Wiarygodność testów ciążowych. Po ilu dniach można zrobić test ciążowy?

Test ciążowy dzieli się na trzy rodzaje. Laboratoryjne testy krwi są bardzo dokładne i wykrywają ciążę ze 100% skutecznością nawet tydzień po zapłodnieniu. Można wykonać także laboratoryjne testy moczu , które wykrywają ciążę 10 dni po zapłodnieniu i domowe testy ciążowe.

Działanie testów ciążowych opiera się na wykryciu obecności gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Hormon ten świadczy o zapłodnieniu i produkowany jest od pierwszych dni trwania ciąży. Testy ciążowe sprawdzają obecność hCG we krwi i w moczu.

Rodzaje testów ciążowych

Do potwierdzenia lub wykluczenia ciąży wykorzystać można trzy rodzaje testów ciążowych:

  • laboratoryjny test krwi - wykrywa ciążę 7 dni po zapłodnieniu; stwierdza wiek ciąży poprzez dokładny pomiar stężenia hCG we krwi; jest to w 100% skuteczny; kosztuje około 30 zł;
  • laboratoryjny test moczu - wykrywa ciążę 7-10 dni po zapłodnieniu; do badania najlepiej nadaje się pierwszy poranny mocz, gdyż jest najbardziej skoncentrowany i w nim znajduje się w nim największe stężenie hCG; kosztuje około 20 zł.
  • domowy test ciążowy - do przeprowadzenia samodzielnie; do badania wykorzystuje się próbkę moczu (najlepiej porannego); możliwy do nabycia w aptece, a nawet drogerii; wiarygodność testu sięga około 90-95%; kosztuje kilkanaście złotych; czas oczekiwania na wynik to kilka minut; wykrywa ciążę 10-14 dni po zapłodnieniu; może nie być wiarygodny, gdy przeprowadzająca go kobieta stosuje kurację hormonalną; picie dużych ilości płynów przed wykonaniem testu może obniżyć stężenie hCG w moczu do poziomu, który nie będzie już wykrywany przez test.

Rodzaje domowych testów ciążowych

W każdym opakowaniu z domowym testem ciążowym znajduje się instrukcja użycia, zgodnie z którą trzeba się uprzednio zapoznać. Czas pomiędzy pobraniem próbki, a wykonaniem testu ciążowego to maksymalnie 15 minut. Po tym czasie mocz nie nadaje się do testowania. Na wynik testu czeka się 1-5 minut. Spośród domowych testów ciążowych wyróżnia się:

  • test ciążowy paskowy - polega na zanurzeniu końcówki testu w zebranym do suchego, czystego pojemnika moczu;
  • test ciążowy strumieniowy - można wykonać na dwa sposoby: końcówkę absorbującą testu umieszcza się w strumieniu moczu do momentu całkowitego zamoczenia lub próbkę moczu zbiera się do czystego, suchego pojemnika, a następnie przez 10 sekund zanurza w nim końcówkę absorbującą;
  • test ciążowy płytkowy - ma postać plastikowego prostokąta z dwoma okienkami: mniejszy jest miejscem, na które nakrapia się mocz przy użyciu pipety, w większym prostokątnym odczytuje się wyniki;
  • test ciążowy cyfrowy - zaawansowana wersja testów paskowych i strumieniowych, która różni się sposobem odczytu wyników; zamiast pola, na którym wybarwiają się kreski, ma cyfrowy wyświetlacz, gdzie pojawia się wynik w formie + / - lub komunikatu pregnant/not pregnant.

Zobacz także: Objawy ciąży – co świadczy o zapłodnieniu i kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

Jak interpretować wynik domowego testu ciążowego? Wiarygodność testów ciążowych

Rezultat testu ciążowego pojawia się w postaci linii w obszarze kontrolnym. Dwie kreski to wynik pozytywny, jedna kreska - negatywny. Jeśli na teście nie pojawiła się żadna kreska, oznacza to konieczność powtórzenia go, ponieważ został nieprawidłowo wykonany. Zazwyczaj dochodzi do tego z powodu zbyt niewielkiej ilości moczu wprowadzonego na test.

Jeśli w teście ciążowym oprócz jednej wyraźnej czerwonej kreski widoczna jest druga jasna kreska to w większości przypadków oznacza wynik pozytywny. Warto sprawdzić wiarygodność testu i najlepiej go powtórzyć. Dobrze kupić test innej firmy niż ten dotychczas stosowany. Poleca się skonsultowanie wyniku z ginekologiem, który zweryfikuje go specjalistycznymi badaniami - zleci pobranie krwi i wykona dopochwowe badanie USG. Intensywność zabarwienia kresek wskazujących na ciążę determinowana jest wiekiem ciąży i momentem przeprowadzenia testu (zwłaszcza, jeśli robiony jest krótko po owulacji).

Jeśli kobieta uzyska wynik pozytywny, a po powtórzeniu go po upływie kilku dni jest on ujemny, świadczy to, że doszło do zapłodnienia, lecz zarodek nie zagnieździł się w macicy.

Rzadko zdarza się błędny rezultat. Może być on spowodowany zbyt wczesnym przeprowadzeniem testu.

Na wynik mogą wpłynąć zażywane leki, takie jak tabletki przeciwalergiczne, nasenne, uspokajające, stosowane przy chorobie Parkinsona i w leczeniu niepłodności, przeciwkonwulsyjne i diuretyki, a także niedawno przebyta ciąża, ciąża ektopowa, torbiele na jajniku i menopauza.

Po jakim czasie zrobić test ciążowy?

Z wykonaniem testu ciążowego nie wolno się spieszyć. Na pewno nie będzie wiarygodny, gdy zrobiony zostanie po kilku dniach od stosunku, nawet jeśli doszło do zapłodnienia. Najlepszym terminem do przeprowadzenia testu ciążowego jest dzień spodziewanej miesiączki (w przypadku regularnych cykli). Jeśli nie wykaże ciąży, należy poczekać kolejne dwa dni i ponownie go przeprowadzić. Odpowiednim terminem do zrobienia testu jest też 9-10 dni od stosunku. Po tym czasie zarodek zagnieżdża się w endometrium, co zapoczątkowuje wydzielanie hCG.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 04.12.2017,
Opublikowano: 06.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej