Tropiki w miejskiej dżungli. Jak chronić oczy w czasie wakacji w mieście?

mat. prasowe

Słońce i bardzo wysokie temperatury - to prognoza na najbliższe dni. Nie każdy ma możliwość korzystania z pięknej pogody na urlopie. Upały w mieście bywają nieznośne, są też znacznie bardziej niebezpieczne niż te spędzone na urlopowym wyjeździe. Intensywne promieniowanie i wysoka temperatura wywołują w miejskiej atmosferze reakcje chemiczne, przez które smog wręcz utrudnia oddychanie, drażni skórę i oczy. Jak ochronić się przed tropikami w miejskiej dżungli?

Upalne dni spędzane w mieście bywają trudne do zniesienia. Na wakacjach nad wodą jest szansa, że skwar nam nie zaszkodzi. Na urlop szykujemy się pamiętając o zagrożeniach związanych z lejącym się

z nieba żarem. Chronimy skórę i głowę przed słońcem, zabieramy okulary przeciwsłoneczne. Inaczej sprawy mają się, kiedy nie mamy możliwości ucieczki na wypoczynek i te najcieplejsze dni spędzamy w mieście.

Wakacje w mieście? Chroń się!

Przy dużym nasłonecznieniu przekroczone są stężenia szkodliwego ozonu troposferycznego w przyziemnej warstwie atmosfery. W okresie największych upałów wzrasta również emisja tlenków azotu z rur wydechowych. Brak wiatru sprzyja występowaniu wysokich stężeń innych zanieczyszczeń. Temperatura w mieście jest też zwykle o kilka stopni wyższa niż na otwartej przestrzeni. Spowodowane jest to nagrzewaniem się murów i kamieni oraz ograniczoną wymianą powietrza. Wszystkie te czynniki utrudniają oddychanie, drażnią skórę i oczy. Jak przetrwać upały w mieście bez ryzykowania zdrowiem?

Przede wszystkim w upalne dni chrońmy nasze ciało tak samo jak podczas wyjazdu urlopowego. Pamiętajmy o nasmarowaniu skóry kremem z filtrem oraz zabezpieczeniu głowy przed słońcem. Ubierajmy się w lekkie, przewiewne stroje z naturalnych materiałów. Jeśli chcemy zachować dobre samopoczucie najważniejsze jest picie dużej ilości wody.

Ciepłe spojrzenie

Ostre słońce i mała wilgotność powietrza negatywnie wpływają też na narząd wzroku, powodują suchość oraz pieczenie gałki ocznej. Podczas słonecznego dnia do oka dociera nawet dziesięciokrotnie więcej światła, niż tego potrzebujemy. Zdrowie naszych oczu podczas upałów zależy od działań profilaktycznych.

„Kluczowe jest utrzymanie odpowiedniego nawodnienia całego ciała. 8 do 10 szklanek wody dziennie to niezbędna ilość do utrzymania nawodnienia ciała (w tym również oczu). W upały warto wprowadzić do diety ryby. Kwasy tłuszczowe omega-3 są ważnym elementem przy produkcji łez... W przypadku mocnego pieczenia i podrażnienia można sięgnąć po krople do oczu, ale warto wybierać te naprawdę skuteczne. Nigdy też nie zapominajmy o okularach z dobrym filtrem” - radzi Tomasz Suliński, ekspert marki Systane ® Complete.

Zobacz film i poznaj nawilżające krople Systane Complete®

Zobacz film: Jak działają krople Systane® Complete? Źródło: Alcon

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Warto wiedzieć, że okulary przeciwsłoneczne bez odpowiedniego filtru UV są bardziej szkodliwe niż ich brak. Powodują rozszerzenie źrenic, przez które do wnętrza oka dociera więcej promieni UV, które mogą uszkodzić delikatne tkanki oka. Kupując okulary skupmy się więc nie tylko na tym, czy pasują nam do twarzy, ale pamiętajmy, że mają służyć przede wszystkim ochronie. Niestety, te kupowane na bazarach lub w marketach często nie są wystarczające, by dobrze zabezpieczyć nasz wzrok. Najlepsze okulary mają filtr UV 400, który pochłania 100% promieniowania słonecznego. Pamiętajmy jednak, że zastosowanie się do wszystkich wymienionych środków ostrożności nie gwarantuje nam bezpieczeństwa w temperaturach powyżej 30 stopni, dlatego miejskie upały najlepiej przeczekać bez wychodzenia na słońce.

Data aktualizacji: 20.05.2020,
Opublikowano: 27.04.2020 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Kamil 10.06.2020r.

A co z soczewkami z filtrem UV? Warto je rozważać?

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Pokaż jak dbasz o swój wzrok - wygraj wyciskarkę i krople do oczu Systane®

Czytaj więcej
OCZYwiście dieta. Co jeść, żeby mieć dobry wzrok? 

Do prawidłowego funkcjonowania organizm potrzebuje odpowiednich makroskładników, witamin i minerałów. Od tego jak się odżywiamy uzależnione jest nasze samopoczucie, zdrowie i forma. Dieta nie pozostaje również bez znaczenia dla najważniejszego ze zmysłów - naszego wzroku. Jaka dieta jest dobra na…oko?

Czytaj więcej
Zapomniany król zmysłów. Zatroszcz się o oczy, tak na serio!

Zmysł wzroku to najbardziej efektywny ze wszystkich pięciu naszych zmysłów. Za jego pośrednictwem odbieramy niemal 80% informacji z otoczenia. Oko jest niezwykle zapracowanym narządem, ale też najczęściej przez nas zapominanym. Jak poprawić zdrowie i kondycję najważniejszego zmysłu? Sami zobaczcie.

Czytaj więcej
Słodkie oczy. Do czego może doprowadzić nieleczona cukrzyca?

Cukrzyca jest najszybciej rozwijającą się chorobą cywilizacyjną. Nazywana niechlubnie największą, niezakaźną epidemią, jest diagnozowana u co jedenastego dorosłego na świecie. W Polsce oprócz dwóch milinów zdiagnozowanych chorych żyje niemal milion osób nieświadomych swojego stanu. Nieleczona cukrzyca może mieć katastrofalny wpływ na nasze zdrowie. Co zaskakujące, najczęściej pomagają ją wykryć regularne badania……… okulistyczne.

Czytaj więcej
Mamo, tato, suche oczka! Skąd się bierze zespół suchego oka u dziecka?

Zaczerwienienie, ból, swędzenie i częste mruganie – wielu dorosłych dobrze zna dyskomfort oczu. Kojarzony z pracą przed monitorem i przemęczeniem, w rzeczywistości powodowany jest przez wiele czynników i może dotknąć również dzieci. Przyczyny, objawy, leczenie - co powinien wiedzieć rodzic o zespole suchego oka?

Czytaj więcej
Codzienne nawyki, które szkodzą oczom. Masz je na sumieniu?

Jak brzmi 9 grzechów głównych, które popełniamy przeciwko naszym oczom? Które z codziennych nawyków to zbrodnie dla wzroku? Listę najgorszych czynności znajdziesz w naszym artykule.

Czytaj więcej
Badanie wzroku: kto może je wykonywać i jak często powinno odwiedzać się gabinet okulistyczny?

Oczy są wrażliwym narządem, dlatego należy o nie wyjątkowo dbać. Jednym z elementów takiej troski jest regularne badanie. Jak często powinno się je wykonywać i kto może je przeprowadzić? Sprawdź!

Czytaj więcej
Po co nam łzy? I skąd się biorą?

Łzy pomagają nam rozładować napięcie, oczyszczają oczy, a więc przynoszą szeroko rozumianą ulgę. Łzy to fizjologiczna reakcja organizmu, która pełni ważną funkcję ochronną oczu, a nie jak często uważamy – przejaw naszych emocji.

Czytaj więcej
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka

Zespół suchego oka jest wieloczynnikową chorobą, w której dochodzi do nieprawidłowego nawilżania powierzchni oka przez film łzowy. Zespół suchego oka jest coraz powszechniejszym problemem społecznym. Jak sobie pomóc i do czego może doprowadzić nieleczony zespół suchego oka?

Czytaj więcej
Czy dieta ma znaczenie? Co jeść, by mieć zdrowe oczy?

Problemy ze wzrokiem zwykle tłumaczymy sobie zmęczeniem bądź niewyspaniem. Jak się okazuje, przyczyną wielu dolegliwości może być nieodpowiednio skomponowana dieta. Dowiedz się, w jakie produkty wzbogacić swój jadłospis, by mieć zdrowe oczy.

Czytaj więcej