Toksyczna miłość - jak rozpoznać toksyczny związek i jak się z niego uwolnić

Fot: Photographee.eu / stock.adobe.com

Toksyczny związek to relacja (najczęściej partnerska), w której jedna z połączonych silną więzią osób zadaje drugiej cierpienie, ogranicza jej możliwość samorealizacji, odbiera radość życia. Często nie jest to działanie celowe, świadome. Niekiedy bywa obustronne.

Szczęśliwa miłość daje partnerom wzajemne oparcie, poczucie bezpieczeństwa, pomaga przezwyciężać problemy. Wpływa korzystnie na społeczne funkcjonowanie obu osób, wyzwala pozytywne emocje, pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość. W dobrym związku każdy może się rozwijać i być sobą. W toksycznej relacji nie brak wielkich uczuć i zdarzają się piękne chwile. Niemniej nie ma szansy zaistnieć żadna z wyżej opisanych cech zdrowej więzi.

Toksyczna miłość - diagnoza problemu

Wielu ludzi żyje w nieudanych związkach, nie zdając sobie sprawy, czy wręcz nie dopuszczając do siebie myśli, że są one toksyczne. Uświadomienie sobie dramatyzmu własnego położenia to bowiem sygnał do zmian, na które ciężko się zdecydować. Zerwanie więzi, nawet niezdrowej, zawsze wiąże się z bólem, koniecznością przystosowania się do nowych okoliczności, co jest szczególnie trudne, gdy ludzi łączy dom, kredyty, dzieci. Symptomy toksycznej relacji łatwo zignorować, jeśli partner sprawdza się w innych sytuacjach - jest świetnym rodzicem czy niezawodnym żywicielem rodziny. Co więcej, powodowany poczuciem winy, może w dobrych chwilach wynagradzać drugiej osobie wyrządzone jej krzywdy, tworząc pozór szczęśliwej miłości. W związku z tym rozpoznanie problemu jest pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, by zakończyć toksyczny związek.

Objawy toksycznego związku

Toksyczne relacje najprościej jest zdiagnozować odpowiedzią na pytanie o swoje samopoczucie w związku. Nie każdy jednak jest w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy drugi człowiek czyni go szczęśliwym, czy wprost przeciwnie. Dlatego warto zastanowić się, jak często zdarzają się sytuacje, w których jeden z partnerów:

  • rezygnuje ze swoich planów, marzeń i potrzeb wiedząc, że nie spotkają się one ze zrozumieniem i akceptacją drugiego,
  • dostosowuje się do oczekiwań drugiego przy podejmowaniu codziennych decyzji,
  • jest krytykowany i ośmieszany przez drugiego, często w towarzystwie osób trzecich,
  • nie czuje się w pełni swobodnie i bezpiecznie, nie ma odwagi wyrażać swoich myśli,
  • zmaga się z nieuzasadnioną zazdrością drugiego, który próbuje ograniczać mu kontakty z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi,
  • jest kontrolowany przez drugiego, który przegląda jego korespondencję, osobiste rzeczy, składa niespodziewane wizyty w miejscu pracy.

Jeśli takie zdarzenia mają miejsce nagminnie, a osoba poszkodowana dodatkowo czuje się niedowartościowana, przygnębiona, pozbawiona kontroli nad własnym życiem, to znak, że znajduje się w związku toksycznym, z którego - wbrew pozorom - łatwiej się uwolnić, niż go naprawić.

Zobacz także: Na czym polega przemoc psychiczna w związku partnerskim i wobec dzieci?

Toksyczny mężczyzna (toksyczna kobieta) się nie zmieni

Wielu ludzi pragnie uleczyć związek, kierując się nie tylko życiowym pragmatyzmem, ale przede wszystkim miłością, jaką darzą toksycznego człowieka. Usprawiedliwiają jego działania, winę przypisując przemęczeniu, złym doświadczeniom z dzieciństwa, a nierzadko - sobie. Żyją od kryzysu do kryzysu z nadzieją, że następnego nie będzie, skoro partner obiecał poprawę. Tymczasem powody toksycznych zachowań są zwykle zbyt poważne, by łatwo je wyeliminować. Mniej lub bardziej świadome przejawy mentalnej agresji w związku mogą być wynikiem:

  • niechęci do jego kontynuowania (przy jednoczesnym problemie z jego zakończeniem, np. z obawy przed utratą kontaktu z dziećmi),
  • niedopasowania charakterów (jedna z osób usiłuje na drugiej wymusić zmianę), 
  • niedojrzałości emocjonalnej (partner nie potrafi komunikować się w sposób dojrzały),
  • zaburzeń psychicznych (dysfunkcja osobowości uniemożliwia budowanie zdrowych relacji),
  • problemu alkoholowego (uzależnienie dezintegruje życie uczuciowe jednostki).

Jedynym wyjściem z powyższych sytuacji bywa terapia toksycznego partnera (lub terapia związku), na którą ten najczęściej nie jest skłonny się zdecydować.

Jak zakończyć toksyczny związek?

Trudno jest podjąć decyzję o zakończeniu niezdrowej relacji będąc w nią emocjonalnie uwikłanym. Lęk, poczucie winy, nadzieja, miłość do partnera - to uczucia, które skutecznie podkopują gotowość do odejścia, a co dopiero odwagę, by zdobyć się na ten krok. Dlatego, aby uwolnić się z toksycznego związku, trzeba zrobić sobie od niego przerwę. Potrzeba bowiem dystansu i czasu dla siebie, by odzyskać psychiczną równowagę, przemyśleć własne uczucia i potrzeby, popracować nad wolą zmian. Idealnym rozwiązaniem jest samotny wyjazd czy wynajęcie osobnego mieszkania, a jeśli to niemożliwe - zminimalizowanie codziennych kontaktów z partnerem i ucinanie wszelkich dyskusji, które mogłyby wyzwolić jego destruktywne zachowania. Pierwsze dni to chwila na odpoczynek, zebranie sił. Następnie przychodzi czas na zadanie sobie pytania o własne, zaniedbane potrzeby, marzenia, oczekiwania. Dobrze jest wyobrazić sobie możliwe scenariusze dalszego życia - z toksyczną osobą i bez niej. Pomocne bywa spojrzenie na swój związek z boku, tak, jakby problem dotyczył kogoś innego. Warto w tym czasie skorzystać ze wsparcia terapeuty, który pomaga uporządkować myśli i wzmacnia decyzję o wyzwoleniu się z niezdrowej relacji. Jeśli się do niej dojrzeje, nie należy zwlekać. Zmiany są zawsze trudne, często bolesne, ale żyjąc w toksycznym związku, wyrządza się sobie i najbliższemu otoczeniu znacznie większą krzywdę.

Zobacz film: Seksoholizm a relacje z partnerem. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 17.12.2017,
Opublikowano: 06.10.2017 r.

Polecamy

Komentarze (3)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

jaa 12.12.2022r.

Dokładnie tak było, nie wolno pracowaca ani z nikim pisac bo zdrada i zaradnosc a swoje sumienie zagluszyc eh szkoda gadac

A 17.08.2021r.

Jestem w toksycznym zwiazku. Teraz w momencie odpoczynku od niego i zbierania sił. I nie wiem co dalej....

HEXE 05.04.2020r.

Bylam w toksycznym zwiazku. O ile to tak mozna nazwac, bo chodzilam wtedy jeszcze do liceum i to byl moj chlopak z ktorym spotykalam sie przez ponad trzy lata. Na poczatku bylo wszystko ok. Byla to moja pierwsza powazna milosc. Znalismy sie jeszcze z podstawowki. On pochodzil z porzadnej rodziny. Niestety mialam klapki na oczach i nie dostrzegalam tego,ze z moim lubym jest cos nie tak. Chore sceny zazdrosci o byle co, bo rozmawialam z kolezanka, bo odpowiedzialam czesc koledze z klasy, bo poszlam na koncert nawet jezeli on mi zabronil. Doszlo do tego,ze stawal sie agresywny, kontrolowal mnie i co najgorsze upokarzal. Nic co zrobilam nigdy go nie satysfakcjonowalo. Zawsze sie czegos musial przyczepic. Ale nie chcial zerwac ze mna bo przeciez mnie kochal i gdzie ja drugiego takiego znajde, przeciez nikt mnie nie zechce. Przez niego nie mialam kolezanek i ograniczylam zycie towarzyskie bo nikogo z moich znajomych nie akceptowal i uwazal, ze jego obecnosc powinna i wystarczyc. Zaplanowal mi zycie dziesiec lat na przod. Wiedzial jak bedziemy zyc, ile bedziemy miec dzieci, uznal ze powinnam siedziec w domu i nie pracowac. Na studniowce narobil mi wstydu przy wszystkich bo zrobi awanture tylko dlatego ze kolezanka sie chciala zamienic parami ( ja mialam zatanczyc z jej facetem, a ona z moim ) a mojemu chlopakowi cos sie ubzduralo,ze pewnie z tamtym mnie cos laczy. Po jakims czasie klapki z oczu opadly. Wyobrazilam sobie jakby wygladalo z nim moje zycie. Co z teg ze mialabym super dom, dobrze zarabiajacego meza ( uwazanaego za dobra partie ) skoro zamienilby moje zycie w pieklo. Najgorsze bylo tez to,ze przy swojej rodzinie i mojej udawal kogos zupelnie innego, ulozonego, wspanialego. A jak bylismy sami to sie na mnie wyzywal. Zerwalam z nim w dniu jego oswiadczyn. Nie zaluje. Pozniej owszem pare razy nekal mnie telefonami zebym zmienila zdanie ( juz wtedy studiowalismy w inych miastach ) i obrazal, a jak to nie skutkowalo to mi zagrozil ze sobie cos zrobi. Wiem,ze obecnie ma zone. Mam tylko nadzieje,ze kobieta nie przechodzi z nim piekla.

Zobacz wszystkie 3 komentarzy
Co to jest i na czym polega luźny związek? Zalety i wady związku bez zobowiązań

Luźne związki uznać można za symbol obecnych czasów. Pragnący żyć według własnych zasad ludzie coraz częściej decydują się na niezobowiązujące relacje partnerskie. Dla tradycjonalistów taki układ wydaje się wręcz irracjonalny, gdyż stanowi zaprzeczenie uczuciowości i więzi.

Czytaj więcej
Panseksualizm - na czym polega? Co to jest?

Panseksualizm to orientacja psychoseksualna. Panseksualista to osoba, która odczuwa pociąg do drugiego człowieka - bez względu na płeć, orientację seksualną oraz tożsamość płciową.

Czytaj więcej
Przemoc domowa w czasach koronawirusa. Sprawdź tajne hasła, które mogą uratować życie

- Sprawcy przemocy czują się teraz najbardziej bezkarni, a ofiara jest odizolowana od pomocy z zewnątrz. Nie poskarży się koleżankom z pracy, bo ich nie widuje - mówi Agata Czaja-Michaud psycholog. Gdzie szukać ratunku? Poznaj tajne hasła i tajemniczy sklep internetowy, przez który ofiary przemocy domowej zamówią wizytę policji.

Czytaj więcej
Spędzisz najbliższe dwa tygodnie tylko z rodziną? Sprawdź, jak sobie poradzić z przymusową kwarantanną

Zamknięte szkoły, teatry, kina i praca w domu. Jak na nowo nauczyć się bliskości i przetrwać z rodziną czas kwarantanny czy izolacji w czasach koronawirusa? Mamy dla Ciebie kilka cennych rad psychologa, dzięki którym możesz uniknąć kłótni i nieporozumień z najbliższymi osobami! 

Czytaj więcej
Jak oglądanie pornografii wpływa na osobę starszą, a jak na młodą?

Czytaj więcej
Specjalista podpowiada, jak pary - z długim stażem - mogą podkręcić atmosferę w sypialni?

Czytaj więcej
Jak zdradzają Polacy? - raport dotyczący zdrady wśród kobiet i mężczyzn

Zdrada to najczęstsza przyczyna rozstań Polaków. Towarzyszący jej żal, złość i rozczarowanie przekreślają wspólną wizję przyszłość. Jak zdradzają  Polacy? Przeczytaj wyniki najnowszego raportu.

Czytaj więcej
Jesteś po rozstaniu? Poczujesz się lepiej po 3 miesiącach

Rozpad związku to często traumatyczne przeżycie dla obojga partnerów. Często wiąże się z wyraźnymi wahaniami nastroju, utrzymującym się smutkiem, poczuciem żalu, porażki i osamotnienia. Jak przetrwać rozstanie? Przeczytaj rady Marzeny Mawricz, psycholożki. 

Czytaj więcej
Poliandria (wielomęstwo) – na czym polega i gdzie jest praktykowana?

Poliandria, zwana także wielomęstwem, to forma małżeństwa, w którym jedna kobieta ma kilku mężów jednocześnie i dla każdego z nich jest jedyną żoną. Obecnie istnienia takich związków nie dopuszcza prawo w żadnym z krajów, ale w niektórych regionach świata są nieoficjalnie praktykowane.

Czytaj więcej
Na czym polega związek kohabitacyjny? Kohabitacja a konkubinat

Związek kohabitacyjny tłumaczy się jako niezamężne pożycie z osobą przeciwnej płci i wspólne prowadzenie z nią gospodarstwa domowego. To obecnie dość często spotykana forma związku. Nie należy jej mylić z konkubinatem.

Czytaj więcej