Treningi na siłowni wzmagają trądzik?

Getty Images/vindervisuals

Okazuje się, że regularna aktywność fizyczna może mieć negatywne skutki dla zdrowia i nie mowa tutaj o kontuzjach. Uprawianie sportu może także wzmagać problemy z trądzikiem. Jak tego uniknąć?


Regularne treningi, zwłaszcza jesienią i zimą odbywają się w zamkniętych pomieszczeniach, jak siłownie, sale treningowe, sale do crossfitu, czy baseny. Z racji, że są użytkowane przez setki, a czasem tysiące osób dziennie stają się siedliskami bakterii, wirusów i grzybów. To one, przeniesione na skórę twarzy mogą zaostrzyć stany zapalne cery i objawy trądziku.

Trądzik – przyczyny problemów z cerą

„Podstawową przyczyną jest osobnicza skłonność do wytwarzania łoju. Predyspozycje genetyczne mogą mieć tu duży wpływ, ponieważ osobniczo zmienna jest ilość receptorów androgenowych w obrębie gruczołów łojowych, a tym samym różna jest ich aktywność. Pierwotnie dochodzi do nadmiernego wytwarzania mas rogowych i ich niezupełnego oddzielania się, co w efekcie prowadzi do powstania zaskórników, a następnie pojawienia się w ich obrębie odczynów zapalnych. Dużą rolę w powstawaniu zmian trądzikowych odgrywa aktywność hormonalna organizmu, a w szczególności poziom androgenów nadnerczowych. Trądziku nie obserwuje się więc przed okresem pokwitania. Kolejnym czynnikiem są bakterie, które wykrywane są w dużych ilościach w ujściach gruczołów łojowych.” – tłumaczy lek. Agnieszka Widera.

Przeczytaj także: Zioła na trądzik - poznaj te najskuteczniejsze

Aktywność fizyczna wzmaga trądzik?

Niestety, zbawienna dla naszego zdrowia aktywność fizyczna może mieć zły wpływ na stan naszej cery. Winowajcami jest nadmierna ilość potu i łoju, które wydziela nasz organizm podczas ćwiczeń oraz bakterie znajdujące się na sprzęcie sportowym.

Przeczytaj także: Jak leczyć trądzik u dorosłych?

Pryszcze powstałe na skutek powyższych przyczyn pojawiają się wtedy częściej na twarzy, dekolcie, plecach i pośladkach.  Jak temu zaradzić?

  • Zrezygnuj z makijażu podczas ćwiczeń - ciężkie kosmetyki zatykają pory, a w połączeniu z wydzielającym się potem prowadzą do powstawania kolejnych zaskórników
  • Nie używaj lakieru i pianek do włosów – podczas intensywnego wysiłku fizycznego, wydzielający się pot sprawia, że kosmetyki do włosów spływają wraz nim po czole, zatykając pory skóry i podrażniając cerę
  • Na trening zabieraj własny ręcznik oraz matę do ćwiczeń – nagromadzone w matach (dostępnych w siłowniach) ogniska bakterii mogą mieć katastrofalne skutki dla stanu cery i zaostrzeniu zmian trądzikowych
  • Wybieraj odpowiednią odzież sportową - odpowiednią, czyli z naturalnych materiałów, które przepuszczają powietrze i nie powodują nadmiernego wydzielania potu, jak np. elastan. Dodatkowo, warto, aby ubrania na siłownię posiadały jony srebra, które działają antybakteryjnie. Takie modele odzieży są coraz bardziej popularne w znanych markach i sklepach sieciowych o profilu sportowym.

Jak jeszcze skuteczniej zminimalizować ryzyko zaostrzenia się trądziku podczas treningów?

Zobacz nasz poradnik video ze sprawdzonymi trikami:

x-news

                      
Opublikowano: 12.02.2020 r.
Pielęgnacja skóry

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej