Trening umiejętności społecznych – definicja, wskazania, ćwiczenia

Fot. Duncan_Andison / Getty Images

Trening umiejętności społecznych (TUS) to metoda terapeutyczna, z pomocą której można rozwijać kompetencje służące efektywnej komunikacji z innymi ludźmi, co ułatwia realizację życiowych celów i codzienne funkcjonowanie w sytuacjach społecznych. Terapia TUS przeznaczona jest dla osób w każdym wieku.

Życiowe sukcesy czy zawodowe osiągnięcia w znacznej mierze uzależnione są od tzw. miękkich kompetencji, na które składają się głównie umiejętności społeczne jednostki. Wpływają one na jej szeroko pojętą atrakcyjność oraz jakość budowanych przez nią relacji. Osoby o wysokich kompetencjach społecznych są zwykle lepszymi uczniami czy pracownikami, szybciej osiągają kolejne szczeble kariery, łatwiej adaptują się do nowych sytuacji, cieszą się większą sympatią kolegów.

Czym są umiejętności społeczne?

Umiejętności społeczne to potencjał jednostki – cechy wrodzone i nabyte zdolności – dzięki któremu jest ona w stanie skutecznie radzić sobie w relacjach międzyludzkich. Przykłady kompetencji społecznych to:

  • efektywna autoprezentacja i kształtowanie własnego wizerunku,
  • komunikowanie własnych emocji, potrzeb w sposób jasny i społecznie akceptowany,
  • adekwatne reagowanie na krytykę i umiejętne wyrażanie jej,
  • asertywne realizowanie własnych interesów,
  • inicjowanie i podtrzymywanie satysfakcjonujących więzi prywatnych i profesjonalnych,
  • trafna percepcja zachowań i intencji innych ludzi,
  • aktywne słuchanie, okazywanie empatii,
  • zdolność współdziałania w zespole,
  • skuteczne negocjowanie warunków współpracy,
  • wywieranie pożądanego wpływu na innych ludzi,
  • umiejętne rozwiązywanie konfliktów interpersonalnych.

Rozwijanie umiejętności społecznych pozwala jednostce odnaleźć się w różnych, życiowych rolach – rodzica, partnera, przyjaciela, ucznia, pracownika, klienta itd. Warunkuje ono pozytywne relacje z innymi ludźmi oraz osiąganie istotnych celów prywatnych, zawodowych czy edukacyjnych.

Poważnym problemem społecznym jest depresja. Co to za choroba? Zobaczcie:

Zobacz film: Depresja jako problem społeczny. Źródło: Dzień dobry TVN

Trening umiejętności społecznych dla dzieci i dorosłych

W związku z różnego rodzaju uwarunkowaniami (m.in. genetycznymi, środowiskowymi) u bardzo wielu ludzi występują mniejsze lub większe deficyty w obszarze kompetencji społecznych. Z myślą o nich powstała metoda terapeutyczna zwana treningiem umiejętności społecznych (TUS). Różnego rodzaju warsztaty i ćwiczenia rozwijające umiejętności społeczne mogą posłużyć zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym.

Rozwijanie umiejętności społecznych dziecka to rola opiekunów i szkoły. W wielu sytuacjach jednak TUS może okazać się nie tylko pomocnym, ale i niezastąpionym narzędziem. Jest skutecznym wsparciem rozwoju emocjonalnego dzieci nieśmiałych, lękowych, mających problem z nawiązywaniem relacji z rówieśnikami czy adaptacją do nowych okoliczności. Zaleca się też kształtowanie umiejętności społecznych u dzieci z trudnościami wychowawczymi – agresywnych czy nieprzestrzegających ogólnie przyjętych norm.

Rozwijanie miękkich kompetencji niezwykle przydaje się osobom społecznie wykluczonym – niepełnosprawnym, bezrobotnym, należącym do mniejszości narodowych (na udział w warsztatach można pozwolić sobie niezależnie od statusu materialnego, ponieważ wiele z nich jest dofinansowanych z funduszów europejskich). Trener umiejętności społecznych może także wspomagać dorosłych przy różnego rodzaju kryzysach relacji – rodzinnych, partnerskich, zawodowych. Na szkolenia często kieruje się menedżerów, handlowców, pracowników społecznych. Wszystkim TUS może posłużyć jako cenna forma osobistego rozwoju.

Ćwiczenie zdolności komunikacji z innymi ludźmi jest doskonałym narzędziem terapii przy zaburzeniach i chorobach psychicznych. Wskazany jest trening umiejętności społecznych dla dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera czy ADHD. Osobom dorosłym może posłużyć w przypadkach depresji, nerwic, psychoz czy zaburzeń osobowości.

Jak wygląda trening umiejętności społecznych? Ćwiczenia warsztatowe i domowe

Trening umiejętności społecznych może być realizowany w formie indywidualnych sesji, ale najczęściej ma on formę zajęć w 6–8-osobowych grupach. Zazwyczaj składa się z kilkunastu 1–3-godzinnych spotkań. Cel, jakim jest zmiana dysfunkcyjnych społecznie zachowań uczestników terapii na pożądane i efektywne, osiąga się poprzez ćwiczenia poszczególnych umiejętności społecznych. Podstawową ich formę stanowi odgrywanie ról – pod kontrolą trenera członkowie grupy terapeutycznej odgrywają zaaranżowane scenki, podczas których zwykle zamieniają się rolami.

Trening umiejętności społecznych opiera się o:

  • zdefiniowanie danej kompetencji,
  • obserwację (np. na filmach) zachowań modelowych,
  • odgrywanie ról, czyli wypróbowywanie danej umiejętności w sytuacji „laboratoryjnej”,
  • dostarczanie informacji zwrotnych przez trenera, partnera roli i pozostałych uczestników treningu (często wykorzystuje się także nagrania wideo odegranych scenek),
  • analizowanie i interpretowanie odegranych zachowań,
  • wspólne poszukiwanie rozwiązań trudnych sytuacji interpersonalnych,
  • ponowne odegranie roli z uwzględnieniem informacji zwrotnej.

Ćwiczeniu kompetencji społecznych sprzyja stosowanie prac domowych, czyli nakłanianie uczestników treningu do wypróbowania nowo nabytych umiejętności w realnych sytuacjach. Aby działanie takie odniosło efekt, nie należy trenować wszystkich zachowań naraz, lecz stopniowo wdrażać w życie zdobywane dzięki TUS zdolności.  

Na filmie przedstawiono objawy nerwicy. To także poważna choroba, na którą cierpi wielu z nas:

Zobacz film: Objawy nerwicy. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 06.02.2019,
Opublikowano: 16.04.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej