Układ moczowy – co warto o nim wiedzieć?

Fot: Adiano / fotolia.com

Układ moczowy pomaga wydalać zbędne substancje z organizmu wraz z moczem – produktem ubocznym działania tego układu. Zakażenie i zapalenie układu moczowego to jedne z wielu chorób, które mogą dotyczyć tego układu.

Układ moczowy inaczej nazywany jest także układem wydalniczym. Jest narażony na liczne choroby, takie jak kamica nerkowa lub zapalenie pęcherza. Nieleczone mogą prowadzić do bardzo nieprzyjemnych konsekwencji, włącznie z usunięciem nerki.

Układ moczowy – budowa i działanie

Układ moczowy zbudowany jest z nerek, moczowodów, pęcherza i cewki moczowej. Nerki mają 10–12 cm długości i charakterystyczny kształt zbliżony do fasoli. Ulokowane są po obu stronach kręgosłupa w okolicy lędźwiowej. Moczowody – wąskie rurki o unaczynionej i umięśnionej ściance, pozwalają na spływanie moczu z miedniczek nerkowych do położonego w dole brzucha pęcherza moczowego. Kiedy pęcherz wypełni się, mózg otrzymuje informację o potrzebie oddania moczu – proces ten nazywany jest przez specjalistów mikcją. Mocz odpływa na zewnątrz po skurczeniu pęcherza i przepłynięciu do cewki.

Nerka to narząd o rdzeniu otoczonym korą i złożonym ze stożkowatych struktur – tzw. piramid. Ich szczyty tworzą brodawki nerkowe, które składają się z ujść cewek zbiorczych. Piramidy rozdzielają słupki nerkowe, tzw. kolumny Bertina. Mikroskopijne jednostki, z których zbudowana jest nerka, to nefrony składające się z kłębuszków i kanalików nerkowych. Na kłębuszek składają się głównie włosowate naczynia krwionośne filtrujące krew, która następnie przepływa kanalikiem nerkowym i tam ulega dalszym przemianom aż do wytworzenia moczu.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu moczowego. Źródło: 36,6

Mocz spływa do cewek nerkowych, złożonych z komórek zróżnicowanych pod względem funkcji i budowy. Z cewek przepływa do światła miedniczek nerkowych, a stamtąd – do pęcherza. Miedniczki wyściela błona śluzowa otaczająca brodawki nerkowe i tworząca w ten sposób kielichy. Bezpośrednio między ujściem moczowodu a pęcherzem mieści się fałd błony śluzowej, który działa na zasadzie zastawki – w ten sposób mocz nie cofa się z pęcherza do moczowodu. Pęcherz oddzielony jest od cewki stale napiętym mięśniem – zwieraczem.

Zadaniem nerek jest nie tylko wytwarzanie moczu. Utrzymują one właściwą ilość wody w organizmie, równowagę kwasowo-zasadową i wodno-elektrolitową. Wydzielają także substancje, które odpowiadają za poprawną pracę innych narządów – w tym witaminę D wzmacniającą układ kostny oraz erytropoetynę, hormon pobudzający szpik kostny do produkcji erytrocytów.

Zobacz także: Urolog: lekarz specjalista od chorób układu moczowo-płciowego

Zobacz film: Mocz - co warto wiedzieć? Źródło: X-BankGallery, iStock

Choroby (zapalenie, zakażenie) układu moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego powstaje w wyniku zakażenia układu moczowego bakteriami. Zakażenia tego układu częściej zdarzają się kobietom niż mężczyznom ze względu na zróżnicowaną budowę anatomiczną. Dotyczą one zwłaszcza tych kobiet, które są aktywne seksualnie lub przechodzą menopauzę.

Zapalenie pęcherza objawia się zazwyczaj w podobny sposób w każdym przypadku. Odczuwane jest pieczenie podczas oddawania moczu i pojawia się skąpomocz mimo silnego uczucia zbliżającej się mikcji. Najczęściej powodowane jest to obecnością w organizmie bakterii Escherichia coli, która może dojść do pęcherza przez krótką cewkę. Czasami zapalenie może jednak wystąpić bezobjawowo i zostać wykryte dopiero przy badaniu moczu.

Skuteczną metodą leczenia są antybiotyki, dlatego jeżeli ból nie ustępuje, a parametry w wynikach badań są zaburzone, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Należy się zbadać zwłaszcza po zabiegach operacyjnych i intensywnych okresach życia seksualnego. Do chorób układu moczowego mogą prowadzić również cukrzyca i czynniki dziedziczne, dlatego w tych przypadkach należy regularnie badać mocz.

Zakażenie układu moczowego u dzieci objawia się w podobny sposób jak u dorosłych. Może również spowodować zmianę barwy moczu lub jego zmętnienie. W przypadku bardzo małych dzieci o zapaleniu układu moczowego może świadczyć zmieniony, brzydki zapach z pieluszek. Jeżeli infekcje powtarzają się, mogą być spowodowane trwałymi wadami układu moczowego. Poza wizytą u lekarza specjalisty należy pić dużo wody o obniżonej zawartości sodu.

Kamica moczowa (nerkowa lub moczowodowa) może mieć wiele przyczyn w zależności od rodzaju. Kamica cystynowa jest efektem wady wrodzonej, a 3 pozostałe: fosforanowa, moczanowa i szczawianowa, powstają w wyniku błędów w codziennym żywieniu. Kiedy nerki nie radzą sobie z filtracją krwi, dochodzi do tworzenia się złogów. Zatykają one ujście moczu z nerki, blokując jego przepływ. Zalegający w nerce mocz napiera pod dużym ciśnieniem na przeszkodę w postaci kamienia, powodując ból, a także zakażenie, które może doprowadzić nawet do trwałego uszkodzenia nerki.

Ból objawia się w postaci kolki; po uderzeniu w lędźwie nasila się. Oddawanie moczu staje się trudniejsze, a po stronie, którą dotknęła kolka, utrudniony bywa ruch nogi w przód. Ból promieniuje aż do dolnych części układu moczowego.

Zobacz także: Atak kolki nerkowej - przyczyny, sposoby zapobiegania i dieta

Kamicy sprzyjają wady wrodzone układu moczowego, nadczynność przytarczyc, przyjmowanie niektórych leków sterydowych, ograniczenie podaży płynów oraz zła dieta. Zdarza się, że kamień można „urodzić” drogą naturalną, jednak często wymagane jest operacyjne rozbicie i usunięcie złogu. Konieczna bywa także terapia antybiotykowa.

Zobacz film: Czy krew w stolcu lub w moczu oznacza chorobę? Źródło: Bez recepty

Data aktualizacji: 15.06.2018,
Opublikowano: 20.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Furosemidum – mechanizm działania leku odwadniającego. Kiedy nie można go stosować?

Furosemid ma szereg zastosowań zarówno w lecznictwie ambulatoryjnym, jak i w leczeniu szpitalnym. Lek ten jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez chorych, warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach dotyczących stosowania furosemidum.

Czytaj więcej
Czy laserowe leczenie nietrzymania moczu jest bezpieczne? Na czym polega ten zabieg?

Zabieg laserowy jest jedną z najnowszych metod leczenia nietrzymania moczu – choroby, na którą cierpi niemal jedna trzecia Europejek. Niestety wydaje się, że metoda ta może mieć więcej wad niż zalet. Laserowe leczenie nietrzymania moczu towarzystwa naukowe uznają za metodę eksperymentalną.

Czytaj więcej
Rak pęcherza moczowego. Jakie są  rokowania? I ile wynosi średnia długość życia?

Rak pęcherza moczowego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. Kobiety chorują o wiele rzadziej. Z nowotworem w drogach moczowych zmagają się głównie osoby starsze, zwłaszcza te, które przekroczyły 80 rok życia, ale choroba dotyka czasem i młodszych. W przypadku raka pęcherza moczowego rokowania zależą od stopnia złośliwości guza. Podjęcie chemioterapii, radioterapii lub wykonanie zabiegu chirurgicznego nie zawsze daje szanse na wyleczenie.

Czytaj więcej
Rak cewki moczowej u mężczyzn. Jakie są pierwsze objawy i jak wygląda leczenie?

Rak cewki moczowej to nowotwór rzadko spotykany u mężczyzn, który rozwija się zazwyczaj w 5. dekadzie życia. Objawy raka cewki moczowej mogą początkowo przypominać infekcję dróg moczowo-płciowych, ich przyczyna okazuje się jednak o wiele bardziej poważna.

Czytaj więcej
Jak się objawia zapalenie pęcherza moczowego u dzieci?

Zakażenia układu moczowego są dość częstą przypadłością u dzieci w różnym wieku. Zapalenie pęcherza moczowego zalicza się do chorób dolnych dróg moczowych. W 85% przypadków odpowiedzialna za to jest pałeczka okrężnicy – Escherichia coli.

Czytaj więcej
8 nowotworów, które najczęściej zabijają Polaków

Nowotwory to - zaraz po chorobach układu krążenia - najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce. W ocenie specjalistów w 2020 roku będziemy mieć w ponad 196 tys. nowych zachorowań na raka, a 118 tys. osób umrze wskutek choroby nowotworowej. Z powodu jakich nowotworów Polki i Polacy umierają najczęściej.

Czytaj więcej
Kilka domowych sposobów na zdrowy układ moczowy

Odczuwasz nieustanną potrzebę skorzystania z toalety? Piecze, boli… Zapalenie pęcherza moczowego to schorzenie, które uprzykrza życie i niestety lubi powracać. Poznaj domowe sposoby, które pomogą ci zapomnieć o zawracającym zapaleniu pęcherza.

Czytaj więcej
Czy żurawina faktycznie pomaga przy infekcjach dróg moczowych?

Czytaj więcej
Jakie badania wykonać przy nawracającej infekcji dolnych dróg moczowych?

Jakie badania należy wykonać u kobiety w wieku 20-40 lat z nawracającymi zakażeniami dolnych dróg moczowych przed skierowaniem jej do urologa?

Czytaj więcej
Rak urotelialny – przyczyny, objawy i leczenie nowotworu

Rak urotelialny należy do nowotworów dróg moczowych. W pierwszych etapach nie daje objawów. W związku z tym w początkowej fazie trudno go wykryć. Jednym z niepokojących symptomów może być krwiomocz.

Czytaj więcej