Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Fot: anetlanda / stock.adobe.com

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Meszki są często jedną z wakacyjnych plag. Chociaż owad jest bardzo niewielkich rozmiarów, to ślad, który po sobie pozostawia na skórze, potrafi skutecznie uprzykrzyć letni wypoczynek. Aby złagodzić skutki ugryzienia meszki, można zastosować kilka sprawdzonych sposobów.

Czy ukąszenie meszki jest niebezpieczne dla zdrowia?

Ugryzienie meszki może być szczególnie niebezpieczne dla niemowląt i osób pozostających pod wpływem alkoholu, w tzw. śpiączce alkoholowej. W ślinie owada znajdują się bowiem substancje toksyczne, które wstrzyknięte do organizmu człowieka powodują rozpuszczanie erytrocytów i niszczenie tkanek i mogą wywołać zatrucie hararą. U niemowląt i osób w śpiączce alkoholowej może wtedy dojść do obrzęku płuc.

Ponieważ ślina owada jest bardzo toksyczna, reakcją organizmu jest gorączka oraz zaczerwienienie i obrzęk wokół ukąszenia.

Meszka nie wkłuwa się jak komar, ale ma aparat gębowy, za pomocą którego rozcina skórę, chwyta się jej haczykowatymi szczękami i rozrywa tkanki. Podczas gdy z tak powstałej rany samice wysysają krew, ich ślina nie pozwala na jej krzepnięcie. Meszki, z którymi mamy do czynienia w Polsce, nie przenoszą chorób, ale toksyny zawarte w ich ślinie są niebezpieczne.

Uczulenie na meszki

Pogryzienie przez meszki oznacza wstrzyknięcie przez owada do organizmu człowieka histaminy, białka i peptydów. Jeżeli pogryziona osoba nie jest uczulona na te substancje, w miejscu ugryzienia pojawia się zazwyczaj jedynie ślad i bolący obrzęk.

Znacznie poważniejsze jest wystąpienie reakcji alergicznej na skutek uczulenia na meszki. Pojawia się ona natychmiast, w formie gwałtownej reakcji organizmu na wstrzykniętą przez owada obcą substancję. Pojawiają się nudności i wymioty, zawroty głowy, biegunka i ból brzucha. W większości przypadków silna reakcja alergiczna występuje miejscowo, ale zdarza się, że może prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, który jest bezpośrednim stanem zagrożenia życia. Spada bowiem ciśnienie krwi i pojawia się obrzęk na błonach śluzowych, który w skrajnych przypadkach może prowadzić do trudności z oddychaniem i śmierci.

Ukąszenie meszki – kiedy należy udać się do lekarza?

Uczulenie na meszki jest bezwzględnym wskazaniem do konsultacji lekarskiej w przypadku pogryzienia przez owady. W terapii podaje się leki przeciwhistaminowe. Można zastosować także immunoterapię alergenową, czyli odczulanie, które znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej, ale proces ten trwa nawet do kilku lat.

Należy również zasięgnąć opinii specjalisty, jeśli rana i opuchlizna po ukąszeniu meszki się powiększają się, zamiast goić. W takim przypadku leczenie polega zazwyczaj na miejscowym stosowaniu przepisanego przez lekarza antybiotyku.

Zobacz film: Alergia na jad owadów. Źródło: 36,6

Rumień po ukąszeniu meszki – jak złagodzić objawy?

W celu złagodzenia zaczerwienienia i bólu po ukąszeniu meszki, można zastosować okłady miejscowe z:

  • cebuli, która działa przeciwbakteryjnie i oczyszcza skórę z toksyn – w przypadku jej zastosowania wystarczy przyłożyć w pogryzione miejsce plaster cebuli, ale jeszcze lepsze efekty da starkowana cebula rozłożona na opatrunku z gazy i w ten sposób przyłożona na ranę;
  • wapna o sprawdzonych właściwościach łagodzących objawy alergii – można wykorzystać dostępne w aptece wapno do picia i dodatkowo zamoczyć w nim gazik i przyłożyć do bolącej rany;
  • olejku lawendowego o działaniu łagodzącym ból i o właściwościach antybakteryjnych;
  • zsiadłego mleka – w celu zlikwidowania pieczenia i bólu;
  • ziół o działaniu łagodzącym, odkażającym i przeciwzapalnym (np. wywar z werbeny, tymianku lub szałwii).

Dobre efekty daje także zastosowanie witaminy E, którą można kupić bez recepty w formie kapsułek. Wtarcie ich rozpuszczonej zawartości w skórę przyspiesza gojenie ran, jednocześnie zapobiegając powstawaniu blizn. Niektórzy na ugryzienie meszek polecają też przyłożenie plastra ananasa, który wykazuje właściwości łagodzące obrzęk i przyspieszające gojenie.

Ukąszenie meszki – profilaktyka

Osoby uczulone na substancje, które zawiera ślina meszki, powinny zabezpieczać się przed ich ukąszeniem, zwłaszcza że w okresie wakacji owad występuje bardzo często. Przed przebywaniem na łąkach, zwłaszcza w bliskiej odległości od zbiorników wodnych, należy stosować odpowiednie preparaty odstraszające owady, kleszcze i meszkę. Zawsze należy zapoznać się z dołączoną do nich etykietą. Osoby dorosłe powinny nosić długi rękaw i unikać spania na terenach, gdzie występuje meszka. Niemowląt nigdy nie należy zostawiać bez zabezpieczenia specjalną moskitierą.

Data aktualizacji: 05.06.2023,
Opublikowano: 05.06.2023 r.

Polecamy

Komentarze (5)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Doma 29.08.2019r.

Ja mam co roku zgryzione nogi i to do tego stopnia ze az robi mi sie krwiak dostaje wtedy antybiotyk zyrtek i masci z antybiotykiem a najgorsze jest to ze jak juz sie ladnie zagoi po meszkach zostaje brzydka blizna wygladajaca jak siniak i niczym tego nie mozna zlikwidować

Ania 28.08.2019r.

Ja te meszki mam w domu i nie wiem jak je zwalczyć? 2 lata był spokój i znów je mam w domu, pomóżcie...

Domi27 22.08.2018r.

jakies 2 tygodnie temu ja tez zostałam ukąszona, mama polecila miejscowy okład z octu i pomogło

Jan58 20.08.2018r.

Są nie do zniesienia! Byliśmy z żoną w weekend na Mazurach. Tak nasz pogryzły, że jesteśmy cali w bąblach. Strasznie swędzi i boli.

GosiaK 17.08.2018r.

Nie znoszę meszek, bo ich ukąszenia bola trzy razy bardziej niż komara. Szczęśliwie w tym roku na balkonie wsadziłam sobie lawendę i komarzycę i muszę przyznać że robactwa jest mniej niż zwykle.

Zobacz wszystkie 5 komentarzy
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej