Ustawienia hellingerowskie – skuteczna terapia czy pseudonauka?

Fot: KatarzynaBialasiewicz / gettyimages.com

Ustawienia hellingerowskie to rodzaj sesji terapeutycznej, której celem jest rozpoznanie źródeł osobistych problemów pacjenta poprzez spojrzenie na nie z perspektywy relacji rodzinnych. Metoda cieszy się dużą popularnością, choć odżegnuje się od niej środowisko naukowe.

Ustawienia hellingerowskie, zwane też ustawieniami systemowymi lub rodzinnymi, to autorska metoda Berta Hellingera, przez niektórych nazywanego psychoterapeutą, a przez innych – szarlatanem. Pytany o podstawy swojej metody twierdził, że wiedza na jej temat po prostu na niego „spłynęła” i nie poddaje się naukowej weryfikacji. Hellinger nie posiadał wykształcenia psychologicznego. Jego pomysł opiera się na doświadczeniu wieloletniej działalności misyjnej i intuicji.

Założenia ustawień Berta Hellingera

Podstawowym założeniem ustawień hellingerowskich jest idea, zgodnie z którą za psychiczne problemy jednostki odpowiadają jej zaburzone czy zerwane relacje rodzinne. Z podobnych przesłanek wychodzi wiele metod psychoterapeutycznych, na przykład terapia systemowa, z którą ustawienia systemowe bywają mylone. Emocje i zachowania człowieka niewątpliwie uwarunkowane są jego relacjami z otoczeniem. Często nie jest on przy tym świadom źródeł cierpienia, bo należy ich szukać w zapomnianych lub wypartych wydarzeniach z dzieciństwa.

Hellinger poszedł jednak jeszcze dalej. Stwierdził, że systemowe współoddziaływanie dotyczy całej rodziny, nawet jej nieżyjących członków z kilku poprzednich pokoleń. Podstawą dobrego funkcjonowania jednostki jest ład panujący w rodzinnym systemie. Skoro jego zaburzenia są przyczyną problemów, celem terapii jest przywrócenie owego ładu. Pod jego pojęciem Hellinger rozumiał m.in. istnienie hierarchii, w której bezwzględną rację mają starsze pokolenia czy też potrzebę więzi nawet z tymi członkami rodziny, którzy danej osobie wyrządzili krzywdę.

Ustawienia hellingerowskie mogą dotyczyć najróżniejszych kwestii – konfliktów w relacjach z partnerem, trudności wychowawczych, fobii, a nawet dolegliwości somatycznych. W każdym przypadku istotne jest rozpoznanie źródła problemu i symboliczne choćby pojednanie z członkami rodziny. Dobór dalszej terapii jest sprawą wtórną.

Na czym polegają ustawienia systemowe Berta Hellingera?

Jeszcze jednym istotnym założeniem Hellingera jest teoria „wiedzącego pola”, zbliżona nieco do jungowskiej koncepcji zbiorowej nieświadomości. Zgodnie z nią obce osoby postawione na miejscu innych ludzi są zdolne mieć takie same jak oni odczucia, o ile poddadzą się intuicji, sygnałom płynącym z ciała. Hellinger nie był w stanie wyjaśnić tego fenomenu, ale był przekonany o jego istnieniu.

Ustawienia rodzinne Berta Hellingera to swego rodzaju psychodrama – uczestnicy sesji odgrywają rolę członków rodziny osoby, która opisała swój problem. Ich działaniem kieruje moderator, który zadaje pytania typu: „jak się w tej chwili czujesz?”. Zgromadzeni mogą jednak zachowywać się wobec pozostałych tak, jak podpowiada im intuicja.

Sesja wywołuje wiele wrażeń i – zgodnie z założeniami Hellingera – są to uczucia i stany, jakie realnie towarzyszą reprezentowanym członkom rodziny. Emocje przeżywa też obserwujący ustawienie pacjent. Ustawienie pozwala mu przyjrzeć się z boku dynamice zgłoszonego problemu, odkryć wydarzenia, które miały miejsce w odległej niekiedy przeszłości. Przeżycia w czasie sesji mają stać się impulsem do pozytywnych zmian.

Krytyka ustawień hellingerowskich

Ustawienia systemowe Berta Hellingera zyskały sporą popularność. Na świecie w różnych ośrodkach prowadzi się warsztaty hellingerowskie, a wielu uczestników deklaruje zadowolenie z przeżytej sesji. Mimo to metoda spotyka się z ostrą krytyką ze strony wykwalifikowanych terapeutów.

Ustawieniom rodzinnym odmawia się miana terapii, ponieważ:

  • nie są zaplanowanym, długofalowym działaniem prowadzonym w oparciu o zweryfikowaną wiedzę psychologiczną – ograniczają się zwykle do jednorazowej sesji;
  • ich skuteczności nie da się zbadać;
  • prowadzący nie muszą posiadać certyfikatu psychoterapeuty i nie są poddawani superwizji;
  • podczas sesji nie ma szansy na nawiązanie relacji terapeutycznej, od której w dużej mierze zależy skuteczność psychoterapii;
  • emocje pojawiające się w czasie sesji nie są autentyczne – stanowią efekt technik manipulacyjnych stosowanych przez prowadzącego;
  • uczestnicy nie mogą nie zgodzić się z przedstawionymi założeniami, które w dodatku opierają się na dyskusyjnym porządku moralnym.

To jednak nie jedyne zarzuty. Największy niepokój budzą związane z ustawieniami Hellingera zagrożenia. Metoda zakłada, że za skomplikowane problemy psychiczne odpowiada jedno konkretne wydarzenie związane ze środowiskiem rodzinnym, więc wystarczy z nim się skonfrontować, by osiągnąć poprawę samopoczucia. Bezpośrednio po sesji pacjent rzeczywiście może poczuć się lepiej ze względu na efekt katharsis, jaki dają przeżyte emocje. Niestety nie rozwiązują one problemu, który zwykle ma dużo bardziej złożone przyczyny, niż zakładał Hellinger. Nie wiadomo jednak, co dzieje się z pacjentem po zakończeniu seansu. Na fali polepszenia nastroju może on zrezygnować z poszukiwań profesjonalnej pomocy. Tymczasem po chwilowej poprawie jego stan może ulec znacznemu pogorszeniu.

Zobacz wideo: Jak sobie poradzić z trudnymi emocjami?

Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. A. Gąsierkiewicz, Czym są ustawienia hellingerowskie, https://hellinger.com.pl/o-ustawieniach/czym-sa-ustawienia-hellingerowskie/, [dostęp 19 września 2019].

2. B. Zalewski, E. Pluta, Ustawienia rodzinne Hellingera – szkodliwa szarlataneria?, https://www.swps.pl/strefa-psyche/blog/18620-ustawienia-rodzinne-berta-hellingera-szkodliwa-szarlataneria, [dostęp 19 września 2019].

Data aktualizacji: 23.04.2022,
Opublikowano: 24.04.2022 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Kasia W 21.10.2022r.

Czy piszący ten artykuł lub konsulant merytoryczny brał kiedykolwiek udział w takiej sesji? Ze swojej strony mogę powiedzieć, że ustawienia systemowe dosłownie mnie uratowały i wyciągnęły z przewlekłych lęków. I niestety nie zrobiła tego kilkuletnia psychoterapia z certyfikowanym psychotereutą, a wręcz pogorszyła mój stan. Przykro również czytać kompletne bzdury, że emocje w trakcie sesji nie są prawdziwe. Oczywiście, że są prawdziwe - uczestnik doskonale czuje pole i odczuwa wszystko całym ciałem, doświadczyłam tego sama wiele razy. Ktoś kto zasugeruje się takim artykułem pod pretekstem, że coś nie jest zbadane naukowo (na razie), rezygnuje z jednej z najbardziej skutecznej metody leczenia depresji, lęków i nie tylko. Medytacja jest znana od kilku tysięcy lat, a dopiero niedawno naukowcy oficjalnie orzekli, że ma pozytywny wpływ na człowieka. Szkoda, że większość ludzi nie jest w stanie wychylić się czasem poza to, co jest powszechnie znane i akceptowane, bo mielibyśmy zdrowsze społeczeństwo...

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej