Ustępujesz miejsca kobietom w ciąży? Zobacz jak zachowują się Polacy - eksperyment znanego Youtubera 

Fot. hedgehog94 / stock.adobe.com

Osoby, których nie przekonuje fakt, że kobieta jest w ciąży i z tego powodu warto jej okazać życzliwość np. ustępując miejsca w autobusie, powinny wziąć pod uwagę względy zdrowotne przyszłej mamy. Jej organizm pracuje za dwoje, przez to mogą jej się zdarzać częste omdlenia i zasłabnięcia.

Jak pokazuje eksperyment pt. „Kobieta w ciąży vs. świat” przeprowadzony przez znanego Youtubera większość z nas ma w sobie wystarczająco dużo empatii, by nie być obojętnym na potrzeby ciężarnych. Maciej Wapiński to twórca kanału na YouTube o nazwie Wapniak. Wraz ze swoją dziewczyną przeprowadził społeczny eksperyment na temat tego, jak zachowują się Polacy wobec kobiety w ciąży w czasie podróży komunikacją miejską oraz w sklepowej kolejce.

YouTube i prowokacja

W wyniku doświadczenia przeprowadzonego przez Macieja Wapińskiego okazało się, że jesteśmy ludźmi wrażliwymi na potrzeby ciężarnych. W większości przypadków eksperyment dał zadowalające rezultaty. W autobusie, metrze czy tramwaju kobieta może liczyć na miejsce siedzące w przypadku, gdy wszystkie są zajęte. Ustępują nawet osoby starsze. Po około 3 sekundach od przekroczenia drzwi kobieta w ciąży mogła liczyć na życzliwość współpasażerów.

Kolejnym elementem eksperymentu było sprawdzenie, czy jesteśmy tak samo wrażliwi na potrzeby ciężarnych, gdy stoimy w kolejce. Tutaj sytuacja była diametralnie inna, tylko nieliczni ustąpili pierwszeństwa przyszłej mamie. Być może wpływa na to fakt, że stojąc w kolejce trudniej taką osobę zauważyć niż w np. w autobusie.

Warto przeczytaćBól kości ogonowej w ciąży– przyczyny dolegliwości we wczesnej ciąży

Medyczne przesłanki do ustępowania kobietom ciężarnym miejsca

W czasie ciąży kobiece ciało ulega drastycznym zmianom i nieustannie narażone jest na różnego rodzaju przeciążenia. Dochodzi do zmian w jego proporcjach, co bezpośrednio wpływa na problemy z utrzymaniem równowagi. Ponadto serce już w 8. tygodniu ciąży jest obciążone o 60% bardziej a objętość krwi zwiększa się o około 1/3, przez co żyły są przepełnione. Wszystkie te czynniki sprawiają, że ciężarna kobieta jest szczególnie narażona na bardzo niebezpieczne omdlenia, do których dochodzi szczególnie często, gdy przebywa ona (nawet kilka minut) w pozycji stojącej.

Kobieta w ciąży, szczególnie w czasie dwóch ostatnich miesięcy, dźwiga przed sobą dodatkowe 7 a czasem nawet 10 kilogramów. Nie zawsze jest w komfortowej sytuacji, która pozwala jej na spokojne spędzenie tego czasu w domowym zaciszu. Wiele kobiet ma mnóstwo obowiązków, które nie ulegają złagodzeniu wtedy, gdy są w ciąży, dlatego warto wtedy zdobyć się na życzliwość i empatię w stosunku do drugiego człowieka i zwyczajnie ustąpić miejsca. Pamiętajmy – kobietom w ciąży należy się specjalne traktowanie i od tej reguły nie ma wyjątków.

Zobacz film: Dlaczego warto zrobić badania prenatalne? Źródło: O Matko

W ciąży czy nie – niezręczna sytuacja?

Wiele osób nie proponuje ustąpienia miejsca czy oferowania pomocy ciężarnym w obawie, że kobieta taka może nie być w ciąży tylko mieć nadwagę. W takich sytuacjach bardzo pomocne mogą być np. przypinki, które informują o tym, że dana kobieta jest w ciąży. Tego rodzaju pomysł należy do Nicole Sochacki-Wójcickiej, autorki bloga: „Mama ginekolog”. Inicjatywa polegająca na umieszczaniu na ubraniu przypinki z napisem: „Jestem w ciąży” lub noszenie płóciennej torby z nadrukiem o takiej samej treści nie tylko pozwala zostać zauważoną, ale również eliminuje niezręczne sytuacje, w przypadku, gdy osoba, której chcieliśmy ustąpić miejsca ciężarną nie była.

Nie wstydź się prosić!

W sklepach coraz częściej pojawiają się kasy z pierwszeństwem dla kobiet w ciąży, rodzin z dziećmi oraz dla osób niepełnosprawnych. Ponadto kasjerzy są informowani o tym, by w przypadku zauważenia osoby, która przywilej taki posiada wołać ją do kasy, jeżeli sama nie wie o takiej możliwości. Przy czym należy pamiętać, że kasjer nie zawsze dostrzeże osobę, której przysługuje prawo do szybszej obsługi, dlatego warto, a nawet należy z tego prawa korzystać i je egzekwować.

Ponadto od 1 stycznia 2017 roku obowiązuje przepis, zgodnie z którym ciężarne powinny być przyjmowane bez konieczności oczekiwania w kolejce w placówkach medycznych.

Na szczęście, mimo wielu nieprzychylnych, a nawet negujących zasadność tego rodzaju akcji komentarzy zamieszczonych pod video „Kobieta w ciąży vs. świat”, cały czas w przewadze są głosy osób, które uważają konieczność ustępowania ciężarnym miejsca za normę. 

Data aktualizacji: 15.12.2017,
Opublikowano: 01.09.2017 r.

Komentarze (8)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Maja 05.06.2021r.

Kobietą w ciąży należy się bezwzględnie pierwszeństwo. Bez względu na to czy się to komus podoba czy nie.

Ona 16.12.2019r.

Ciąża to nie choroba o wiele prędzej należy ustąpić miejsca osobie starszej czy schorowanej. Wstyd pisać takie głupoty kiedyś kobiety miały po kilkoro dzieci i zapieprzaly w polu a dzisiaj co rodzą bachorów w bezstresowym wychowaniu przyszłych patolow niezdolnych do życia o i tyle w temacie. Adrianno dziewczyno masz rację co piszesz tobie też należy się odpoczynek po ciężkiej nauce

Kobieta 30.08.2019r.

Do Ariadna buhaha naprawdę jesteś taka egoistka na studiach jeszcze nie było biologii?. Piłeczka się odbija... zmęczona jesteś ?! Chciałaś studiów to masz. Mniej imprezuj to się wyśpisz. To że w ciąży nie znaczy że ma siedzieć w domu i nie wyjść na zakupy... A faceta większość ma i się troszczy ale do pracy też trzeba iść czy za trudne do zrozumienia pani studentce? Sama sobie znajdź i niech Cię wozi skoro taka zmęczona jesteś. Trochę wyrozumiałości...poczytaj sobie jaki wysiłek ma organizm kobiety w czasie ciąży. Ile musi znieść. A potem Idź i lepiej podziękuj swojej mamie za to ze cie nosiła i urodziła. Może kiedyś też zostaniesz mamą. Zobaczysz jaki to piękny i zarazem trudny okres.

Ania 28.08.2019r.

Jak Ty mało myślisz dziewczyno...ale może kiedyś też będziesz chciała i zobaczysz...
W ogóle nie umiesz czytać ze zrozumieniem, a na studia poszłaś...doczytaj -omdlenia,dodatkowe obciążenie, inne dolegliwości.
Jestem obecnie w drugiej ciąży, w pierwszej było super, druga zagrożona, więc stanie w kolejce w sklepie jest niewskazane, a nikt tego za mnie nie zrobi, bo facet żeby o nas zadbać pracuje. I uważam, że osoby starsze, czy kobiety w ciąży, albo z maluszkami powinny mieć to pierwszeństwo, a nie musieć się prosić czy wykłucać, bo jakaś zmęczona imprezami i zajęciami studentka uważa się za pępek świata (akurat spotkałam się z taką grupką ~18-20lat, gdzie w kasie pierwszeństwa stał 1, a doszły jeszcze 4 osoby ze swoimi zakupami, dalej stałam ja w ciąży i jedna starsza Pani i tylko pyskówka, że im się spieszy)

Ja. 31.07.2019r.

Do Ariadna,,,,,
Twoje rozumowanie jest na poziomie przedszkola,,,
" chciałaś studiować to masz ,chyba wiedziałaś z czym się to wiąże" kogo to obchodzi ,że "rano jedziesz ledwo żywa i zmęczona po zajęciach " czyżbyś nie miała faceta ,który się i ciebie zatroszczy ,,,,,
Oby kiedyś jak będziesz ty w ciąży życzę ci ,żeby wszyscy myśleli tak jak ty teraz i współczuję przyszłemu dziecku:(

lola 27.07.2019r.

Tak a osoby od Ciebie starsze Adrianko też nie mogą być zmęczone po pracy ?
Weż się kobieto puknij w glowę .. Czego cię uczyli rodzice ?
Mam nadzieję że bedziesz kiedyś w ciąży i tak samo Cię każdy czlowiek potraktuje
Zycze ci tego z calego serca

xyz 27.07.2019r.

Niestety w dużych sklepach i ogromnych kolejkach jeszcze nikt nigdy nie ustąpił mi miejsca . A jestem prawie w 9 miesiącu ciąży. Nadal pracuje, nie siedzę w domu więc popołudniowe zakupy bywają niezwykle męczące ..

Ariadna 27.07.2019r.

Chciała brzucha to ma, chyba wiedziała z czym to się wiąże. Tak samo płacę za bilet, poza tym skąd wiedzą, że nie jestem chora, to że młoda nie znaczy że chora. Zreszta z brzuchem nie powinna się pchać do busa, a miec faceta co się zatroszczy i zawiezie. Poza tym z brzuchem siedzi sobie w domu, a ja studiuję i rano jadę ledwo zywa i przysypiam, a z powrotem zmęczona po zajęciach. Należy sie odsapnięcie.

Zobacz wszystkie 8 komentarzy
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej