Witamina E. Co robi w organizmie?
Witamina E to, obok witaminy C, jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy. Zwalcza wolne rodniki, które przyspieszają starzenie się organizmu, a także przyczynia się do powstawania zmian nowotworowych w organizmie.
Wspomaga także walkę z wysokim cholesterolem. Chroni przed miażdżycą oraz chorobami układu sercowo-naczyniowemu. Co więcej, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wzroku.
Witamina E ma także korzystny wpływ na naszą płodność. W przypadku pań wspiera owulację, a gdy już dojdzie do zapłodnienia - prawidłowy rozwój płodu. U mężczyzn - wspomaga produkcję nasienia, a także poprawia jego jakość.
Witamina E - gdzie jej szukać?
Zgodnie z zaleceniami dorosła kobieta powinna przyjąć od 8 mg, mężczyzna - 10 mg, a osoba starsza ponad 20 mg witaminy E. Dobrym źródłem tej substancji są m.in.: oliwa z oliwek, migdały, olej słonecznikowy, orzechy laskowe, kiełki, zarodki nasion zbóż, pomidory, brokuły, brukselka, szpinak, brzoskwinie i czarna porzeczka.
Warto dodać, że choć niedobory witaminy E zdarzają się rzadko, to może się on pojawić się u osób, które zmagają się mukowiscydozą oraz celiakią. O tym, że mamy je za mało mogą przemawiać zmęczenie i rozdrażnienie, niedokrwistość, problemy z koncentracją, pogorszenie wzroku, trudności z prawidłowym widzeniem, wypadanie włosów, częstsze infekcje, zaburzenia układu neurologicznego oraz bóle mięśniowe.
Zobacz także: Jak powinna wyglądać suplementacja witamin?
Źródło: interia.pl