Uczulenie na srebro. Objawy, przyczyny i leczenie

Fot. asiandelight / Getty Images

Uczulenie na srebro objawia się zaczerwienieniem, świądem i opuchlizną w miejscu, w którym skóra miała z nim kontakt. Dodatkowo dolegliwości mogą nasilać się, jeżeli jest ona spocona. Leczenie uczulenia na srebro polega na stosowaniu leków przeciwhistaminowych. Ważne jest także ograniczenie kontaktu z alergenem.

Alergia kontaktowa to reakcja alergiczna, która objawia się występowaniem zmian na skórze po kontakcie z substancją drażniącą. Wykwity i zaczerwienienie obserwuje się na dłoniach, rękach i twarzy, a niekiedy także na całym ciele. Najczęstszymi alergenami są chemikalia obecne w środkach do pielęgnacji i detergentach, ale także niektóre leki, tworzywa sztuczne (obecne np. w ubraniach) i metale: nikiel, chrom, złoto oraz srebro. Uczulenie rozpoznaje się u ok. 17–40 proc. dorosłych osób, częściej u kobiet.

Czy srebro uczula?

Srebro jest metalem szlachetnym, który wykorzystuje się do produkcji biżuterii i różnego rodzaju ozdób, a niekiedy także w medycynie, ponieważ pierwiastek ten posiada silne właściwości bakteriobójcze. Niestety, mimo że jest to materiał powszechnie występujący w naszym otoczeniu, może się zdarzyć uczulenie na srebro.

Uczulenie na srebro przytrafia się rzadko. Zdecydowanie częściej alergię na biżuterię obserwowano w latach 40 XX wieku, kiedy w wyrobach jubilerskich stosowano azotan srebra, który powodował podrażnienie skóry. Po wyłączeniu go z produkcji zmalała ilość przypadków uczuleń.

Uczulenie na srebrne kolczyki, pierścionki i bransoletki może być mylone z alergią na inną substancję. Do biżuterii ze srebra bardzo często dodaje się inne metale (najczęściej nikiel) w celu wzmocnienia i utwardzenia go. Niestety pierwiastki te mogą prowadzić do podrażnienia skóry nawet po krótkotrwałym kontakcie.

Warto dodać, że uczulenie na srebro zwykle nie występuje samodzielnie. Objawy alergii pojawiają się, kiedy wystąpi dodatkowy czynnik. Najczęściej jest to pot lub słona woda. Większość przypadków uczulenia na srebro obserwuje się u kobiet, ponieważ to one noszą biżuterię i różnego rodzaju dodatki.

Uczulenie na srebro – objawy

Objawy uczulenia na srebro przez wiele lat mogą w ogóle nie występować. Ponadto, jak wcześniej wspomniano, pojawiają się one zwykle w połączeniu z innym czynnikiem. Dolegliwości mogą wystąpić po krótkotrwałym kontakcie ze srebrem lub dopiero po dłuższej ekspozycji. Zależy do od indywidualnej wrażliwości organizmu.

Objawy uczulenia na srebro to:

  • zaczerwienienie, świąd i pieczenie skóry;
  • przesuszenie skóry;
  • zmiany skórne w miejscu kontaktu skóry ze srebrem (pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym lub drobne grudki).

Uczulenie na srebro koloidalne

Srebro koloidalne jest wykorzystywane w medycynie jako środek antyseptyczny, a także surowiec do produkcji leków (przede wszystkim maści oraz kropli do oczu i nosa). Stosuje się je również jako suplement diety (zwolennicy uważają, że wzmacnia ono układ odpornościowy i przyspiesza regenerację tkanek).

Uczulenie na srebro koloidalne obserwuje się u osób, u których występuje alergia na srebro metaliczne wykorzystywane do produkcji biżuterii. Jego objawy to: zmiany skórne, świąd skóry, opuchlizna, katar i ropienie oczu.

Częściej niż uczulenie na srebro koloidalne obserwuje się srebrzycę (argyrię). Choroba polega na niezamierzonym wchłanianiu lub celowym przyjmowaniu w nadmiarze związków srebra. Objawia się zmianą zabarwienia skóry na szary lub siny pod wpływem promieniowania słonecznego. Dotyczy to skóry na całym ciele lub tylko na niektórych obszarach. Postępowanie lecznicze polega na ograniczeniu kontaktu ze srebrem. Niestety objawy srebrzycy nie ustępują i pozostają do końca życia. Pomocne mogą być zabiegi medycyny estetycznej, które rozjaśniają skórę (np. laseroterapia).

Leczenie uczulenia na srebro

Kiedy pojawią się objawy uczulenia na srebro, należy natychmiast ograniczyć kontakt skóry z alergenem, czyli zdjąć biżuterię i przemyć ciało wacikiem nasączonym wodą z delikatnym środkiem myjącym. Jeżeli zmiany skórne są rozległe, a świąd i pieczenie bardzo uporczywe, trzeba udać się do lekarza.

Leczenie uczulenia na srebro ma na celu złagodzenie objawów. Pacjentom zalecane są doustne lub miejscowe środki przeciwhistaminowe (są one dostępne w aptece bez recepty). W przypadku, kiedy objawy alergii nie ustępują, konieczne może być podanie leków domięśniowo lub dożylnie.

Niestety, leczenie uczulenia na srebro nie usuwa przyczyny problemu, dlatego jedynym wyjściem jest ograniczenie kontaktu z alergenem poprzez zrezygnowanie ze srebrnej biżuterii i srebrnych dodatków. Warto także skonsultować się z alergologiem i wykonać testy alergiczne, ponieważ może okazać się, że substancją drażniącą nie jest srebro, a inny metal.

Podstawowym badaniem alergologicznym są testy skórne. Lekarz nakłada na plecy niewielkie ilości różnych alergenów i obserwuje reakcję organizmu po 48 i 72 godzinach. Pojawienie się zaczerwienienia, świądu, pęcherzyków lub wysypki świadczy o alergii.

Zobacz wideo: Jakie są objawy alergii?

Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. A. M. Świdwińska-Gajewska, S. Czerczak, Nanosrebro – szkodliwe skutki działania biologicznego, [w:] „Medycyna Pracy”, 2014, 65(6), s. 831–845.

2. M. Bulanda i wsp., Narastający problem alergii kontaktowej i alergicznego kontaktowego zapalenia skóry u dzieci i dorosłych, [w:] „Przegląd Lekarski”, 2018, 75, 05.

Data aktualizacji: 03.01.2022,
Opublikowano: 07.01.2022 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej