Wielomocz (poliuria) u dzieci i dorosłych – czym jest? Jakie są jego przyczyny i leczenie?

Fot.: anetlanda / stock.adobe.com

Wielomocz, nazywany także poliurią, to zaburzenie wydalania moczu. Stwierdza się go, jeśli ilość wydalanego moczu przekracza 2000 ml na dobę. Bardzo często związany jest również z polidypsją, czyli zwiększonym uczuciem pragnienia. Wielomocz może mieć związek z wypiciem dużej ilości płynów bądź może wynikać z chorób m.in. nerek lub z zaburzeń hormonalnych. 

Wielomocz to objaw, którego nie należy bagatelizować. Nie zawsze związany jest chorobami, jednak czasami jest ich dowodem. Jeśli nie będą leczone, może dojść do niebezpiecznych dla zdrowia i życia powikłań. Dlatego też warto skonsultować go (wraz z objawami towarzyszącymi) z lekarzem, żeby mieć pewność, że nie jest związany np. z zakażeniem dróg moczowych, cukrzycą bądź innym stanem chorobowym.

Wielomocz (poliuria) – przyczyny

Wielomocz może mieć różne przyczyny. Najczęściej nie jest związany ze stanem chorobowym, a wynika jedynie ze zwiększonej ilości przyjmowanych płynów. Poliuria może występować również jako objaw towarzyszący różnym schorzeniom. Często towarzyszy jej wzmożone pragnienie, czyli polidypsja – występuje m.in. podczas odwodnienia, gdy organizm trawią gorączka, biegunka lub wymioty, a także np. jako objaw schizofrenii. Przyczyną wielomoczu może być również stosowanie leków, np. moczopędnych. Innym powodem występowania poliurii jest spożywanie produktów spożywczych, które zwiększają wydalanie moczu. Zalicza się do nich: kawę, herbatę, kakao, kwaśne napoje, ostre przyprawy, alkohol bądź odżywki proteinowe. Wielomocz może występować także u kobiet w ciąży oraz u osób przebywających na dużych wysokościach bądź podczas minusowych temperatur. Może być również spowodowany stanami chorobowymi. Należą do nich m.in.:

  • zapalenie pęcherza moczowego,
  • niewydolność i inne choroby nerek,
  • cukrzyca,
  • moczówka prosta,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • migrena,
  • zaburzenia hormonalne – hipoaldosteronizm, hipogonadyzm, akromegalia itd.,
  • zaburzenia elektrolitowe i stężenia witamin (hiperkalcemia, nadmiar B2, C oraz wapnia),
  • infekcje intymne,
  • choroby tkanki łącznej,
  • niewydolność krążenia.

Kiedy pojawia się wielomocz u dziecka?

Wielomocz u dziecka może występować z wielu przyczyn. Należy pamiętać, że nie zawsze powinien być powodem do niepokoju. Podczas oceny, czy faktycznie oddaje ono mocz częściej niż zwykle, należy pamiętać, że tego typu kryteria dopasowuje się do wieku, np. dziecko w wieku przedszkolnym oddaje mocz ok. 6–8 razy dziennie, co daje ok 600 ml moczu. Jednak oprócz wieku wpływają na to również czynniki, takie jak: dieta, pora roku, ilość wypijanych płynów, emocje itp. Wielomocz u dziecka może pojawić się w związku z przyjmowanymi lekami bądź dietą (np. na skutek spożywania produktów bogatych w witaminę C). 

Zwiększone oddawanie moczu może być również wynikiem dolegliwości, takich jak podrażnienie śluzówki pęcherza moczowego, co może być skutkiem np. uczęszczania na basen. Ponadto jeśli wielomocz nie występuje z objawami towarzyszącymi, takimi jak: gorączka, ból, nadmierne pragnienie, to raczej nie wynika on z przyczyny, która powinna niepokoić. Poliuria u dzieci może być jednak związana także ze stanami chorobowymi. Podobnie jak u dorosłych może wynikać z: zakażenia dróg moczowych, niewydolności i chorób nerek, cukrzycy, infekcji grzybiczej itp. Dopiero badania diagnostyczne pomogą ustalić przyczynę występowania wielomoczu.

Wielomocz (poliuria) w ciąży

Wielomocz w ciąży nie jest niepokojącym zjawiskiem, a normalną zmianą fizjologiczną. Częstsze oddawanie moczu związane jest ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie ciężarnej kobiety.

Jak zdiagnozować wielomocz?

Aby znaleźć przyczynę występowania wielomoczu, specjalista zleca ogólne badanie moczu, a także poziomu glukozy we krwi, elektrolitowe, morfologię krwi z hematokrytem i test wazopresynowy. Ponadto, aby sprawdzić przyczynę poliurii, wykonuje się także posiew moczu, leukocyturii i ropomoczu, a czasami również badanie cystograficzne i urodynamiczne. W ustaleniu przyczyny pomocne są próby zagęszczenia moczu. Przede wszystkim jednak lekarz przeprowadza wywiad kliniczny, który pomoże rozpoznać chorobę w oparciu o objawy towarzyszące, zażywane leki, dietę, choroby współistniejące itp.

Wielomocz – leczenie

Leczenie wielomoczu zależne jest od przyczyny jego powstawania. Jeśli jest spowodowany za dużą ilością przyjmowanych płynów, to wystarczy je ograniczyć, aby częstotliwość i ilość oddawanego moczu wróciła do normy. W przypadku stwierdzenia wielomoczu wynikającego ze stanów chorobowych, należy koniecznie podjąć ich leczenie. Niektóre z nich, np. zakażenie dróg moczowych, gdy nie będą leczone, mogą prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu organów, układów, a w konsekwencji do znacznych powikłań stanowiących niebezpieczeństwo nie tylko dla zdrowia, ale i życia osoby chorej.

Zobacz film: Czy krew w moczu lub stolcu oznacza chorobę? Źródło: Bez recepty

Bibliografia:

1. Układ Moczowy, Klinika Chorób Wewnętrznych i Kardiologii WUM

Data aktualizacji: 30.11.2017,
Opublikowano: 30.11.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Furosemidum – mechanizm działania leku odwadniającego. Kiedy nie można go stosować?

Furosemid ma szereg zastosowań zarówno w lecznictwie ambulatoryjnym, jak i w leczeniu szpitalnym. Lek ten jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez chorych, warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach dotyczących stosowania furosemidum.

Czytaj więcej
Czy laserowe leczenie nietrzymania moczu jest bezpieczne? Na czym polega ten zabieg?

Zabieg laserowy jest jedną z najnowszych metod leczenia nietrzymania moczu – choroby, na którą cierpi niemal jedna trzecia Europejek. Niestety wydaje się, że metoda ta może mieć więcej wad niż zalet. Laserowe leczenie nietrzymania moczu towarzystwa naukowe uznają za metodę eksperymentalną.

Czytaj więcej
Rak pęcherza moczowego. Jakie są  rokowania? I ile wynosi średnia długość życia?

Rak pęcherza moczowego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. Kobiety chorują o wiele rzadziej. Z nowotworem w drogach moczowych zmagają się głównie osoby starsze, zwłaszcza te, które przekroczyły 80 rok życia, ale choroba dotyka czasem i młodszych. W przypadku raka pęcherza moczowego rokowania zależą od stopnia złośliwości guza. Podjęcie chemioterapii, radioterapii lub wykonanie zabiegu chirurgicznego nie zawsze daje szanse na wyleczenie.

Czytaj więcej
Rak cewki moczowej u mężczyzn. Jakie są pierwsze objawy i jak wygląda leczenie?

Rak cewki moczowej to nowotwór rzadko spotykany u mężczyzn, który rozwija się zazwyczaj w 5. dekadzie życia. Objawy raka cewki moczowej mogą początkowo przypominać infekcję dróg moczowo-płciowych, ich przyczyna okazuje się jednak o wiele bardziej poważna.

Czytaj więcej
Jak się objawia zapalenie pęcherza moczowego u dzieci?

Zakażenia układu moczowego są dość częstą przypadłością u dzieci w różnym wieku. Zapalenie pęcherza moczowego zalicza się do chorób dolnych dróg moczowych. W 85% przypadków odpowiedzialna za to jest pałeczka okrężnicy – Escherichia coli.

Czytaj więcej
8 nowotworów, które najczęściej zabijają Polaków

Nowotwory to - zaraz po chorobach układu krążenia - najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce. W ocenie specjalistów w 2020 roku będziemy mieć w ponad 196 tys. nowych zachorowań na raka, a 118 tys. osób umrze wskutek choroby nowotworowej. Z powodu jakich nowotworów Polki i Polacy umierają najczęściej.

Czytaj więcej
Kilka domowych sposobów na zdrowy układ moczowy

Odczuwasz nieustanną potrzebę skorzystania z toalety? Piecze, boli… Zapalenie pęcherza moczowego to schorzenie, które uprzykrza życie i niestety lubi powracać. Poznaj domowe sposoby, które pomogą ci zapomnieć o zawracającym zapaleniu pęcherza.

Czytaj więcej
Czy żurawina faktycznie pomaga przy infekcjach dróg moczowych?

Czytaj więcej
Jakie badania wykonać przy nawracającej infekcji dolnych dróg moczowych?

Jakie badania należy wykonać u kobiety w wieku 20-40 lat z nawracającymi zakażeniami dolnych dróg moczowych przed skierowaniem jej do urologa?

Czytaj więcej
Rak urotelialny – przyczyny, objawy i leczenie nowotworu

Rak urotelialny należy do nowotworów dróg moczowych. W pierwszych etapach nie daje objawów. W związku z tym w początkowej fazie trudno go wykryć. Jednym z niepokojących symptomów może być krwiomocz.

Czytaj więcej