Uzależnienie od marihuany – objawy i zaburzenia. Jak pomóc osobie uzależnionej?

Fot: Elnur / fotolia.com

Uzależnienie od marihuany jest częste, czego dowodzi największy odsetek osób w Europie rozpoczynających leczenie w związku z przetworami konopii. Do objawów uzależnienia zalicza się m.in. odczuwanie konieczności bycia pod wpływem marihuany, drażliwość i zaburzenia lękowe. Aby poradzić sobie z problemem, należy zdecydować się na terapię leczniczą.

Marihuana to środek odurzający wytwarzany z konopi siewnych (łac. Cannabis sativa). Wraz z haszyszem określa się je pojęciem kannabis. Początkowo miały one działanie nie tylko użytkowe, ale również lecznicze. Jako środki odurzające zostały rozpowszechnione dopiero w latach 70. ubiegłego wieku. Obecnie uzależnienie od marihuany jest najczęstszym wśród uzależnień stwierdzanych w Polsce. Ponadto według Europejskiego raportu narkotykowego marihuana jest najczęściej konfiskowanym narkotykiem (ponad 41% przypadków w Europie – źródło).

Zobacz także: Marihuana lecznicza i stosowana rekreacyjnie – zastosowanie, skutki zażywania marihuany

Zobacz film: Dlaczego młodzież sięga po środki psychoaktywne? Źródło: Stylowy Magazyn.

Czy marihuana uzależnia?

Mówiąc o uzależnieniu od marihuany, należy rozróżnić uzależnienia na fizyczne i psychiczne. Mimo że marihuana zmienia świadomość, podobnie jak np. alkohol, to jej używanie nie jest związane z objawami abstynencyjnymi. Oznacza to, że odstawienie nikotyny wpływa na organizm i zaburza jego funkcje, natomiast odstawienie marihuany nie wywołuje takich fizycznych zaburzeń. Należy jednak podkreślić, że marihuana ma wpływ na centralny układ nerwowy, a konkretnie na tzw. receptory kannabinoidowy. Najsilniejsze działanie ma składnik psychoaktywny THC, czyli delta-9-tetrahydrokannabinol. Dlatego też można mówić o psychicznym uzależnieniu od marihuany. Tego typu uzależnienie zaliczane jest do grupy uzależnień typu: hazard czy zakupoholizm. Osoba uzależniona odczuwa nieodpartą chęć wykonania pewnej czynności. Pod jej wpływem następuje stymulacja endorfin, czyli hormonów szczęścia, które zapewniają osobie uzależnionej dobre samopoczucie, relaks i odpoczynek. Dlatego też zażywanie marihuany wzmacnia odbieranie bodźców, co w konsekwencji chce się odtwarzać. Mówiąc o uzależnieniu od marihuany nie można jednak mówić o uzależnieniu w medycznym tego słowa znaczeniu. Jest to raczej określenie stanu rzeczy po zażyciu substancji aktywnych. Warto pamiętać, że uzależnienie psychiczne nie jest błahą sprawą – według Europejskiego raportu narkotykowego aż 30% rocznie podejmuje specjalistyczne leczenie odwykowe. Ogólna liczba osób zgłaszających się na leczenie wzrosła z 43 tys. na 76 tys. w latach 2006-2015.

Uzależnienie od marihuany – objawy

U osoby uzależnionej od marihuany można zauważyć następujące objawy:

  • nieodparta chęć zapalenia marihuany,
  • koncentracja życia wokół marihuany,
  • zaniedbywanie obowiązków i traktowanie palenia marihuany priorytetowo,
  • z czasem zwiększone zapotrzebowanie na dawkę substancji,
  • obniżenie koncentracji,
  • zobojętnienie uczuciowe,
  • ogólne osłabienie i zmęczenie,
  • senność i czasem bezsenność.

Zobacz film: Po jakie narkotyki sięga dzisiejsza młodzież? Źródło: Stylowy Magazyn.

    Zaburzenia wynikające z przewlekłego stosowania marihuany

    Przewlekłe stosowanie marihuany czasami może prowadzić do zespołu abstynencyjnego. Stan ten stwierdza się po zakończeniu lub zmniejszeniu używania konopii w dużych dawkach. U osoby uzależnionej stwierdza się objawy, takie jak: silne pragnienie zapalenia marihuany, bezsenność, lęk, brak apetytu, nadmierne pocenie się, nadwrażliwość na ból oraz wybuchy agresji. Ponadto mogą występować zaburzenia psychosomatyczne, takie jak urojenia, dezorientacja oraz zaburzenia świadomości. Co warto podkreślić, stosowanie przetworów konopii, w tym marihuany, u osób ze skłonnościami do zaburzeń psychicznych może wywołać schizofrenię bądź psychozę. Dodatkowo u osób przewlekle stosujących marihuanę stwierdza się częściej dolegliwości i stany chorobowe związane z układem oddechowym (np. ból gardła, kaszel, duszności) i układu krążenia (zwiększone ryzyko zawału i nowotworów: płuc, gardła oraz krtani). U tych osób stwierdza się także zaburzenia koncentracji, pamięci, uwagi i motywacji (źródło).

    Jak pomóc osobie uzależnionej od marihuany?

    Zazwyczaj jest tak, że osoby bliskie chcą pomóc osobie uzależnionej od marihuany – niestety, nierzadko nie wiedzą jak to zrobić. Aby pozbyć się dezorientacji i złości na osobę uzależnioną, warto najpierw zrozumieć, że jest chora i nie robi tego umyślnie. Kolejną kwestią jest uświadamianie jej problemu, a także pokazywanie możliwości jego rozwiązania. Każdy uzależniony musi sam zdać sobie sprawę z uzależnienia i chcieć podjęcia leczenia. Po tym etapie warto wspomóc go wyborze odpowiedniej terapii, a także już podczas samego leczenia. Wsparcie bliskich jest bardzo pomocne.

    Leczenie uzależnienia od marihuany

    Leczenie uzależnienia od marihuany polega na stosowaniu wobec pacjentów interwencji psychospołecznych. Według raportu Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii osoby uzależnione rzadziej korzystają z leczenia w stacjonarnych placówkach, np. ośrodkach leczenia uzależnień bądź placówkach szpitalnych. Często natomiast korzystają z leczenia uzależnień przez internet. Tego typu programy leczenia mogą przyczyniać się do zwiększenia zasięgu działań, zarówno społecznych, jak i geograficznych (źródło).

    Zobacz film: Czy czekolada uzależnia? Jak odzwyczaić się od jedzenia czekolady? Źródło: Wiem, co jem

    Bibliografia:

    1. http://www.candisprogram.pl/o-substancji
    2. Europejski raport narkotykowy. Tendencje i osiągnięcia, 2017, Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii.
    3. Vernon E. Johanson „Interwencja, jak komuś pomóc, kto nie chce pomocy”.
    Data aktualizacji: 21.05.2018,
    Opublikowano: 26.09.2017 r.

    Polecamy

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

    Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

    Czytaj więcej
    Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

    Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

    Czytaj więcej
    Czym jest zespół odstawienny? Objawy, przyczyny, leczenie i czas trwania

    Zespół odstawienny to określenie na zaburzenia natury psychicznej i somatycznej, które pojawiają się po zaprzestaniu przyjmowania określonej substancji, najczęściej alkoholu, narkotyków lub niektórych leków. Ryzyko pojawienia się zespołu odstawiennego jest tym większe, im dłużej trwało przyjmowanie danej substancji.

    Czytaj więcej
    Elektrolity, witaminy i inne domowe sposoby, by pozbyć się kaca

    Sposoby na kaca nie powodują jego natychmiastowego ustąpienia, ale pozwalają złagodzić nieprzyjemne objawy. By pozbyć się kaca, można sięgnąć po suplementy lub wartościowe jedzenie. Nie wszystkie popularne sposoby są skuteczne – na pewno nie sprawdza się metoda „klin klinem”.

    Czytaj więcej
    Czy to już alkoholizm? Dlaczego popadamy w uzależnienie?

    Ustalenie dokładnych przyczyn alkoholizmu bywa trudne. Niestety, większość uzależnionych nie widzi u siebie problemu i nie podejmuje leczenia. Jakie są przyczyny popadania w alkoholizm?

    Czytaj więcej
    Światowy Dzień Rzucania Palenia. Jak zaspokoić głód nikotynowy?

    Najgorsze dla osób rzucających palenie są pierwsze dwa tygodnie. Wtedy organizm dopomina się o nikotynę i palacze muszą walczyć nie tylko z nawykiem palenia, ale i z głodem nikotynowym! Światowy Dzień Rzucania palenia to dobry moment, by przypomnieć, jak pokonać chęć sięgnięcia po kolejnego papierosa.

    Czytaj więcej
    Koronawirus. Pandemia coraz bardziej zagraża naszemu zdrowiu psychicznemu

    Naukowcy i eksperci alarmują  o rosnącym zagrożeniu dla ogólnoświatowego zdrowia psychicznego w związku z pandemią COVID-19. - Od kilku miesięcy egzystujemy w emocjonalnej burzy, która ma zupełnie inny przebieg i charakter od wcześniejszych naszych doświadczeń - przyznaje Izabela Kielczyk, psychoterapeutka.

    Czytaj więcej
    Jedno piwo dziennie jest lepsze dla serca niż abstynencja? 

    Zbyt częste sięganie po alkohol to prosta droga do chorób serca i nowotworów. Czy to oznacza, że trzeba zrezygnować, np. z lamki wina do obiadu czy piwa od czasu do czasu? Niekoniecznie. Badania opublikowane przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (American Heart Association) pokazują, że niewielka ilość alkoholu może mieć korzystny wpływ na pracę serca. 

    Czytaj więcej
    Para z e-papierosów jest tak samo groźna, jak dym ze zwykłych papierosów

    E-papierosy miały być zdrowszą alternatywą dla zwykłych papierosów. Niestety kolejne badania pokazują, że szkodliwe jest nie tylko ich palenie, ale także wdychanie wydobywającej się z papierosów pary. Badacze dowodzą też, że palenie e-papierosów zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19.

    Czytaj więcej
    Bulimia – objawy i przyczyny powstania choroby. Jak się leczy to zaburzenie odżywiania?

    Bulimia to jedno z zaburzeń odżywiania będące przeciwieństwem jadłowstrętu. Z chorobą zmagają się zwykle dziewczynki, które chciałyby zgubić zbędne kilogramy, a nie mogą sobie poradzić innymi sposobami. Choroba ujawnia się także w różnych sytuacjach stresowych. W bulimii objawy nie są widoczne gołym okiem. Zaburzenie można wyleczyć, ale powrót do zdrowia trwa czasem latami.

    Czytaj więcej