Światło laserowej zabawki może trwale uszkodzić wzrok!

RichLegg GettyImages

Co jest złego we wskaźnikach czy zabawkach wyposażonych w laser? Historia pewnego nastolatka z Ohio pokazuje, że mogą być one bardzo niebezpieczne. Chwila wpatrywania się w promień lasera sprawiła, że chłopak trwale uszkodził wzrok. Dlaczego laserowe zabawki mogą być niebezpieczne?

Amerykańscy okuliści w jednym z raportów opisali przypadek chłopca, który podczas zabawy laserem uszkodził wzrok. Wystarczyła chwila wpatrywania się w światło lasera, aby u nastolatka doszło do m.in.  trwałego uszkodzenia siatkówki.

Jak laserowe zabawki uszkadzają wzrok?

Moc lasera, który znajduje się w zabawkach czy wskaźnikach powinna być niewielka, a tym samym bezpieczna dla zdrowia. Niestety nie jest to do końca prawda. Nastolatek, który wpatrywał się w promień lasera - na chwilę - całkowicie stracił wzrok. Mimo że wszystko wróciło do normy, to z badania przeprowadzonego 5 miesięcy po wypadku jednoznacznie wynika, że uszkodzeń, które wywołał laser, nie da się odwrócić.

Podczas wizyty u okulisty chłopiec przyznał, że przy zasłoniętym lewym oku nie był wstanie rozpoznać niektórych liter, tym samym miał spore problemy z czytaniem. Choć kolejne badania wykonane po pół roku od pierwszej wizyty pokazały, że ostrość widzenia bardzo się poprawiła, to w oku nadal widoczne są zmiany.

Lekarz stwierdził u chłopca uszkodzenie siatkówki, a konkretnie fotoreceptorów (czopki i pręciki) - komórek, które pochłaniają światło. W ocenie specjalisty u nastolatka praktycznie wszystkie fotoreceptory zostały zniszczone. Na tym jednak nie koniec. Okulista stwierdził także uszkodzenie plamki żółtej w obu oczach. Mimo że - z czasem - kolejne uszkodzenia zaczęły się "naprawiać", to zdaniem badaczy powrót do tego, co było przed wypadkiem nie jest już możliwe.

Które lasery są groźne dla zdrowia?

Warto zaznaczyć, że przypadek nastolatka z USA nie jest odosobniony. Pod koniec 2018 roku New England Journal of Medicine opisał historię 9-latka z Grecji. Chłopiec tak długo wpatrywał się laser generowany przez zabawkę kupioną na jednym z bazarów, że trwale uszkodził wzrok. Badanie pokazało, że laser wypalił dziurę w plamce żółtej i całkowicie uszkodził nerwy odpowiedzialne za odbierania światła.

Naukowcy są zdania, że szczególnie niebezpieczne dla wzroku są te lasery, które generują zielono-niebieskie promienie. Emitują one światło bliskie 550 nanometrom. To długość fali, na którą ludzkie oko jest najbardziej wrażliwe.

Jak działa oko i co zrobić, aby mieć sokoli wzrok? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak działa oko? Źródło: x-news

Moc lasera. Jaka jest bezpieczna?

Obecnie wyróżnia się siedem klas laserów

  • 1 – promieniowanie jest bezpieczne w każdych warunkach;
  • 1M – promieniowanie jest bezpieczne, pod warunkiem, że używa się elementów optycznych, np. soczewek;
  • 2 – promieniowanie bezpieczne, ale nie powinno mieć bezpośredniego kontaktu z okiem;
  • 2M – promieniowanie bezpieczne pod warunkiem, że nie ma bezpośredniej ekspozycji na oko i nie używa się elementów optycznych;
  • 3R – konieczne jest założenie okularów ochronnych;
  • 3B – taki laser może być bardzo niebezpieczny zarówno dla oka, jak i skóry;
  • 4 – emisja promieniowania niebezpieczna dla oczu i skóry w każdych warunkach, może wywołać pożar lub wybuch.

Źródło: sciencealert.com

Data aktualizacji: 19.09.2020,
Opublikowano: 18.09.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej