USG tarczycy – jak wygląda badanie?

Fot: Andrey Popov / fotolia.com

Badanie ultrasonograficzne (USG) tarczycy jest podstawowym badaniem obrazowym, wykonywanym u osób, u których podejrzewa się choroby tarczycy. Ocenia się w nim nie tylko gruczoł, ale również sąsiadujące z nim węzły chłonne.

Ultrasonografia (USG) tarczycy, umożliwia ocenę gruczołu pod kątem wielkości, położenia, kształtu i miąższu. Badanie USG tarczycy, dzięki zaawansowanym technologiom, wykrywa zmiany zapalne i ogniskowe, umożliwiając dokonanie pomiarów, a także ocenę (przy pomocy biopsji), czy zmiany te są łagodne, czy złośliwe. Krajowy Rejestr Nowotworów w Polsce informuje, że zmiany guzkowe występują u połowy populacji. Odnotowane zmiany są częste, jednak w większości mają charakter łagodny. Zatem, aby dowiedzieć się, w jakiej kondycji jest tarczyca, warto wykonać badanie USG tego gruczołu.

Badanie USG tarczycy – kto powinien je wykonać i dlaczego?

Najczęściej badanie USG tarczycy wykonywane jest u osób, u których na podstawie badań laboratoryjnych stwierdzono podejrzenie chorób tarczycy – niedoczynność, nadczynność, zapalenia. Ponadto czasami zdarza się tak, że zmiana ogniskowa zostaje wykryta przypadkowo podczas innych badań, np. tomografii komputerowej bądź rezonansu magnetycznego, wykonywanych w innym celu. Wtedy zadaniem USG tarczycy jest potwierdzenie, czy taka zmiana rzeczywiście znajduje się w gruczole. Wskazaniem do wykonania tego badania jest także powiększenie gruczołu bądź węzłów chłonnych. Skierowanie na badanie otrzyma także osoba, która wyczuwa guzek bądź wole guzkowe.

Ultrasonografia tarczycy wykonywana jest także u osób będących w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na nowotwór tarczycy, a także u poddawanych biopsji. Badanie pełni także funkcję kontrolną – łagodnych zmian ogniskowych i guzów, stanu po usunięciu tarczycy, a także podczas leczenia wola miąższowego.

Zobacz film: Jak wygląda tarczyca zdrowa i z Hashimoto. Źródło: 36,6

USG tarczycy – przygotowanie do badania

Warto podkreślić, że najczęściej badanie USG tarczycy poprzedzone jest wywiadem i badaniami diagnostycznymi, np. sprawdzeniem poziomu hormonów tarczycy (TSH, T3 i T4). Jeśli zlecono już wykonanie badania USG tarczycy, warto na nie zabrać wcześniejsze wyniki innych badań, np. laboratoryjnych czy wcześniejszej USG tarczycy. W oparciu o poprzednie wyniki badań specjalista będzie mógł postawić dokładną diagnozę.

Badanie USG tarczycy samo w sobie nie wymaga specjalnego przygotowania.

Badanie USG tarczycy – na czym polega?

Badanie USG tarczycy jest badaniem bezbolesnym i bezinwazyjnym. Odbywa się w pozycji leżącej i polega na obrazowej ocenie gruczołu. Do posmarowanej specjalnym żelem szyi (do jej przedniej części) badający przykłada głowicę aparatu – dzięki temu na monitorze pojawia się pełen obraz tarczycy. W czasie badania specjalista ocenia, czy tarczyca ma odpowiednie położenie, wielkość płatów (długość, szerokość i grubość), echogeniczność i unaczynienie miąższu, a także echostrukturę. Analizuje się także, czy w obrazie widoczne są zwapnienia, oraz sprawdza się stan węzłów chłonnych.

Ile kosztuje badanie?

Ultrasonografia tarczycy to badanie, w którym dużą rolę odgrywa sprzęt specjalistyczny. Warto dowiedzieć się, czy w pracowni, w której wykonywane jest badanie, używane jest nowe urządzenie. To także od niego zależy, czy po badaniu osoba otrzyma precyzyjny wynik. Oczywiście cena badania zależna jest także od umiejętności i kwalifikacji specjalisty, który je wykonuje. Jeśli jednak komuś zależy na rzetelnie wykonanym badaniu, nie warto w tej kwestii oszczędzać. Dlatego przy podjęciu decyzji o miejscu wykonania USG tarczycy nie należy kierować się tylko ceną – lepiej sprawdzić rok produkcji i markę aparatu, a także kwalifikacje lekarza. Warto tak zrobić dla swojego zdrowia. Dobre badanie umożliwia podjęcie szybkiego leczenia.

Wyniki USG tarczycy

Jak podaje Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne, prawidłowe wyniki USG tarczycy stwierdzane są, gdy położenie, wymiary płatów, echogeniczność miąższu, echostruktura, unaczynienie miąższu, a także wielkość, liczba, kształt i echostruktura węzłów chłonnych są prawidłowe (źródło). Ponadto prawidłowy wynik badania wykazuje równe granice, brak zmian ogniskowych i zwapnień. Dodatkowo objętość tarczycy ma swoje normy: u kobiet nie powinna przekraczać 20 ml, a u mężczyzn – 25 ml.

Nieprawidłowy obraz (wynik) badania USG sugeruje zmiany towarzyszące większości chorób tarczycy, np. powiększenie gruczołu ponad wskazane normy umożliwia postawienie diagnozy, w której stwierdza się wystąpienie wola. Dodatkowo, jeśli miąższ tarczycy jest niejednorodny bądź hipoechogeniczny, świadczy to o zapaleniu tarczycy. Natomiast jeśli podczas badania USG któraś część tarczycy jest obszarem bezechowym, może to sugerować torbiel bądź cystę tego gruczołu. Zmiany mające charakter rozsiany występują głównie w autoimmunologicznych chorobach tarczycy, takich jak: choroba Hashimoto czy Gravesa-Basedowa.

Odbiegające od normy wyniki badania USG tarczycy to takie, w których występują zmiany ogniskowe i guzki. Warto podkreślić, że badanie może wykryć zmiany w strukturze, jednak na podstawie widzianego na monitorze obrazu nie można w 100% określić, czy zmiana jest łagodna, czy złośliwa. Monitorując złośliwe zmiany, na USG tarczycy widoczne będą nieregularne krawędzie guza, przerzuty, nacieki na sąsiadujące tkanki, a także – jeśli to nowotwór rdzeniasty bądź brodawkowaty – uwidocznią się zwapnienia (chociaż obecność zwapnień nie oznacza pewnej obecności nowotworu). W takich przypadkach podczas badania USG tarczycy wykonuje się dodatkowo biopsję celowaną, która ma za zadanie ocenić charakter zmiany.

Zobacz film: Zastosowanie badania USG. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 30.12.2017,
Opublikowano: 20.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak prawidłowo przyjmować leki na tarczycę? 

Przy problemach z tarczycą chorzy przyjmują leki na bazie hormonów. Na skuteczność terapii wpływa dieta oraz to, po jaki płyn sięga pacjent, aby połknąć lek. O czym, należy pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Brzuch tarczycowy - kiedy się pojawia i jak go rozpoznać?

Duży brzuch tarczycowy jest jednym z wielu objawów przewlekłej i nieleczonej odpowiednio niedoczynności tarczycy. W chorobie tej brzuch jest wzdęty, występują zaparcia, a tkanka tłuszczowa odkłada się na całym jego obszarze. Do postawienia diagnozy zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy konieczne jest wykazanie nieprawidłowych poziomów hormonów we krwi.

Czytaj więcej
Dieta a Hashimoto - co jeść przy chorobie hashimoto?

Choroba Hashimoto powoduje ostre zapalenie tarczycy, co zaburza funkcjonowanie wydzielanych przez nią hormonów. Metodą leczenia schorzenia immunologicznego jest zastosowanie odpowiedniej diety, dobranej indywidualnie do potrzeb pacjenta. Dieta w walce z Hashimoto - jaką wybrać? Produkty wskazane w diecie na Hashimoto to, np.: oleje roślinne nierafinowane, owoce, warzywa, ryby, skorupiaki, roślinne mleka, orzechy oraz jaja.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Jak dobrać suplementy diety przy niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto? 

Problemy z tarczycą ma coraz więcej osób. Dzięki odpowiedniej terapii hormonalnej można przywrócić prawidłową pracę gruczołu. W przypadku pacjentów, którzy zmagają się z niedoczynnością tarczycy lub chorobą Hashimoto leczenie uzupełnia się o suplementy diety. Jakie preparaty będą dla nich najlepsze?

Czytaj więcej
Choroby tarczycy - kiedy konieczny jest zabieg? Nowoczesne operacje tarczycy bez blizn i powikłań

Choroby tarczycy tylko w niektórych przypadkach wymagają leczenia operacyjnego. Jeśli operacja jest konieczna, to coraz częściej stosuje się precyzyjne i mało inwazyjne zabiegi – tłumaczył prezes Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej prof. Marcin Barczyński.

Czytaj więcej
Nadczynność tarczycy. Co jeść przy problemach z tarczycą?

Nadczynność tarczycy zdecydowanie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Wynika to z gospodarki hormonalnej organizmu. Jak się okazuje, dieta przy nadczynności tarczycy ma ogromne znacznie. Specjaliści zalecają spożywanie większej ilości posiłków o mniejszej zawartości kalorii.

Czytaj więcej
Dren Redona - pielęgnacja. Kiedy się stosuje?

Zestaw do drenażu ssącego Redona jest szeroko stosowany w medycynie. Pozwala na dokładne usunięcie, przede wszystkim z miejsca operowanego (np. w jamie brzusznej czy w okolicy tarczycy), gromadzących się wydzielin, takich jak krew i płyn surowiczy. Na zestaw składają się dren oraz butelka ssąca Redona.

Czytaj więcej
Czym jest torbiel tarczycy? Jak się objawia i jak ją leczyć?

Torbiel tarczycy może towarzyszyć zarówno niedoczynności, jak i nadczynności tego gruczołu. Czasami przez długi czas nie daje żadnych specyficznych objawów. Dokładna przyczyna powstawania torbieli tarczycy nie została jeszcze poznana.

Czytaj więcej
Leczenie jodem radioaktywnym – kiedy się je stosuje?

Leczenie jodem radioaktywnym wykorzystywane jest przede wszystkim w leczeniu chorób tarczycy, w wyniku których dochodzi do nadczynności tego organu. Chodzi zwłaszcza o chorobę Gravesa-Basedowa, wole guzkowe tarczycy oraz gruczolaka toksycznego. To jednak nie jedyne schorzenia, przy których leczeniu sięga się po radiojod.

Czytaj więcej