Uczulenie na wodę – objawy, przyczyny i leczenie

Fot. Anetlanda / Getty Images

Uczulenie na wodę uważane jest za jeden z najtrudniejszych dla alergologów przypadków. Objawami charakterystycznymi są pokrzywka i świąd wodny, które w znaczący sposób utrudniają codzienne funkcjonowanie osoby chorej, rzutując na poziom jakości życia. Nie istnieją sprawdzone sposoby leczenia tej przypadłości.

Uczulenie na wodę wydaje się wręcz niemożliwe, bo przecież woda jest niezbędna do życia, a dodatkowo stanowi znaczną część ludzkiego ciała, wchodząc w skład każdej komórki organizmu. Badacze zauważyli, że objawy reakcji alergicznej wyzwala nawet niewielki kontakt skóry z wodą. Uczulenie na wodę to bardzo rzadko występująca przypadłość, jak dotąd o nieznanej etiologii. Jej leczenie jest dość trudne i uciążliwe. Obok farmakoterapii wskazane jest także ograniczenie kontaktu z czynnikiem uczulającym.

Czym jest uczulenie na wodę?

Woda powszechnie określana jest jako źródła życia. Trudno jest wyobrazić sobie funkcjonowanie bez niej. Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy u ludzi rozwija się alergia wodna. Uczulenie na wodę uważane jest za jeden z najtrudniejszych dla alergologów przypadków. Jak dotąd nie poznano etiologii tego schorzenia. Pierwszy przypadek alergii na wodę został opisany w 1963 roku. W literaturze medycznej odnotowano mniej niż 100 przypadków tego schorzenia. Zauważono, że najczęściej dotyka kobiety, które wchodzą w okres dojrzewania.

Zobacz film: Alergia - choroba cywilizacyjna. Źródło: DeFacto

Czynniki wywołujące uczulenie na wodę

Objawy uczelnia na wodę mogą się rozwinąć po kąpieli w basenie lub po zwykłym prysznicu. Stąd też chorzy napotykają na ogromny problemem w utrzymaniu higieny osobistej na odpowiednim poziomie. Starają się myć możliwie najrzadziej i jak najszybciej. Dodatkowo od razu po umyciu się wycierają skórę, aby ograniczyć jej kontakt z wodą. W tym celu zaleca się używanie bawełnianych ręczników, które mają doskonałą chłonność i są delikatne, przez co nie podrażniają dodatkowo chorej skóry. Objawy alergii mogą się pojawić już po kilku lub kilkunastu minutach od kontaktu z wodą.

Alergia na wodę może być wywołana nawet przez naturalne wydzieliny człowieka (zarówno własne, jak i cudze), takie jak łzy, pot czy ślina. Na szczęście chorzy bez żadnych ograniczeń mogą spożywać wodę, nie obawiając się przy tym o swoje zdrowie, bo reakcja alergiczna pojawia się tylko po kontakcie płynu z zewnętrzną powierzchnią ciała.

Czy na pewno ma się do czynienia z alergią na wodę?

Bardzo często uczulenie na wodę mylone jest z alergią na znajdujące się w niej substancje i zanieczyszczenia. Prostym sposobem na określenie, z jaką alergią ma się do czynienia, jest polanie jednej dłoni zwykłą wodą z kranu, a drugiej wodą destylowaną. Jeśli reakcja rozwinie się na obu dłoniach, stwierdza się alergię na wodę.

Polecamy: Testy alergiczne wykrywają, co powoduje wystąpienie reakcji alergicznej

Na czym polega leczenie alergii na wodę?

Na chwilę obecną nie opracowano skutecznej metody leczenia alergii na wodę. Specjaliści odwołują się do farmakoterapii. Zalecają zażywanie środków antyhistaminowych i antycholinergikowych oraz leków antydepresyjnych, beta-blokerów i maści sterydowych. Taki sposób leczenia zmniejsza dokuczliwość objawów do tego stopnia, że normalnie kąpanie się staje się możliwe. Świąd można zmniejszyć za pomocą kremów na bazie substancji zdolnych do wyłączenia zakończeń nerwowych, na przykład z kapsaicyną zawartą w papryce chili. Korzystne efekty przynosi także stosowanie kremów nawilżających w celu zmniejszenia suchości skóry. Część badaczy jest zdania, że ulgę w cierpieniu przyniesie fototerapia filtrami UVA i UVB. Mimo że pojawienie się objawów jest niezależne od temperatury wody, wskazane jest, aby chorzy nie kąpali się ani w bardzo zimnej, ani w bardzo gorącej wodzie. Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z letniej wody.

Dolegliwości mogą wzmagać zawarte w wodzie minerały i bakterie, a szczególnie chlor czy fluor. Zaleca się zamontowanie przy prysznicu specjalnych filtrów oczyszczających lub zainstalowanie systemów oczyszczających wodę dopływającą do domu. Ryzyko zmian skórnych zmniejsza posmarowanie ciała przed kąpielą kremem lub żelem na bazie oleju, co stworzy powłokę ochronną i uniemożliwi bezpośredni dostęp szkodliwych składników zawartych w wodzie.

Uczuleni na wodę nie powinni korzystać z basenu i innych atrakcji wodnych, takich jak chłodzenie się w fontannie lub kurtynie wodnej w upalne dni. Wskazane jest unikanie deszczu i nadmiernego wysiłku fizycznego, aby ograniczyć pocenie się. Ponadto zaleca się nie dotykać osób, które są spocone lub mokre.

Objawy alergii na wodę

U osób chorych na uczulenie od wody stwierdza się silne migreny, zawroty głowy, opuchliznę i powiększone węzły chłonne. Charakterystycznym objawem jest pokrzywka wodna, określana też jako wodopochodna. Podrażniona i zaczerwieniona skóra narażona jest w wyniku dalszego kontaktu z wodą na powstanie wysypki i bąbli pokrzywkowych wypełnionych płynem surowiczym lub ropą. Zmiany te lokalizują się zwłaszcza w okolicach mieszków włosowych na ramionach, barkach, twarzy i klatce piersiowej. Skóra staje się bardzo sucha i pomarszczona. Dodatkowo rozwija się mrowienie, świąd wodny (przypomina ciągłe kłucie szpilek) i pieczenie. Dolegliwości te w znaczący sposób utrudniają codzienne funkcjonowanie, przyczyniając się tym samym do pogorszenia poziomu jakości życia chorych. W ostateczności może dojść do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego.

Zobacz film: Diagnozowanie alergii. Źródło: W Dobrym Stylu TVN Style

Bibliografia:

1. Szepietowski J., Reich A., Świąd – patomechanizm, klinika, leczenie, Poznań, TerMedia, 2010.

2. Skwara I., Chodorowska G., Krasowska D., Pokrzywka przewlekła – definicja, podział, diagnostyka, leczenie, „Medycyna Rodzinna”, 2004, 5, s. 205-211.

Data aktualizacji: 14.04.2018,
Opublikowano: 13.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej