Uzależnienie od internetu – skutki i  sposoby walki z nałogiem

Fot: blackday / fotolia.com

Uzależnienie od internetu polega na utracie kontroli nad czasem spędzanym w sieci, a także korzystaniem w niej w sposób, który wpływa negatywnie na funkcjonowanie użytkownika w pozostałych sferach jego życia – odbijający się na jego zdrowiu, relacjach z rodziną, wynikach w szkole czy pracy itd.

Uzależnienie od internetu nie funkcjonuje jako jednostka chorobowa w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10, niemniej stanowi zjawisko tak niebezpieczne, jak inne nałogi. Mianem choroby po raz pierwszy określiła je w 1996 r. amerykańska psycholog Kimberly Young. Badaczka ustaliła między innymi, że osoby uzależnione spędzają przy komputerze – nie licząc czasu pracy – średnio 35 godzin tygodniowo. Opracowała także pomocny w identyfikacji uzależnienia od internetu test. Szacuje się, że około 6% populacji spełnia zawarte w nim kryteria kompulsywnego korzystania z sieci.

Komu grozi uzależnienie od internetu?

Mechanizm uzależnienia od internetu podobny jest do tego, który dotyczy innych nałogów. Zwykle popadają w nie ludzie z problemami emocjonalnymi, niskim poczuciem własnej wartości, mające trudności w kontaktach społecznych. Internet stanowi jednak szczególny przypadek „używki” – stwarza możliwość anonimowego funkcjonowania w alternatywnym świecie. W związku z tym przyciąga całą rzeszę osób szukających ucieczki od rzeczywistości. Są to na przykład:

  • nastolatkowie zagubieni w świecie dorosłych,
  • ludzie samotni,
  • osoby poszukujące bezpiecznego romansu,
  • chorzy z nieleczonymi dysfunkcjami seksualnymi.

Bardzo wiele przypadków uzależnień dotyczy właśnie tej grupy internautów.

Zobacz film: Kiedy zaczyna się uzależnienie? Źródło: Stylowy Magazyn.

Uzależnienie od internetu – objawy

Samo wielogodzinne korzystanie z sieci nie jest jeszcze objawem uzależnienia. Wielu ludzi rozpoczyna dzień od włączenia komputera, bo wymaga tego charakter ich pracy, a internet często jest jej podstawowym narzędziem. O nałogu można mówić wówczas, gdy u użytkownika sieci pojawia się większość spośród następujących symptomów:

  • przymus ciągłego zaglądania na wybrane portale społecznościowe, sprawdzania poczty elektronicznej, grania w gry online, czytania wiadomości itp.
  • przekraczanie czasu przewidzianego na korzystanie z internetu,
  • poczucie silnego dyskomfortu w sytuacji ograniczonego dostępu do internetu,
  • wycofywanie się z realnego świata – ograniczanie kontaktów z bliskimi, życia towarzyskiego, zainteresowań – na rzecz aktywności w sieci,
  • zaniedbywanie obowiązków zawodowych (lub nauki) i domowych,
  • ograniczanie czasu na sen, jedzenie,
  • ukrywanie faktu, że spędza się zbyt dużo czasu w sieci i przeżywanie wstydu czy niepokoju, gdy ktoś zwróci na to uwagę.

W przypadku całkowitego braku dostępu do internetu u osoby uzależnionej pojawiają się symptomy zespołu abstynencyjnego, podobne do tych, które występują u trzeźwiejących alkoholików – obniżony nastrój, drażliwość, niepokój, problemy ze snem, pobudzenie psychoruchowe, agresja.

Skutki uzależnienia od internetu

Osoby spędzające wiele czasu przed komputerem odczuwają rozmaite dolegliwości fizyczne – pogorszenie wzroku, bóle głowy, bóle pleców związane ze zmianami w kręgosłupie. Przy długotrwałym korzystaniu z klawiatury może pojawić się tzw. zespół cieśni nadgarstka. Zaburzenie normalnego rytmu życia często powoduje przyrost lub utratę masy ciała, podatność na infekcje, zaburzenia snu, problemy z koncentracją i sprawnością myślenia. Powyższe dolegliwości są szczególnie niebezpieczne w przypadku uzależnionych od internetu dzieci, których kościec czy układ nerwowy nie są jeszcze w pełni wykształcone. Wielogodzinne przebywanie przed komputerem może wywołać u nich trwałą wadę postawy czy zaburzenia emocjonalne.

Nałóg korzystania z internetu może powodować zanik więzi z partnerem czy przyjaciółmi. Emocje osoby uzależnionej skoncentrowane są wokół wirtualnych znajomych, którym poświęca więcej czasu i uwagi niż bliskim. Niezaspokojenie ich potrzeb prowadzi zwykle do konfliktów. Może nawet stać się przyczyną rozpadu rodziny.

Ponieważ człowiek uzależniony od internetu traci zainteresowanie normalnym życiem, jego codzienne obowiązki schodzą na dalszy plan. To prowadzi do spiętrzenia problemów zawodowych (od spadku wydajności w pracy po jej utratę), a w konsekwencji – finansowych. Jeśli w nałóg wpada dziecko, uzależnienie najczęściej poważnie odbija się na jego wynikach w nauce.

Jak leczyć uzależnienie od internetu?

Uzależnienie od internetu wymaga podobnego leczenia jak alkoholizm. Pierwszym krokiem jest przyznanie się do nałogu, co niełatwo osiągnąć – chorzy zwykle zaprzeczają, że mają jakikolwiek problem i bardzo rzadko zgłaszają się po pomoc do specjalisty.

Jeśli osobę uzależnioną uda się nakłonić do leczenia, należy podjąć terapię poznawczo-behawioralną, której podstawę stanowi zmiana zachowań związanych z korzystaniem z sieci. Zachowanie całkowitej abstynencji przeważnie nie jest możliwe – współcześnie internet stanowi podstawowe narzędzie komunikacji, pracy czy nauki. Można co najwyżej zalecić choremu rezygnację z pewnych rodzajów aktywności.

Działania zmierzające do odzyskania kontroli nad czasem spędzanym w sieci powinny polegać na jego stopniowym ograniczaniu. W realizacji tego celu pomocne jest przygotowywanie szczegółowego planu dnia, uwzględniającego kontakt z bliskimi, aktywność fizyczną, wypoczynek itd. Leczenie może wspomóc stosowanie różnych zasad związanych z użytkowaniem komputera, np. korzystanie z niego w obecności innych domowników.

Podobnie jak alkoholicy, osoby uzależnione od internetu mogą korzystać ze wsparcia grupy anonimowych internetoholików. W oparciu o doświadczenia anonimowych alkoholików opracowana została wersja programu 12 kroków dla uzależnionych od internetu.

Zobacz film: Czy czekolada uzależnia? Jak odzwyczaić się od jedzenia czekolady? Źródło: Wiem, co jem

Data aktualizacji: 09.04.2018,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
Czym jest zespół odstawienny? Objawy, przyczyny, leczenie i czas trwania

Zespół odstawienny to określenie na zaburzenia natury psychicznej i somatycznej, które pojawiają się po zaprzestaniu przyjmowania określonej substancji, najczęściej alkoholu, narkotyków lub niektórych leków. Ryzyko pojawienia się zespołu odstawiennego jest tym większe, im dłużej trwało przyjmowanie danej substancji.

Czytaj więcej
Elektrolity, witaminy i inne domowe sposoby, by pozbyć się kaca

Sposoby na kaca nie powodują jego natychmiastowego ustąpienia, ale pozwalają złagodzić nieprzyjemne objawy. By pozbyć się kaca, można sięgnąć po suplementy lub wartościowe jedzenie. Nie wszystkie popularne sposoby są skuteczne – na pewno nie sprawdza się metoda „klin klinem”.

Czytaj więcej
Czy to już alkoholizm? Dlaczego popadamy w uzależnienie?

Ustalenie dokładnych przyczyn alkoholizmu bywa trudne. Niestety, większość uzależnionych nie widzi u siebie problemu i nie podejmuje leczenia. Jakie są przyczyny popadania w alkoholizm?

Czytaj więcej
Światowy Dzień Rzucania Palenia. Jak zaspokoić głód nikotynowy?

Najgorsze dla osób rzucających palenie są pierwsze dwa tygodnie. Wtedy organizm dopomina się o nikotynę i palacze muszą walczyć nie tylko z nawykiem palenia, ale i z głodem nikotynowym! Światowy Dzień Rzucania palenia to dobry moment, by przypomnieć, jak pokonać chęć sięgnięcia po kolejnego papierosa.

Czytaj więcej
Koronawirus. Pandemia coraz bardziej zagraża naszemu zdrowiu psychicznemu

Naukowcy i eksperci alarmują  o rosnącym zagrożeniu dla ogólnoświatowego zdrowia psychicznego w związku z pandemią COVID-19. - Od kilku miesięcy egzystujemy w emocjonalnej burzy, która ma zupełnie inny przebieg i charakter od wcześniejszych naszych doświadczeń - przyznaje Izabela Kielczyk, psychoterapeutka.

Czytaj więcej
Jedno piwo dziennie jest lepsze dla serca niż abstynencja? 

Zbyt częste sięganie po alkohol to prosta droga do chorób serca i nowotworów. Czy to oznacza, że trzeba zrezygnować, np. z lamki wina do obiadu czy piwa od czasu do czasu? Niekoniecznie. Badania opublikowane przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (American Heart Association) pokazują, że niewielka ilość alkoholu może mieć korzystny wpływ na pracę serca. 

Czytaj więcej
Para z e-papierosów jest tak samo groźna, jak dym ze zwykłych papierosów

E-papierosy miały być zdrowszą alternatywą dla zwykłych papierosów. Niestety kolejne badania pokazują, że szkodliwe jest nie tylko ich palenie, ale także wdychanie wydobywającej się z papierosów pary. Badacze dowodzą też, że palenie e-papierosów zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19.

Czytaj więcej
Bulimia – objawy i przyczyny powstania choroby. Jak się leczy to zaburzenie odżywiania?

Bulimia to jedno z zaburzeń odżywiania będące przeciwieństwem jadłowstrętu. Z chorobą zmagają się zwykle dziewczynki, które chciałyby zgubić zbędne kilogramy, a nie mogą sobie poradzić innymi sposobami. Choroba ujawnia się także w różnych sytuacjach stresowych. W bulimii objawy nie są widoczne gołym okiem. Zaburzenie można wyleczyć, ale powrót do zdrowia trwa czasem latami.

Czytaj więcej