Właściwości oraz zastosowanie miki – naturalnego minerału

Fot: Kseniya Ovchinnikova / gettyimages.com

Mika to minerał, który wykorzystywany jest przede wszystkim w przemyśle kosmetycznym ze względu na właściwości odmładzające. Jest glinkokrzemianem – mieszanką, która zazwyczaj łączy się z takimi pierwiastkami, jak: wapń, sód, potas czy też mangan i magnez.

Mika główne zastosowanie znalazła w przemyśle kosmetycznym. Jest również wykorzystywana przez malarzy używających naturalnych minerałów jako barwników. W zależności od pierwiastka, z którym łączy się ten glinkokrzemian, powstają różne odmiany surowca. Przykładowo glinkokrzemian potasu nosi nazwę „muskowit”.

Co to jest mika?

Mika jest naturalnie występującym w przyrodzie minerałem skałotwórczym, należącym do rodziny krzemianów. Jej złoża można znaleźć przede wszystkim w Indiach, Rosji, Kanadzie oraz w Polsce, głównie w okolicach Dolnego Śląska. Poza przemysłem kosmetycznym ze względu na właściwości wykorzystuje się ją do budowy urządzeń elektronicznych, jako materiał izolacyjny, środek ochrony roślin. Minerał wchodzi też w skład tworzyw sztucznych. Z powodu charakterystycznego, błyszczącego koloru niekiedy używany jest w różnego rodzaju zdobnictwie.

Mika – właściwości minerału

Kamienie miki w przyrodzie mogą występować w różnych barwach, w zależności od tego, z jakimi pierwiastkami jest ona w nich zmieszana. Mogą być bezbarwne, srebrzyste czy srebrzystobiałe. Te odmiany minerału nazywane są mikami jasnymi, natomiast miki ciemne mają barwę czarną, brunatną oraz ciemnoszarą. Kamień ma szklisty, metaliczny oraz jedwabisty połysk. Wykazuje bardzo dobre właściwości dielektryczne (izolacyjne). Jest odporny zarówno na wysokie, jak i na niskie temperatury. Nie szkodzą mu czynniki zewnętrzne i substancje chemiczne, nie niszczy się z wiekiem. Mika jest minerałem niepalnym. Niektóre jej odmiany są jednak łamliwe i kruche. Należą do nich: ksantofillyt, margaryt oraz clitonit.

Mika w kosmetyce

Na etykietach kosmetyków z zawartością omawianego minerału widnieje zazwyczaj nazwa „mica”. Ta naturalna substancja wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych i odżywczych. Przed wykorzystaniem wymaga jednak dokładnego oczyszczenia. Następnie przechodzi przez szereg badań laboratoryjnych, określających, czy nie pozostały w niej żadne domieszki metali ciężkich. W końcowym etapie skała jest mielona, w zależności od potrzeby na pył lub drobinki różnej grubości.

Błyszczące kryształki miki zawarte w kremach bardzo dobrze odbijają światło słoneczne od skóry, dzięki czemu cera staje się promienna. Wykorzystywane są zarówno w kremach do codziennej pielęgnacji, jak i w kosmetykach koloryzujących, typu fluidy czy pudry. Osłabiają wchłanianie sebum, dlatego poleca się je osobom o cerze suchej lub normalnej.

Badania wykazały, że regularne stosowanie kosmetyków z miką powoduje wygładzenie obecnych na skórze bruzd. W warunkach laboratoryjnych, przy użyciu odpowiedniego sprzętu, minerał ten bardzo często poddawany jest obróbce. W formie zmielonej dodawany jest przykładowo do kremów czy masek do twarzy jako środek przeciwzmarszczkowy.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kosmetyków? Jakich kosmetyków używać na noc? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Jakie kosmetyki wybierać? Źródło: x-news

Naturalna mika, bez połączenia z innymi substancjami, nie jest stosowana, gdyż nie ma właściwości przyczepnych. Dodanie jej do rozmaitych kosmetyków umożliwia osiągnięcie innych efektów. Dlatego w aptekach oraz drogeriach mikę można znaleźć w kosmetykach do skóry dojrzałej. Półprodukty, z jakimi łączona jest mika, to m.in.:

  • silikon – wygładza i zmiękcza skórę, tworząc na niej kolejną otoczkę, stanowi jej dodatkową ochronę;
  • pigmenty – zmieniają koloryt kosmetyku;
  • krzemionka – zwiększa zdolności miki do wchłaniania wilgotności oraz sebum;
  • tlenki tytanu – dodatkowo chronią przed promieniami UV, są całkowicie bezpieczne dla zdrowia, zapewniają również naturalny połysk.

Mikę można znaleźć w takich kosmetykach, jak: kremy pielęgnujące, kosmetyki kolorowe, bazy pod makijaż, cienie do powiek, pasty do zębów, pudry, balsamy do ciała oraz szampony. Produkty z miką stosowane do pielęgnacji włosów mają za zadanie przede wszystkim odbudowę i regenerację zniszczonych włosów. Najczęściej występują w formie masek.

Mika – zastosowanie minerału

Lista wszystkich pozakosmetycznych zastosowań miki jest bardzo długa. Najczęściej jednak minerał wykorzystywany jest jako:

  • dielektryk w kondensatorach – jako składnik, który odizolowuje elementy elektroniczne;
  • do produkcji: tapet ściennych, papieru przemysłowego, tworzyw sztucznych, ceramiki oraz lakierów;
  • jako posypka do papy murarskiej;
  • wypełniacz do ochrony roślin;
  • zdobienie szlachetnych tynków;
  • do wyrobu okienek w licznikach Geigera.

Czy mika jest bezpieczna dla zdrowia

Niemal każdy koncern farmaceutyczny przed wypuszczeniem jakiegokolwiek kosmetyku na rynek testuje każdy zawarty w nim składnik pod względem wpływu na zdrowie. Mika nie wykazuje właściwości kancerogennych, nie powoduje zatykania się porów, jak również nie wywołuje reakcji alergicznych. Dlatego w formie dostępnej w sklepach kosmetycznych jest bezpieczna dla zdrowia. Można ją znaleźć, chociażby, w pastach do zębów, gdyż odbudowuje płytkę nazębną po mikrouszkodzeniach, nie drażniąc tym samym błony śluzowej jamy ustnej. Należy jednak zachować szczególną ostrożność przy samodzielnym komponowaniu kosmetyków pielęgnujących. Przykładowo w Chinach, aby zwiększyć wagę produktu, do czystej miki dodawane są domieszki niebezpiecznych substancji. Ich stosowanie może nieść poważne konsekwencje dla zdrowia.

Bibliografia:

1. Raźny J.: Mika – materiał trochę zapomniany. Chemia Budowlana, Wrocław 2015.

Data aktualizacji: 14.08.2020,
Opublikowano: 16.08.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej