Wiosna nie taka urocza dla alergików. Co pyli na wiosnę?

Wiosna, choć tak bardzo wyczekiwana, może być okresem, kiedy niektórzy z nas kiepsko się czują. Powodem są pyłki, których szczególnie dużo jest właśnie w okresie wiosennym. Co i kiedy pyli? Jak sobie pomóc?

Wiosna teoretycznie rozpoczyna się 21 marca i trwa do 22 czerwca. Dla alergików okres wiosenny może oznaczać spore problemy ze zdrowiem. Powód? Więcej czasu przebywamy poza domem i jesteśmy bardziej narażeni na ekspozycję na różne alergeny. Co i kiedy pyli? Sprawdźmy:

  • marzec

W marcu w powietrzu pojawiają się pyłki topoli, olchy, wierzby i leszczyny. 

  • kwiecień

W kwietniu alergikom najbardziej dokuczać będą pyłki brzozy, których stężenie jest w powietrzu bardzo wysokie. Najpopularniejszymi reakcjami alergicznymi na pyłki brzozy to: świąd skóry, oczu, nosa, katar sienny, kaszel, zapalenie spojówek.

Jednak nie tylko brzoza pyli w kwietniu. Topola, grab, jesion, wierzba oraz dęby także mogą uczulać.

Zobacz film: Co pyli wiosną? Źródło: X-BankGallery i Dzień Dobry TVN

  • maj

W maju nadal pyli brzoza, jednak do połowy maja stężenie pyłków brzozy w powietrzu powinno opaść. W miesiącu maju dominują w powietrzu pyłki dębu, buka, sosny i świerku. Na szczęście w maju kończy pylić wierzba.

Maj to miesiąc, w którym rozpoczynają pylić rośliny zielone. Trawy, babka, pokrzywa czy szczaw będą przez kolejne miesiące uczulać osoby, które cierpią na alergie.

  • czerwiec

W czerwcu nadal pylą trawy, szczaw, pokrzywa i babka. Dołącza do nich żyto, komosa, bez i lipa oraz rzepak i platan (spotykany głównie na zachodzie Polski).

Zobacz film: Alergia: Co i kiedy pytli. Źródło: X-Bank Gallery

Teoretycznie wiosna kończy się w czerwcu, ale to wcale nie oznacza końca okresu pylenia roślin. W lipcu pylą: trawy i bylica oraz babka, komosa, szczaw i pokrzywa. W sierpniu: bylica, babka, komosa i pokrzywa. We wrześniu: trawy, bylica, babka, komosa, pokrzywa oraz lokalnie ambrozja. W październiku: trawy, bylica, babka, komosa, pokrzywa oraz lokalnie ambrozja. W listopadzie i grudniu alergicy teoretycznie powinni czuć się bezpieczni, ale od stycznia do powietrza powrócą wysokie stężenia pyłków. W styczniu pyli bowiem leszczyna, a w lutym, poza leszczyną, pylą także cis i olcha.

Polecamy zapoznać się z dokładnym kalendarzem pylenia: Co teraz pyli – jakie jest stężenie pyłków w poszczególnych miesiącach

Zobacz film: Dlaczego coraz więcej dzieci choruje na alergię? Źródło: Stylowy Magazyn.

Czym jest alergia?

Alergia wynika z nieprawidłowej reakcji organizmu człowieka na czynniki, które powinny być dla nas obojętne. Za reakcję alergiczną odpowiadają alergeny, które mogą wystąpić wszędzie, np. w pokarmach, pyłkach roślin, grzybach czy kurzu. Ze względu na rodzaj alergenów wyróżniamy alergie: 

  • wziewne (wynikające z wdychania alergenu wraz z powietrzem, np. alergia na pyłki, roztocza);
  • skórne (powstałe na skutek kontaktu alergenu ze skórą);
  • pokarmowe (wynikające ze spożycia alergenu, najczęściej uczulają: orzechy, soja, ryby i skorupiaki, miód, nabiał).

Układ immunologiczny przy zetknięciu z alergenem wytwarza m.in. immunoglobuliny IgE oraz limfocyty T. Ich obecność wpływa na wytwarzanie w organizmie histaminy – substancji odpowiedzialnej za wywołanie stanu zapalnego. W leczeniu alergii stosuje się leki przeciwhistaminowe, które łagodzą objawy uczulenia.

Zobacz film: Alergia choroba cywilizacyjna. Źródło: DeFcto

Objawy alergii wziewnej na pyłki to najczęściej:

  • katar i ataki kichania,
  • suchy, uporczywy kaszel,
  • obrzęk, świąd i zatkanie nosa,
  • łzawienie, obrzęk, uczucie swędzenia i pieczenia oczu,
  • ból i obrzęk gardła,
  • gorączkę,
  • problemy z koncentracją,

Polecamy: Alergie na sierść, kurz, pyłki - objawy uczuleń wziewnych. Wstrząs anafilaktyczny jako ostry symptom uczulenia

Zobacz film: Diagnozowanie alergii. Źródło: W dobry stylu TVN

Diagnozowanie alergii

Alergie można zdiagnozować na podstawie specjalnych testów skórnych lub z krwi. Skierowanie na badania wystawia lekarz alergolog, ale testy można także wykonać prywatnie.

Data aktualizacji: 21.05.2018,
Opublikowano: 09.03.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej