Urydynox – jak działa ten lek? Kiedy może być stosowany?

Fot: Paul Bradbury / gettyimages.com

Urydynox to złożony preparat, który ma korzystny wpływ na układ nerwowy. Stosowany jest przede wszystkim u osób, które zmagają się z silnym bólem kręgosłupa. Jak działa Urydynox? Przy jakich schorzeniach jest stosowany i jak prawidłowo go przyjmować?

Urydynox ma w składzie monofosforan urydyny oraz witaminy z grupy B (B1, B12, B6, kwas foliowy). Wszystkie te związki mają korzystny wpływ na układ nerwowy i wspomagają jego regenerację. Monofosforan uczestniczy w procesie syntezy fosfatydylocholiny, która jest istotnym składnikiem błony komórkowej (także w komórkach nerwowych). Witaminy z grupy B odpowiadają za prawidłowe działanie układu nerwowego. Jeśli ich brakuje zaburzona zostaje produkcja osłonek mielinowych, przepływ impulsów nerwowych oraz wytwarzanie neuroprzekaźników. Dodatkowo odgrywają one istotną rolę w przemianach metabolizmu energetycznego, a także pomagają zredukować stres.

W skład leku wchodzą równie sól sodowa kwasu urydyno 5-monofosforanowego, witamina B12 (cyjanokobalamina), witamina B1 (monoazotan tiaminy), witamina B6 (chlorowodorek pirydoksyny), kwas foliowy, substancja żelująca: żelatyna, substancja utrzymująca wilgotność: gliceryna, olej sojowy, stabilizator: wosk pszczeli, emulgator: lecytyna sojowa, barwniki: czerwony tlenek żelaza, żółty tlenek żelaza oraz dwutlenek tytanu.

Lek należy przechowywać w miejscu, w którym temperatura mieści się w przedziale od 15-25 stopni Celsjusza. Dodatkowo powinno być ono suche i zaciemnione. Niewłaściwe przechowywanie leku może sprawić, że zmieni się jego skład oraz działanie.

Urydynox – kiedy może być stosowany?

Urydynox wspomaga regenerację komórek nerwowych, tym samym polecany jest przede wszystkim tym pacjentom, którzy zmagają się nerwobólami, polineuropatią lub silnymi bólami kręgosłupa. Warto zaznaczyć, że Urydynox stanowi jedynie uzupełnienie zdrowej i zbilansowanej diety.

Mimo że preparat doskonale wspomaga regenerację układu nerwowego, to są sytuacje kiedy lek nie może być przyjmowany przez chorego. Przeciwwskazaniem do przyjmowania leku jest przede wszystkim nadwrażliwość lub uczulenie na jeden ze składników leku. Ostateczną decyzję o tym, czy dany lek będzie bezpieczny dla pacjenta zawsze podejmuje lekarz. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że lek nie zastąpi zdrowej, zbilansowanej diety oraz aktywności fizycznej (dobranej do aktualnych możliwości pacjenta) i może stanowić jedynie uzupełnienie dla zdrowego menu.

Kobiety w ciąży oraz te, które karmią piersią przed rozpoczęciem kuracji powinny w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem ginekologiem. W ich przypadku przyjmowanie jakichkolwiek leków bez porozumienia ze specjalistą może pociągać za sobą bardzo poważne konsekwencje. Tym samym tylko od oceny lekarza zależy czy dany lek będzie bezpieczny zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Tylko on będzie mógł też zdecydować o tym, czy podanie leku jest w ogóle zasadne.

Urydynox – dawkowanie

Lek ma postać tablet i może być stosowany jedynie przez osoby dorosłe. Zaleca się przyjmowanie jednej tabletki na dobę. Każdy kto przyjmuje lek musi mieć świadomość, że nie można przekraczać zaleconych przez lekarza dawek. Przyjęcie większej może doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, zmniejszenie dawki może spowodować, że lek w ogóle nie zadziała. Osoby, które mają wątpliwości jak przyjmować farmaceutyk powinny poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Jak bezpiecznie przyjmować leki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn

Urydynox – działania niepożądane

Urydynox nie wchodzi w reakcję z innymi lekami ani nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Nie ma żadnych badań, które by to potwierdziły. Nie znaczy to jednak, że lek może być przyjmowany bez konsultacji z lekarzem. O tym, czy istnieje wskazanie do przyjmowania preparatu może zdecydować jedynie lekarz. Nie zależnie od tego, przed rozpoczęciem stosowania leku Urydynox, każdy pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych przez siebie lekach. Lekarz powinien mieć wiedzę o tym, czy chory ma przepisane jakieś leki na receptę oraz czy przyjmuje jakieś środki, które można dostać w aptece bez recepty. W dużej mierze dotyczy to witamin i suplementów diety. Trzeba sobie zdawać sprawę, że tego rodzaju środki – choć wydawane bez wyraźnych wskazań medycznych – w nadmiarze również mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego, aby uniknąć ewentualnych powikłań, należy powiedzieć o tym lekarzowi. Tylko pełna wiedza na temat stanu zdrowia pacjenta pozwoli lekarzowi dobrać taką formę leczenia, która będzie najlepsza dla danego chorego i uniknąć niepotrzebnych problemów ze zdrowiem.

Mimo że lek Urydynox oddziałuje na układ nerwowy, to jego przyjmowanie nie wpływa na sprawność umysłową. Preparat nie zaburza koordynacji ruchowej. Tym samym może być bez obaw stosowany przez osoby, które obsługują maszyny czy urządzenia. Urydynox może być przyjmowany także przez osoby, które dużo czasu spędzają za kółkiem. Badania jednoznacznie pokazują, że lek jest całkowicie bezpieczny.

Zobacz także: Obwodowy układ nerwowy – budowa nerwów i zwojów, funkcje, odruchy

Data aktualizacji: 30.07.2019,
Opublikowano: 15.07.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej