie powinny budzić obaw, ale jeśli powodują dyskomfort bądź zmieniają swój kształt lub rozmiar, powinny zostać usunięte.

Włókniak twardy to zmiana skórna, która może pojawiać się wraz z biegiem lat bądź pod wpływem np. zmian hormonalnych. Najczęściej występuje pojedynczo, inaczej niż występujący w grupach włókniak miękki. Aby zapobiec jego powstawaniu, należy nosić luźną odzież i pamiętać o odpowiedniej dezynfekcji ran. Jeśli włókniak twardy powoduje dyskomfort, można usunąć go definitywnie i skutecznie poprzez zabieg chirurgiczny, krioterapię lub za pomocą lasera – istnieje wiele metod, które pozwalają się pozbyć włókniaków.

Włókniak twardy – co to jest?

Włókniak twardy to zmiana patologiczna o łagodnym charakterze zbudowana z włókien kolagenowych i komórek tkanki łącznej. Ten rodzaj narośli nowotworowej zazwyczaj ma kształt kulistych, workowatych guzków i może mieć różny rozmiar – od 2 mm do 5 cm. Włókniak twardy, będący guzem występującym najczęściej na kończynach, jest twardy w dotyku, ma ciemny kolor (brązowy, czarny) i, w przeciwieństwie do włókniaków miękkich, występuje pojedynczo. Podczas badania nie daje się ucisnąć, a także przesuwa się w obrębie tkanki podskórnej względem podłoża. Zazwyczaj nie daje żadnych objawów, dlatego często może nie być zauważony przez wiele lat.

Włókniak twardy na nodze

Włókniaki twarde rzadko występują w grupie, dlatego też pojedyncze mogą osiągać duże rozmiary. Są to narośle, które najczęściej występują w obrębie kończyn górnych i dolnych. Najczęściej pojawiają się na nodze i udzie, rzadziej na tułowiu i twarzy. Warto podkreślić, że włókniak twardy na nodze, tułowiu bądź twarzy może być duży i przez to przyczyniać się do dyskomfortu – należy wtedy udać się do specjalisty, który po diagnostyce podejmie decyzję, czy lepiej go usunąć czy też wystarczy go obserwować.

Włókniaki, czyli co? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Włókniaki - czym są? Źródło: 36,6.

Włókniaki twarde – jakie są przyczyny ich powstawania?

Włókniaki twarde najczęściej powstają na skutek stanów zapalnych, np. zapalenia mieszków włosowych. Inną przyczyną ich powstawania są wszelkiego rodzaju urazy. Można zaliczyć do nich np. ukąszenia owadów czy też pęknięcie kurzajki. Ponadto mogą one wpływać na zwiększanie się już istniejących włókniaków twardych. Dodatkowo do przyczyn ich powstawania można jeszcze zaliczyć: czynniki genetyczne, niektóre stany chorobowe (cukrzyca, otyłość), zespół Recklinghausena (choroba genetyczna objawiającą się m.in. zmianami skórnymi) i zaburzenia hormonalne (w tym ciąża). Warto jednak podkreślić, że większość włókniaków twardych ma charakter nabyty.

Włókniak twardy – usuwanie. Czy należy go leczyć?

Włókniak twardy często nie daje żadnych symptomów, dlatego też może nie zostać wykryty nawet przez wiele lat. Jeśli jednak osiąga znaczny rozmiar, warto pomyśleć o udaniu się do specjalisty. W większości przypadków nie trzeba podejmować leczenia, a wystarczy jedynie okresowa obserwacja zmiany skórnej. Jeśli włókniak twardy jest przyczyną dyskomfortu, można zdecydować się na jego usunięcie. Metod jest wiele, co przekłada się na skuteczne i definitywne pozbycie się go. Do sposobów usuwania tego typu narośli zalicza się m.in.:

  • usunięcie chirurgiczne – dzięki tej metodzie włókniak może zostać w całości poddany badaniu histopatologicznemu,
  • krioterapia – jest to mało inwazyjna metoda, która dzięki wymrażaniu zmiany skórnej usuwa ją bez pozostawiania blizn,
  • laseroterapia – to metoda, która dzięki wiązce lasera wymusza przemianę wody śródkomórkowej w parę wodną, co prowadzi do usunięcia włókniaka bez ryzyka powstania blizn,
  • elektrokoagulacja – metoda, która pod wpływem przepływu prądu zwiększa temperaturę skóry i umożliwia bezbolesne usunięcie włókniaka twardego.

Jak wygląda zabieg usunięcia włókniaka? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

    Zpbacz film: Włókniaki - jak się je usuwa? Źródło: 36,6.

    W jaki sposób uniemożliwić powstawanie włókniaków?

    Włókniaki twarde to w większości nabyte narośle skórne. Możliwe jest dziedziczenie predyspozycji do ich powstawania (jeśli dziadkowie i rodzice je mieli, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą je miały również dzieci), jednak w większości przypadków włókniaki powstają na skutek np. stanów zapalnych, urazów itp. Dlatego też bardzo ważne jest, aby nosić luźną odzież, głównie bieliznę uniemożliwiającą ocieranie skóry, które może prowadzić do powstawania włókniaków. Warto również pamiętać o odpowiedniej dezynfekcji miejsc, w których doszło do urazów – ukąszeń, zranień itp. Niezwykle ważne jest również odkażenie cery po goleniu. Dotyczy to głównie skóry pod pachami i na twarzy. Takie działania przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka powstawania włókniaków.

    Data aktualizacji: 07.12.2018,
    Opublikowano: 26.09.2017 r.

    Komentarze (4)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany

    Marek~ 16.06.2018r.

    W końcu sensownie i jasno.

    Kina00 13.06.2018r.

    Dziękuje za pełną i zrozumiałą wypowiedź

    Tom 17.01.2018r.

    Dziękuję za wyczerpujący temat artykuł

    Bella 28.12.2017r.

    Dziękuję -jeden z lepszych artykułów na ten temat

    Zobacz wszystkie 4 komentarzy
    Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

    Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

    Czytaj więcej
    Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

    Czytaj więcej
    Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

    Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

    Czytaj więcej
    Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

    Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

    Czytaj więcej
    Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

    Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

    Czytaj więcej
    Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

    Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

    Czytaj więcej
    Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

    Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

    Czytaj więcej
    Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

    Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

    Czytaj więcej
    Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

    Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

    Czytaj więcej
    Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

    Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

    Czytaj więcej