Tokofobia – lęk przed porodem. Przyczyny i sposoby, by go pokonać

Fot: fotolia.com

Tokofobia to inaczej nieuzasadniony lęk przed porodem naturalnym. Zaburzenie to można rozpoznać na podstawie poszczególnych objawów. Stany lękowe w ciąży mogą być wywołane m.in. traumatycznymi doświadczeniami. Czasami z ich powodu ciężarne decydują się na cesarskie cięcie.  

Oprócz pozytywnych emocji, ciąży często towarzyszą także te negatywne. Jednym z takich negatywnych stanów emocjonalnych jest lęk, czyli poczucie zagrożenia, napięcia i niepokoju niespowodowane żadną konkretną przyczyną. Ciężarna nieustannie przewiduje nadchodzące zagrożenie, nawet gdy jego nadejście jest bardzo wątpliwe. Jeżeli jakiś problem rzeczywiście się pojawi, jej obawy są wyolbrzymione. Lęk należy odróżniać od strachu, który towarzyszy rzeczywistym zagrożeniom.

Objawy tokofobii

Lęk przed porodem bywa różnie definiowany, jednak niezależnie od definicji, objawia się zazwyczaj w podobny sposób. Towarzyszą mu najczęściej:

  • nasilenie nudności i wymiotów;
  • przedłużona nieobecność w pracy z powodu chorób;
  • częstsze wizyty u położnika, zwłaszcza wynikające z stanów lękowych przed porodem;
  • koszmary;
  • dolegliwości fizyczne;
  • trudności w koncentracji na pracy i zajęciach domowych.

Przyczyny lęku przed porodem naturalnym

Wyróżnia się trzy rodzaje tokofobii:

  • tokofobia pierwotna – dotyczy kobiet, które nigdy nie były w ciąży. Lęk mogą u nich wywoływać negatywne wyobrażenia na temat przebiegu ciąży i porodu lub późniejszego bycia rodzicem;
  • tokofobia wtórna – jest związana z traumatycznymi doświadczeniami z okresu poprzedniej ciąży lub porodu siłami natury. Takim doświadczeniem może być np. cesarskie cięcie;
  • tokofobia jako objaw depresji – charakteryzuje się obsesyjnym przekonaniem ciężarnej, że nie jest w stanie urodzić dziecka lub umrze podczas porodu.

Ryzyko wystąpienia lęku przed porodem jest najwyższe u kobiet gorzej wykształconych i niezamężnych, niemieszkających z ojcem dziecka lub gdy nie mają z nim dobrych relacji. Stanom lękowym w ciąży sprzyja też brak wsparcia ze strony najbliższych, młody wiek matki, brak pracy lub niskie dochody przyszłych rodziców. U niektórych ciężarnych lęk przed bólem porodowym jest związany z ogólnym lękiem przed bólem, występującym nie tylko w ciąży. Stany lękowe mogą też być spowodowane trudnościami z akceptacją ciąży i rodzicielstwa.

Wpływ tokofobii na płód, poród i późniejsze życie dziecka

Stan psychiczny matki ma duży wpływ na rozwój płodu, przebieg porodu i przystosowanie do nowej sytuacji po porodzie. Wysoki poziom stresu i lęku u ciężarnych może przyczyniać się do poronienia, przedwczesnego lub opóźnionego porodu, zaburzeń i opóźnień rozwoju płodu. Obawiające się trudnego do zniesienia bólu ciężarne często domagają się nie zawsze koniecznego znieczulenia i większych dawek środków przeciwbólowych. Innym sposobem na uniknięcie porodu ma być cesarskie cięcie, którego chcą nawet wtedy, gdy nie jest ono wskazane. 

Zobacz także: Poród naturalny czy cesarka - wskazania, przeciwwskazania i różnice

Lęk może też powodować silniejsze, nieproporcjonalne reakcje na ból już w trakcie samego porodu. Często wiąże się z tym dłuższy czas porodu i wysokie ryzyko nagłego cesarskiego cięcia. Znacznie częściej konieczne jest też podanie znieczulenia zewnątrzoponowego i planowane cesarskie cięcie. Po porodzie lęk może przyczyniać się do problemów z karmieniem noworodka, depresji poporodowej matki i zaburzeń w rozwoju macierzyńskiego przywiązania. Zwiększone jest też ryzyko zaburzeń zachowania dziecka.

Lęki w ciąży – leczenie

Ciężarnym zmagającym się z tokofobią pomóc może przede wszystkim edukacja i psychoterapia. Edukacja polega na dokładnym poinformowaniu przyszłej matki na temat rzeczywistego ryzyka towarzyszącego ciąży i porodowi. Ma to na celu urealnienie jej oczekiwań wobec momentu, którego tak bardzo się boi. Ponadto strategie edukacyjne często obejmują naukę kontroli bólu.

Celem psychoterapii jest utwierdzenie ciężarnej w przekonaniu, że jest w stanie efektywnie wykorzystać poznane techniki i że potrafi podołać trudom związanym z porodem i macierzyństwem. Psychoterapia jest szczególnie ważna dla kobiet ze skłonnościami do lęku i depresji. Może ona też pomóc ciężarnym, u których tokofobia jest spowodowana zapomnianymi już doświadczeniami z przeszłości. Uświadomienie sobie przyczyny złego samopoczucia często prowadzi do przezwyciężenia lęku. Jeżeli ciężarna już wcześniej wykazywała skłonności do lęku, warto poszukać pomocy psychoterapeuty już na początku ciąży. Kobieta już na pierwszych jej etapach często koncentruje się na porodzie i macierzyństwie, zamiast na codziennych aktywnościach.

W profilaktyce lęku przed porodem istotnym czynnikiem jest także wsparcie ze strony partnera i rodziny. Obecność najbliższych zwiększa poczucie bezpieczeństwa i pomaga także tym kobietom, które mają wysokie predyspozycje do wpadania w stres i reagowania na nowe sytuacje lękiem.

Zaświadczenie o tokofobii

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne dopuszcza wykonanie cesarskiego cięcia z powodu zaburzeń lękowych. W takich sytuacjach konieczne jest specjalne zaświadczenie, wystawione przez lekarza psychiatrę. Wydaje się je ciężarnej, gdy istnieje ryzyko, że lęk może uniemożliwić jej współpracę z personelem medycznym podczas porodu.

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej