Trening siłowy – opis i plan do realizacji w domu. Dla początkujących i nie tylko

Fot.: Henk Badenhorst / Getty Images

Trening siłowy jest zbiorem ćwiczeń, które pomagają zbudować masę mięśniową i wysmuklić sylwetkę. Wykonywanie treningu siłowego jest polecane nie tylko osobom, którym zależy na poprawieniu wyglądu ciała, ale również tym, którzy chcą zwiększyć wytrzymałość organizmu na wysiłek. 

Z racji tego, że trening siłowy nie wpływa tylko na poprawienie siły, ale pomaga również schudnąć i poprawić ogólną sprawność ciała, stanowi ważną część w treningach profesjonalnych sportowców, a także regularnie ćwiczących amatorów. W zależności od tego, jakie efekty chce się osiągnąć, należy dobrać plan treningowy, który będzie najbardziej efektywny.

Trening siłowy bez sprzętu: zasady dobrego treningu

Wielu osobom trening na siłę kojarzy się z koniecznością częstych wizyt na siłowni. Jest to błędne przekonanie, ponieważ ćwiczenia mogą być bardzo proste i umożliwiają wykonywanie treningu siłowego w domu. Zanim jednak rozpocznie się tego rodzaju zajęcia (niezależnie czy na siłowni czy w domu) wskazane jest zaznajomienie się z podstawowymi zasadami:

  • określenie realnego celu treningu (chodzi o jasne stwierdzenie tego, co chce się osiągnąć dzięki regularnym treningom. Dla jednych może być to poprawienie siły, dla innych polepszenie sprawności całego ciała lub zrzucenie kilogramów),
  • stworzenie planu treningowego (po określeniu celu można przystąpić do stworzenia planu treningowego. Najlepiej zrobić go lub przynajmniej skonsultować z trenerem personalnym),
  • zaznajomienie się z prawidłową techniką poszczególnych ćwiczeń (można to zrobić przy pomocy trenera personalnego albo dostępnych w internecie filmików),
  • dostosowanie obciążeń i obserwacja ciała (nie należy zaczynać od zbyt dużych obciążeń, ponieważ ciało może źle na to zareagować. Cały czas wskazana jest obserwacja ciała i organizmu, by uniknąć ewentualnych kontuzji),
  • regulowanie oddechu podczas ćwiczeń,
  • rozpoczynanie treningu od rozgrzewki (powinna ona trwać 5-7 minut. W tym czasie dobrze jest wykonać kilka prostych ćwiczeń na rozgrzanie całego ciała, nie tylko partii mięśni, która będzie trenowana),
  • kończenie treningu rozciąganiem (tzw. stretching powinien być wykonywany po każdej aktywności fizycznej. Pozwala on zminimalizować ryzyko odniesienia urazu),
  • wdrożenie zbilansowanej diety (w czasie intensywnego wysiłku fizycznego organizm szybko traci witaminy i minerały. Należy stworzyć jadłospis bogaty w warzywa i owoce. Pomocna może okazać się również suplementacja.

Stosowanie powyższych zasad pozwoli zwiększyć świadomość osoby ćwiczącej, co z kolei powinno przełożyć się na jakość wykonywanego treningu. Warto pamiętać również o tym, aby przed rozpoczęciem regularnego, intensywnego wysiłku udać się do lekarza i wykonać podstawowe badania. One pozwolą stwierdzić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań.

Trening siłowy: efekty widoczne po miesiącu

Niezależnie od tego, czy jest to trening siłowy dla kobiet, czy też dla mężczyzn, jedno jest pewne: pierwsze efekty regularnych ćwiczeń będzie można dostrzec po około 3-4 tygodniach. Jakie będą to efekty? Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od ukierunkowania treningu. W każdym przypadku jednak można zaobserwować spalanie tkanki tłuszczowej, ponieważ treningi przyspieszają metabolizm.

Trening siłowy: plan treningowy dla początkujących

Trening siłowy w domu nie wymaga specjalnego przygotowania. Między innymi dlatego cieszy się sporą popularnością wśród osób, które mają niewiele czasu na regularne wyjścia na siłownię. Nie wszyscy jednak tworzą i trzymają się planu treningowego, co jest błędem, ponieważ w takiej sytuacji trudniej osiągnąć efekty. Dla osób początkujących wskazane są trzy sesje treningowe w tygodniu z jednym dniem na regenerację po każdym dniu treningowym. Trening siłowy w domu – plan dla początkujących:

  • dzień I: pompki (10 powtórzeń), deska na łokciach (30 sekund), odwrócone pompki (10 powtórzeń), brzuszki (30 sekund), boksowanie (30 sekund) – ćwiczenia te stanowią jeden obwód. Należy wykonać trzy takie obwody. Przerwa pomiędzy obwodami może wynosić minutę,
  • dzień II: kolano do łokcia w klęku podpartym (20 powtórzeń), wznosy tułowia w leżeniu na macie (10 powtórzeń), przyciąganie kolan do klatki piersiowej w leżeniu na plecach (10 powtórzeń), brzuszki (30 sekund), trucht w miejscu (20 sekund), sprint w miejscu (30 sekund) – wskazane do wykonania trzy obwody,
  • dzień III: przysiady (20 powtórzeń), wznosy bioder w leżeniu na macie (20 powtórzeń), przenoszenie ciężaru ciała z jednej nogi na drugą (30 sekund), bieg w miejscu z wysokim unoszeniem kolan (30 sekund), bieg w miejscu z uderzaniem stóp o pośladki (30 sekund) – wskazane do wykonania trzy obwody.

Powyższy plan treningowy może stanowić trening siłowy dla dziewczyn i mężczyzn, którzy wcześniej nie prowadzili aktywności fizycznej albo ćwiczyli mało. Jeżeli zajęcia z planu treningowego wydają się zbyt trudne albo zbyt lekkie można je zmodyfikować i dostosować do własnych możliwości. 

Zobacz film: Najlepsze ćwiczenia na zgrabne uda i nogi. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 12.02.2018,
Opublikowano: 12.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej
Air joga – zasady, dobre strony stretchingu w podwieszeniu, ćwiczenia

Air joga to specyficzna odmiana jogi charakteryzująca się wykonywaniem ćwiczeń w podwieszeniu nad ziemią przy użyciu hamaku. Uprawianie dyscypliny tego typu rozciąga ciało, odciąża kręgosłup i stawy oraz wpływa korzystnie na mięśnie core.

Czytaj więcej