Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń

Fot: Von Schonertagen / stock.adobe.com

Wahania w wynikach poziomu urobilinogenu w moczu mogą świadczyć o chorobie wątroby. Wysoki poziom sugeruje anemię hemolityczną, a zbyt niski może być objawem np. kamicy żółciowej. Badanie wykonuje się z próbki świeżego moczu.

W moczu zdrowego człowieka powinna znajdować się niewielka ilość urobilinogenu. Lekarz zleca badanie, jeżeli istnieje podejrzenie choroby wątroby i dróg żółciowych oraz jeśli z przeprowadzonego wywiadu wynika, że mocz zmienił barwę z żółtej na brązową bądź intensywnie żółtą.

Urobilinogen w moczu - przyczyny

Urobilinogen jest związkiem chemicznym, który powstaje na skutek przekształcenia bilirubiny w jelicie krętym i w jelicie grubym pod wpływem enzymów bakteryjnych. Związek ten jest rozpuszczalny w wodzie, jego część ulega resorpcji przez błonę śluzową jelita i jest wydalana z moczem przez nerki. Urobilinogen przekształca się w żółtawy barwnik odpowiadający za kolor naszego moczu - urobilinę. Pozostający w świetle jelita urobilinogen podlega oksydacji, wskutek czego powstaje brązowy barwnik - sterkobilina - odpowiedzialny za kolor kału.

Jeżeli wątroba jest uszkodzona bądź niewydolna, nie może przetworzyć urobilinogenu, który nadal jest wydalany z moczem, ale w znacznie większych ilościach. Właśnie w takich sytuacjach obserwujemy zaciemnienie koloru moczu lub jego intensywnie żółtą barwę.

Nagła zmiana koloru moczu (również kału - na ciemniejszą bądź jaśniejszą) jest jedynym objawem, który jesteśmy w stanie sami zauważyć w toalecie. Wówczas powinniśmy szybko zareagować i poddać się diagnostyce.

Zobacz film: Mocz - co warto wiedzieć? Źródło: X-BankGallery, iStock

Urobilinogen - norma

W organizmie zdrowego człowieka za normę uznaje się zakres stężeń 0-8 mg/dl.

Stężenie oznaczane jest na podstawie próbki moczu z rana, którą pobieramy do specjalnego pojemnika. W przypadku kobiet nie zaleca się oddawania moczu w trakcie miesiączki, ponieważ może on zostać zanieczyszczony czerwonymi krwinkami, co wpływa na interpretację wyniku (próbkę najlepiej pobrać 3 dni przed miesiączką lub 3 dni po niej). Najbardziej miarodajny wynik będzie pochodził z tzw. środkowego strumienia. Co to oznacza? Pierwsze i ostatnie krople moczu należy oddać do toalety, a środkowe pobrać jako próbkę do badania. Właściwe jest też zadbanie o higienę okolic intymnych, aby dodatkowo nie zanieczyścić próbki innymi bakteriami.

Przy odczytaniu wyników trzeba najpierw zapoznać się ze skalą stężeń obowiązujących w wybranym laboratorium. Jeżeli występują wahania od podanej normy, konieczna jest konsultacja z lekarzem, aby potwierdzić bądź wykluczyć proces chorobowy.

W przypadku wszelkich nieprawidłowości w wyniku lekarz zleca powtórne badanie, często też morfologię, próby wątrobowe czy oznaczenie całkowitego stężenia bilirubiny.

Zobacz też: Urografia - na czym polega badanie? Przygotowanie i przeciwwskazania

Zobacz film: Czy krew w stolcu lub w moczu oznacza chorobę? Źródło: Bez recepty

Podwyższony urobilinogen w moczu

Wynik wyższy niż norma może świadczyć o różnych zaburzeniach wątroby. Może wskazywać na:

  • zapalenie wątroby,
  • marskość wątroby,
  • zaburzenia pracy wątroby,
  • zatrucie,
  • anemię hemolityczną (nadmierne niszczenie krwinek czerwonych).

Następstwem nadmiaru substancji w organizmie może być żółtaczka. Podwyższony urobilinogen można zaobserwować także po zwiększonym wysiłku fizycznym lub bardzo obfitym i tłustym posiłku - nie jest wówczas objawem poważnej choroby. Może pojawić się też u osób z tendencjami do częstych zaparć. W takich przypadkach wyniki badań powinny być traktowane jako wskazanie do zmiany nawyków żywieniowych bądź wprowadzenia diety bogatej w błonnik.

Zbyt niski wskaźnik sugeruje z kolei problemy z produkcją żółci lub zablokowanie dróg żółciowych - badany może cierpieć na kamicę żółciową, nowotwory czy żółtaczkę mechaniczną. Niedobór tej substancji występuje też u noworodków lub osób dorosłych, po leczeniu niektórymi antybiotykami.

Urobilinogen w moczu kobiet w ciąży

Podwyższone stężenie urobilinogenu u kobiety w ciąży może sugerować cholestazę ciążową. Jest to bardzo rzadka choroba wątroby, w której dochodzi do zatrzymania żółci. Nieleczona może prowadzić do przedwczesnego porodu lub spowodować krwotok porodowy zagrażający życiu dziecka. Statystyki wskazują, że choroba ta dotyka 4% ciężarnych w Polsce.

Urobilinogen oznaczany jest w trakcie badania moczu u dzieci, a jego wynik jest brany pod uwagę podczas różnicowania żółtaczek.

Kiedy oznaczamy urobilinogen?

Poziom urobilinogenu oznaczany jest głównie przy podejrzeniach chorób wątroby i w przypadku zaburzeń jej pracy. Problemy z wątrobą można podejrzewać w przypadku zażółcenia skóry, błon śluzowych i białek. Badanie zlecane jest także przy chorobach krwi, zwłaszcza anemii hemolitycznej.

Profilaktyka

Jeżeli należymy do grupy podwyższonego ryzyka występowania chorób wątroby, powinniśmy unikać obciążania jej zbyt obfitymi i ciężkostrawnymi posiłkami. Badanie moczu jest jednym z prostszych badań, ale dostarczających wielu informacji o stanie organizmu. Należy je przeprowadzać raz w roku, aby ocenić funkcjonowanie układu moczowego, a także innych narządów.

Zobacz film: Doskonalenie techniki chirurgicznej – laparoskopia. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 15.06.2018,
Opublikowano: 06.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Lekarz zlecił ci badania? Sprawdź, jak nie przekłamać wyników

Morfologia i badanie ogólne moczu to dwa najczęściej zlecane badania diagnostyczne. Na ich podstawie można wyłapać pierwsze objawy choroby. Jednak, aby ich wynik był jak najbardziej wiarygodny, do badań trzeba się odpowiednio przygotować. Jak?

Czytaj więcej
Bakteriuria nieznamienna – co robić? Czy taki wynik oznacza konieczność podjęcia leczenia?

Bakteriuria nieznamienna nie wymaga wykonywania posiewu czy wdrażania leczenia. Częściej wykonuje się kontrolne badanie moczu z uwzględnieniem zasad dokładnego pobierania materiału do badania.

Czytaj więcej
Choroba, która zwiększa śmiertelność przy zakażeniu koronawirusem

Miliony Polaków nie ma pojęcia o tym, że ich nerki chorują, a pacjenci z przewlekłą chorobą nerek są 2,5-krotnie bardziej narażeni na śmierć w wyniku choroby COVID-19.

Czytaj więcej
Klebsiella pneumoniae w moczu. Jakie są objawy i jak leczyć zakażenie pałeczką zapalenia płuc?

Klebsiella pneumoniae to pałeczka zapalenia płuc, która bywa oporna na niektóre antybiotyki. Jej obecność w organizmie predysponuje do rozwoju zakażenia nie tylko w obrębie dróg oddechowych, ale też układu moczowego, pokarmowego oraz nerwowego. Jest szczególnie niebezpieczna dla wcześniaków i osób z osłabionym systemem odpornościowym. Klebsiella pneumoniae w moczu leczy się antybiotykami β –laktamowymi.

Czytaj więcej
Czy żółte białka oczu oznaczają chorobę? Przyczyny zażółconych oczu

Żółte białka oczu zwykle świadczą o podwyższonym stężeniu bilirubiny we krwi. Stan ten może być spowodowany chorobami wątroby i dróg żółciowych lub przyjmowaniem niektórych leków. Jest to także pierwszy objaw żółtaczki. Pojawienie się zażółconych oczu jest wskazaniem do wizyty lekarskiej i wykonania badań laboratoryjnych.

Czytaj więcej
Aceton w moczu. Jakie są przyczyny i objawy obecności acetonu w moczu u dzieci i kobiet w ciąży?

Aceton to jedno z tzw. ciał ketonowych, produkowanych i wydalanych do krwi przez wątrobę. Jego obecność w moczu zawsze sygnalizuje nieprawidłowości. Warto wiedzieć, co oznacza aceton w moczu i jakie są symptomy pojawienia się ketonów w organizmie.

Czytaj więcej
Co oznaczać mogą azotany w moczu? Czy azotany są szkodliwe dla organizmu?

Azotany w moczu mogą być wynikiem diety opartej na produktach bogatych w te związki oraz metabolizmu białek. Wówczas azotany są cały czas usuwane przez nerki do moczu. Obecność gram-ujemnych bakterii w układzie pokarmowym powoduje przemianę azotanów do azotynów.

Czytaj więcej
Glukoza w moczu w okresie ciąży – przyczyny i konsekwencje

Glukoza w moczu u kobiety w ciąży świadczy bezpośrednio o podwyższonym poziomie tego cukru we krwi. Przyczyną jest najczęściej cukrzyca ciężarnych, choć objawy mogą wynikać z wcześniej już zdiagnozowanej choroby.

Czytaj więcej
Bakterie w moczu dziecka – czy dają objawy? Jak je wykryć?

Bakterie w moczu dziecka można podejrzewać po obecności wielu objawów klinicznych, choć często nieswoistych. Występowanie bakterii w moczu świadczy o wyniku nieprawidłowym lub fałszywie dodatnim i wówczas wymaga powtórzenia.

Czytaj więcej
Badanie moczu a okres. Czy wynik będzie wiarygodny?

Czasami konieczne jest wykonanie badania moczu w trakcie okresu. Konieczne jest wtedy restrykcyjne przestrzeganie zasad pobierania materiału do badania. Warto jednak skontrolować wynik po ustąpieniu krwawienia

Czytaj więcej