Trądzik grudkowo-zaskórnikowy: przyczyny, domowe sposoby, pielęgnacja i leczenie

Fot: zinkevych / fotolia.com

Leczenie trądziku zaskórnikowo-grudkowego polega na stosowaniu właściwej dla skóry przetłuszczającej się pielęgnacji, oczyszczaniu i złuszczaniu. W tym celu można stosować domowe sposoby na trądzik zaskórnikowy lub produkty kosmetyczne i lecznicze zalecane osobom z trądzikiem.

Trądzik zaskórnikowo-grudkowy powstaje z zaskórników, czyli zmian skórnych wynikających z zatkania ujścia gruczołów łojowych i zatrzymania wewnątrz nadmiaru łoju. Ujście sebum blokuje też zrogowaciały naskórek. Trądzik zaskórnikowo-grudkowy to białe lub brązowe malutkie grudki, guzki lub krostki występujące zwłaszcza na twarzy.

Przyczyny trądziku zaskórnikowo-grudkowego bezpośrednie i pośrednie

Zaskórniki najczęściej mają postać małych białych grudek – gdy są zamknięte, lub grudek brązowych lub czarnych – zaskórniki otwarte. W powstałych zmianach skórnych rozwija się często stan zapalny, ulegają one otorbieniu i stają się ropne.

Bezpośrednią przyczyną powstawania zaskórników i rozwoju z nich trądziku grudkowo-zakórnikowego jest zbyt duże wydzielanie łoju przez skórę i nadmierne złuszczanie naskórka. Pory zostają zablokowane i kumulują się w nich sebum i martwy naskórek, sprzyjając rozwojowi bakterii.

Zaskórniki mogą przybrać postać grudek i krostek, a skóra w miejscu ich występowania często jest zaczerwieniona. Zaskórniki zamknięte to takie, w których ujścia gruczołów łojowych są niewidoczne. W nich także rozwija się stan zapalny, tworząc trądzik zaskórnikowy zamknięty. Zaskórniki otwarte wyglądają jak małe brązowe lub czarne punkty na skórze.

Pośrednio przyczyny trądziku zaskórnikowego to czynniki powodujące nadmierne wydzielanie łoju i rogowacenie naskórka. Najczęściej są to zaburzenia hormonalne, występujące przeważnie u osób w okresie dojrzewania (częściej u mężczyzn niż u kobiet), a czasem też u dorosłych.

Uważa się, że wydzielanie sebum mogą zwiększać niektóre produkty, takie jak ostre przyprawy, czekolada, orzeszki ziemne, dania tłuste oraz słodycze. Jeśli objawy trądziku nasilają się po zjedzeniu któregoś z produktów z tej grupy, należy wykluczyć te produkty z jadłospisu.

Trądzik zaskórnikowy: domowe sposoby i pielęgnacja skóry trądzikowej

W leczeniu trądziku zaskórnikowego kluczowa jest pielęgnacja cery. Właściwe oczyszczanie, złuszczanie i nawilżanie skóry twarzy przyspiesza leczenie trądziku zaskórnikowego i zmniejsza ryzyko powstania blizn i przebarwień.

Oczyszczanie i złuszczanie skóry powinno być wykonywane przy użyciu dedykowanych skórze problematycznej kosmetyków i preparatów aptecznych. Zamiast peelingów z drobinkami, które mogą zaostrzać stan zapalny i powodować powstawanie kolejnych pryszczy, lepiej używać peelingów enzymatycznych, które nie wymagają pocierania twarzy. Należy też używać żelu do mycia twarzy lub pianki o właściwościach antybakteryjnych, ściągających i regulujących wydzielanie sebum. Bardzo ważne jest także stosowanie toników, które przywracają skórze naturalne pH i także mogą zawierać składniki normalizujące wydzielanie łoju.

Domowe sposoby na trądzik zaskórnikowy polegają na stosowaniu w pielęgnacji naparów ziołowych i olejków, m.in. olejku z drzewa herbacianego czy olejku lawendowego – mają one właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i ściągające. Napary można wykonywać m.in. z rumianku, szałwii, nagietka, skrzypu czy kory brzozy. Ostudzonym naparem należy przemywać twarz dwa razy dziennie, przygotowując co rano świeżą porcję płynu.

Kremy i maści na trądzik zaskórnikowy najlepiej kupować w aptece, ponieważ zwykle są bardziej skuteczne niż produkty drogeryjne. Miejscowo przeważnie stosuje się także kosmetyki zalecone przez dermatologa.

Mimo że skóra z trądzikiem zaskórnikowym wydziela duże ilości łoju, potrzebuje także nawilżenia. Notorycznie przesuszana może wydzielać sebum jeszcze bardziej.

Trądzik zaskórnikowy: leczenie u dermatologa i kosmetyczki

Regularne złuszczanie martwego naskórka i oczyszczanie twarzy można bezpiecznie wykonywać u wykwalifikowanej kosmetyczki. Najpierw usuwa ona zaskórniki otwarte, potem zamknięte, a następnie prosaki i zmiany ropne. Zabieg oczyszczania twarzy powinien być wykonywany sterylnymi narzędziami i z zachowaniem zasad higieny. W gabinecie kosmetycznym na trądzik grudkowo-zaskórnikowy można wykonać peelingi chemiczne, zabiegi dotleniające skórę i ją odżywiające (np. oksybrazję), a także zabiegi regulujące pracę gruczołów łojowych (maseczki na twarz z dodatkiem glinki zielonej, białej lub alg morskich).

Trądzik zaskórnikowy u dermatologa leczy się miejscowo, a w niektórych przypadkach także ogólnie. Do stosowania miejscowego zazwyczaj używa się preparatów z kwasem salicylowym i nadtlenkiem benzoilu, które mają działanie przeciwzapalne, złuszczające i ściągające, a także retinoidów, czyli pochodnych witaminy A. Na zmiany skórne można nanosić także pastę cynkową i kremy lub maści z łagodzącymi składnikami takimi jak d-pantenol czy alantoina. Na stany zapalne miejscowo można stosować antybiotyki, jeśli lekarz tak zaleci.

W ciężkich przypadkach lekarz może zalecić kurację izotretynoiną, substancją zmniejszającą aktywność gruczołów łojowych i działającą przeciwzapalnie. Tak jak podczas leczenia innymi pochodnymi witaminy A, tak podczas zażywania izotretynoiny nie należy wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych.

U młodych kobiet trądzik zaskórnikowy bywa leczony przy pomocy tabletek antykoncepcyjnych.

Zobacz film: Trądzik jako choroba. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 28.12.2017,
Opublikowano: 28.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej