Twardzina – rodzaje, objawy, leczenie

Fot: vladimirfloyd / fotolia.com

Twardzina jest chorobą autoimmunologiczną, która nie została jeszcze dobrze poznana. Jej symptomy zaczynają pojawiać się między 30. a 50. rokiem życia. Twardzina skóry daje zmiany na skórze, natomiast układowa atakuje nie tylko skórę, ale także inne narządy, np. płuca czy układ mięśniowy.

Twardzina jest chorobą, na którą w Polsce cierpi około 10 tysięcy osób. Pierwsze objawy najczęściej pojawiają się w wieku 30–50 lat. Kobiety chorują 3-4 razy częściej. Przyczyn twardziny do tej pory nie poznano, ale wiadomo, że jest to choroba autoimmunologiczna. Charakteryzuje się włóknieniem skóry, narządów wewnętrznych (prowadząc do ich niewydolności), zaburzeniami funkcji układu krążenia oraz nieprawidłową funkcją układu immunologicznego. Choroba ma postać przewlekłą, a jej leczenie polega wyłącznie na łagodzeniu objawów lub hamowaniu rozwoju.

Twardzina – objawy i rodzaje

Istnieją dwie odmiany twardziny – skórna i układowa. Każda z tych chorób daje nieco inne objawy. W twardzinie skóry, nazywanej twardziną miejscową, najpierw występuje tzw. objaw Raynauda. Polega on na zblednięciu, zasinieniu, a następnie zaczerwienieniu skóry placów rąk lub/i stóp pod wpływem zimna lub silnego stresu. Po powrocie krążenia odczuwane jest gorąco i pieczenie skóry, pojawia się także niewielki obrzęk. Kolejny etap to twardnienie i grubienie skóry, która z czasem przyjmuje barwę woskowobiałą lub porcelanową. W okresie emisji zmiany są otoczone sinofioletową obwódką.

Główne objawy twardziny układowej to:

  • zmęczenie,
  • świąd skóry,
  • objaw Reynauda,
  • obrzęki, stwardnienia i zaniki,
  • maskowaty wygląd twarzy,
  • objawy stawowe, mięśniowe,
  • objawy pochodzące z objętych procesem chorobowym narządów wewnętrznych (układu pokarmowego, oddechowego czy nerek).

Wyróżnia się dwie główne postacie – postać ograniczoną i uogólnioną.

Twardzina ograniczona, nigdyś okreslana jako zespół „CREST” charakteryzuje się następującymi objawami:

  • Zwapnieniami w tkankach miękkich,
  • Objawem Reynauda,
  • Zaburzeniami czynności przełyku
  • Stwardnieniami palców rąk,
  • Teleangiektazjami na skórze.

Postać uogólniona to tzw. stwardnienie układowe. Zmiany są rozsiane, symetryczne, szybko postępujące. Obejmują twarz, bliższe części kończyn, tułów i oczywiście narządy wewnętrzne. Często palce rąk są wolne od zmian chorobowych w tej odmianie twardziny.

Twardzina układowa – leczenie

Nie ma skutecznych metod leczenia twardziny układowej ani leków, które hamowałyby postęp choroby. Celem prowadzonej terapii jest przede wszystkim minimalizowanie skutków uszkodzeń. Objaw Raynauda leczony jest za pomocą leków rozszerzających naczynia krwionośne. Poza tym zalecane jest wyeliminowanie czynników wpływających na skurcz naczyń, czyli stresu, tytoniu oraz leków zwężających naczynia krwionośne.

Standardowe leczenie w przypadku zmian w układzie pokarmowym obejmuje również dietę i podawanie dużej ilości płynów. Chory musi przyjmować posiłki w pozycji siedzącej i zażywać leki hamujące wydzielanie soku żołądkowego. Do zwalczania bólów stawowych wykorzystywany jest paracetamol, a na zmiany skórne stosowane są leki immunosupresyjne. Przez cały czas trwania choroby zalecana jest fizykoterapia, która poprawia sprawność ruchową.

Szczególnie niebezpieczny dla chorego jest twardzinowy przełom nerkowy, który wymaga pilnej hospitalizacji. W trakcie hospitalizacji podawane są leki obniżające ciśnienie, a przy zmniejszeniu sprawności nerek niezbędna jest dializoterapia. Osoby cierpiące na twardzinę układową nie mogą stosować glikokortykosteroidów, niesteroidowych leków przeciwzapalnych ani cyklosporyny A.

W przypadku zmian w przewodzie pokarmowym stosowane jest leczenie biologiczne twardziny układowej. Polega ono głównie na podawaniu specjalnie preparowanych środków białkowych. Naśladują one funkcje prawidłowych ludzkich białek i wpływają na receptory komórkowe. Leczenie to skutecznie modyfikuje przebieg choroby i łagodzi jej objawy, ale wymaga czasu. Leki biologiczne podawane są wyłącznie po kwalifikacji lekarza. Nie wywołują skutków ubocznych i efektywnie modyfikują odpowiedź immunologiczną. Preparaty te aplikowane są domięśniowo, dożylnie lub podskórnie. Jest to bardzo droga metoda, którą stosuje się wyłącznie w najcięższych przypadkach.

Całkowite wyleczenie twardziny układowej jest niemożliwe, a zmiany chorobowe są nieodwracalne. Celem terapii jest wydłużenie życia, łagodzenie objawów i zapobieganie powikłaniom.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Data aktualizacji: 31.05.2019,
Opublikowano: 21.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej