Wirusowe zapalenie gardła u dzieci i dorosłych – jakie są jego objawy i jak je skutecznie leczyć?

Fot: fotolia.com

Wirusowe zapalenie gardła często nazywane jest przeziębieniem. Dotyka każdego, niezależnie od wieku, ale szczególnie często występuje u dzieci pomiędzy 4 a 7 rokiem życia. Najczęściej wywołują je: rynowirusy, enterowirusy, adenowirusy czy też wirus grypy.

Dzieci są szczególnie narażone na wirusowe zapalenie gardła ze względu na jeszcze nie do końca dojrzały układ immunologiczny, stąd niektóre z nich przechodzą je kilka, a nawet kilkanaście razy w ciągu roku. Dorosłe osoby tzw. przeziębienie atakuje głównie w okresie jesienno-zimowym.

Wirusowe zapalenie gardła – przyczyny

Wirusowe zapalenie gardła zwykle rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Możliwe jest zarażenie się przez kontakt z wydzielinami innej chorej osoby. Dlatego też choroba bardzo szybko rozprzestrzenia się w skupiskach ludzi – zwłaszcza wśród dzieci np. w przedszkolach, w których bawią się tymi samymi zabawkami, często wkładając je do ust.

Mechanizm wirusowego zapalenia gardła polega na tym, że drobnoustroje najpierw wnikają do nabłonka znajdującego się w jamie nosowo-gardłowej, prowadząc do jego uszkodzenia. Błona śluzowa gardła jest szczególnie narażona na kontakt ze szkodliwymi patogenami. Wówczas układ immunologiczny organizmu produkuje tzw. mediatory zapalenia, których zadaniem jest walka z wirusami. Są to substancje, które powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie ich przepuszczalności. Jednocześnie to właśnie one odpowiadają za objawy stanu zapalnego, czyli: obrzęk, zaczerwienienie, bolesność i wydzielinę.

Wirusowe zapalenie gardła oznacza stan zapalny błony śluzowej gardła, ale infekcja może rozprzestrzenić się także na migdałki podniebienne.

Wirusowe zapalenie gardła – objawy

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z wirusowym zapaleniem gardła u dzieci czy u dorosłych, objawy są charakterystyczne dla samego stanu zapalnego. Najczęściej obejmują:

  • ból gardła, któremu towarzyszy uczucie drapania,
  • katar, który utrudnia oddychanie przez nos,
  • suchy kaszel,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • ból przy przełykaniu,
  • brak apetytu,
  • złe samopoczucie – ogólny stan osłabienia i zmęczenia,
  • stany podgorączkowe i gorączka,
  • zaczerwienienie i opuchlizna błony śluzowej gardła, którą pokrywa dodatkowo wydzielina.

Zazwyczaj infekcja rozwija się szybko, bezpośrednio po zakażeniu. Zdarza się jednak, że objawy mogą wystąpić dopiero po około sześciu dniach.

Jak leczyć wirusowe zapalenie gardła?

Choroba zazwyczaj trwa około tygodnia – jest to infekcja tzw. samoograniczająca się. Wirusowe zapalenia gardła u dzieci może mieć dłuższy przebieg, ponieważ ich układ immunologiczny nie jest w stanie sobie tak szybko z nią poradzić, jak w pełni wykształcony układ dorosłego człowieka.

Leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów. Powszechne zastosowanie mają leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne o działaniu przeciwbólowym, np.: paracetamol czy ibuprofen (należy pamiętać o uważnym czytaniu ulotek dołączonych do leków). W leczeniu dorosłych można stosować także leki zawierające kwas salicylowy, ale nie należy podawać ich dzieciom. Na dolegliwości ze strony gardła wskazane są tabletki do ssania, które łagodzą ból i drapanie, zmniejszają podrażnienia i przyspieszają regenerację uszkodzonego nabłonka. 

Odkażające działanie mają też różnego rodzaju spraye, które stosuje się miejscowo na podrażnione gardło (można je nabyć w aptece bez recepty). Leczenie wirusowego zapalenia gardła można wspomóc też domowymi sposobami – zalecane jest płukanie gardła mieszankami ziołowymi o działaniu antybakteryjnym i przyspieszającym regenerację. Zamiast ziół można użyć dostępnych w aptece płynów odkażających. Sprawdzonym rozwiązaniem są też inhalacje parowe, np. wodą nasyconą solami mineralnymi lub wyciągiem z szałwii, rumianku bądź tymianku.

Jeżeli chodzi o zwiększone dawki witaminy C, które do tej pory traktowane były jako konieczne, w przypadku rozwijającej się infekcji, wśród specjalistów zdania są podzielone. Obecnie wiadomo, że witamina C u osób, które nie cierpią na jej niedobory, nie ma żadnego znaczenia dla długości infekcji i jej przebiegu.

Ostre wirusowe zapalenie gardła – czy stosować antybiotyk?

Jak wiadomo antybiotyk jest skutecznym lekiem w walce z bakteriami, a nie z wirusami, stąd też nie ma uzasadnionego powodu, aby stosować go w przypadku wirusowego zapalenia gardła. Zdarza się jednak, że niektóre osoby, nie będąc pewnymi podłoża infekcji, zażywają go profilaktycznie. Niestety antybiotyk stosowany bez konsultacji z lekarzem, a zwłaszcza jeżeli nie występuje taka konieczność, czyni więcej szkód niż pożytku. Przede wszystkim zaburza florę bakteryjną jamy ustnej, przyczyniając się do jej osłabienia i może doprowadzić do zakażenia grzybami. Antybiotyk należy stosować jedynie przy zapaleniu gardła o podłożu bakteryjnym.

Zobacz film: Wirus czy bakteria? - prosty test. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 22.12.2017,
Opublikowano: 26.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ten dodatek do rosołu zwiększy twoją odporność. Idealny na jesień 

Rosół to zupa znana niemal na całym świecie. Ceniona jest nie tylko za smak, ale również właściwości prozdrowotne. Wiele osób uważa, że pomaga złagodzić dolegliwości towarzyszące przeziębieniu czy grypie. Czy faktycznie? 

Czytaj więcej
Kaszel u dziecka – jak leczyć?

Kaszel jest najczęstszym objawem chorób układu oddechowego u dzieci. Ze względu na charakter dzielimy kaszel na mokry oraz suchy i właśnie od rodzaju zależy sposób jego leczenia. Domowe sposoby na kaszel u dziecka często przynoszą pozytywne efekty, wtedy wizyta u lekarza nie jest konieczna. Mimo to rodzice powinni obserwować stan zdrowia swojej pociechy i w razie potrzeby odpowiednio reagować. Jak leczyć kaszel u dziecka? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Bakteryjne zapalenie gardła – co robić? Leczenie

Bakteryjne zapalenie gardła, określane inaczej jako angina, wywoływane jest przez bakterie z grupy paciorkowców. Infekcja ma nagły i gwałtowny przebieg, a towarzyszące jej objawy wiążą się m.in. z silnym bólem gardła i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Jak rozpoznać bakteryjne zapalenie gardła? W jaki sposób przebiega leczenie? Czy przyjmowanie antybiotyków jest konieczne?

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Chcesz zadbać o zdrowie i komfort gardła dziecka? Sprawdź, co może je wspomóc

Zdrowe gardło zapewnia wysoki komfort życia zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Dbanie o nie może być jednak szczególnie uporczywe w okresach, gdy pogoda jest bardzo zmienna, zwłaszcza wiosną i jesienią. Dochodzi wtedy m.in. do licznych wahań temperatur i wilgotności powietrza, co wystawia organizm na próbę. Sprawdź, jak w tym wszystkim zadbać o zdrowe gardło u dziecka, wspomagając tym samym jego siły do codziennych zabaw i poznawania świata.

Czytaj więcej
Co to jest uchyłek Zenkera? Przyczyny, objawy i leczenie

Uchyłek Zenkera to uwypuklenie dolnej ściany gardła i przełyku, które utrudnia przełykanie. Osoba, u której się pojawił, czuje ucisk w gardle, nieprzyjemny zapach z ust oraz cofanie się treści pokarmowej. Leczenie uchyłku Zenkera polega na jego chirurgicznym usunięciu.

Czytaj więcej
Jak leczyć pierwsze objawy bólu gardła? 

Ból gardła to jeden z objawów grypy i przeziębienia. U osób dorosłych pojawia się zazwyczaj 2-3 razy w roku, u dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym dużo częściej, nawet co 2-3 miesiące. W zależności od przyczyny i stopnia nasilenia można stosować metody domowe na drapanie w gardle, zażywać leki dostępne bez recepty lub przyjmować preparaty, przepisane przez lekarza. Jakie są przyczyny dolegliwości? Co zrobić, żeby gardło nie bolało?

Czytaj więcej
Prof. Jankowski: Nie ma wątpliwości, że palenie papierosów zwiększa ryzyko zgonu z powodu COVID-19

Uzależnienie od papierosów zwiększa zarówno prawdopodobieństwo  samego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, jak i ciężkiego przebiegu COVID-19 oraz śmierci z jego powodu.  Prof. Piotr Jankowski, kardiolog, wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje.

Czytaj więcej
Uczulenie na orzechy laskowe włoskie, ziemne. Co robić, gdy pojawią się objawy? Jak leczyć alergię na orzechy?

Alergia na orzechy może dawać różne objawy kliniczne. Od łagodnych, po ciężkie objawy wstrząsu anafilaktycznego. Osoby, u których doszło do wystąpienia ciężkich objawów, powinny być zaopatrzone w ampułkostrzykawkę adrenaliny, która w czasie ataku może im uratować życie.

Czytaj więcej
Jednostronny ból gardła – jakie mogą być jego przyczyny?

Jednostronny ból gardła spowodowany może być problemami w obrębie ucha, zatok czy jamy ustnej. Jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas i towarzyszą mu chrypka, powiększenie węzłów chłonnych i trudność w przełykaniu, może stanowić o chorobie nowotworowej.

Czytaj więcej