Terapia fotodynamiczna skóry – metoda leczenia dolegliwości skórnych

Fot: fotolia.com

Terapia fotodynamiczna (PDT) to nowoczesna metoda wykorzystująca światło w celach leczniczych. PDT znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny – od okulistyki po onkologię – i otwiera przed nami wiele nowych możliwości terapii.

Terapia PDT (z ang. photodynamic therapy) to forma leczenia, wykorzystująca światło oraz substancje światłoczułe. Pozwala ona często na uniknięcie skomplikowanych zabiegów chirurgicznych. Jest nieinwazyjna i mało toksyczna dla organizmu. Metoda światłoczuła wykorzystywana jest w leczeniu takich chorób jak trądzik, zwyrodnienie plamki żółtej czy nawet złośliwe nowotwory skóry.

Na czym polega metoda fotodynamiczna?

Terapia PDT opiera swoje działanie na reakcji fototoksycznej, która zachodzi w wyniku działania substancji światłoczułej i światła o określonej długości fal. Substancja światłoczuła, która w normalnych warunkach nie jest szkodliwa dla organizmu, pod wpływem wiązki światła staje się toksyczna i niszczy komórki chorobowo zmienione, takie jak:

  • miejsca objęte stanem zapalnym;
  • komórki nowotworowe;
  • bakterie, wirusy, grzyby.

Leczenie oparte na metodzie PDT uznawane jest za praktycznie nieszkodliwe dla organizmu. Podczas zabiegu nie zostają naruszone zdrowe tkanki. Terapia fotodynamiczna jest także bardzo korzystna ze względu na efekty estetyczne. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod chirurgicznych nie pozostawia ona śladów ani blizn.

Terapia fotodynamiczna – zastosowanie

Metoda PDT znajduje zastosowanie w następujących schorzeniach:

  • Nowotwory skóry, m.in. nowotwór podstawnokomórkowy, kolczystokomórkowy, czerniak złośliwy;
  • Choroba Bowena;
  • Nowotwory jamy ustnej i przełyku;
  • Rak płuc;
  • Nowotwory mózgu;
  • Nowotwory zlokalizowane w obrębie układu moczowo-rozrodczego;
  • Erytroplakia – stany przednowotworowe sromu i żołędzi;
  • Stany przednowotworowe skóry, np. leukoplakia;
  • Trądzik;
  • Świetlne zapalenie czerwieni wargowej;
  • Fotostarzenie skóry i rogowacenie słoneczne;
  • Liszaj twardzinowy sromu i napletka;
  • Brodawki łojotokowe i inne niezłośliwe zmiany skórne;
  • Łuszczyca;
  • Kłykciny kończyste;
  • Brodawki wirusowe podeszw stóp;
  • Zwyrodnienie plamki żółtej.

Jak wygląda zabieg PDT?

Preparat światłouczulający najczęściej podawany jest w postaci żelu lub maści (w określonych przypadkach również w postaci zastrzyku domięśniowego lub wlewu dożylnego). Wchłanianie się preparatu trwa zwykle 1-3 godziny. Po upłynięciu tego czasu, na wybrane miejsce kierowana jest wiązka światła o określonej długości. Naświetlanie trwa od 8 do 10 minut. W miejscu przeprowadzenia zabiegu pojawia się powierzchowna rana.

W przypadku niektórych chorób zabieg PDT wymaga kilkakrotnego powtórzenia. W przypadku nowotworów zaleca się przeprowadzenie go 2-4 razy. W przypadku liszaja twardzinowego konieczne może być wykonanie nawet 10 zabiegów.

Jakie są przeciwskazania do terapii PDT?

Zabieg z wykorzystaniem metody fotodynamicznej nie jest wskazany w następujących przypadkach:

  • ciąża i karmienie piersią;
  • opalenizna (naturalna bądź uzyskana samoopalaczem);
  • zażywanie leków światłouczulających (np. antydepresantów lub antybiotyków w leczeniu trądziku);
  • cukrzyca;
  • bielactwo;
  • łuszczyca;
  • opryszczka;
  • choroby wątroby i nerek (w przypadku, gdy substancja światłoczuła jest podawana dożylnie lub domięśniowo).

Dodatkowo, na 14 dni przed planowanym zabiegiem, należy:

  • przerwać stosowanie ziół fotouczulających: nagietka, dziurawca, miłorzębu japońskiego.
  • odstawić kremy i maści z retinolem, witaminą C lub kwasami owocowymi.
  • nie przyjmować aspiryny.
  • nie wykonywać peelingów ani innych zabiegów złuszczania skóry.

Jakie mogą być powikłania po zabiegu PDT?

Terapia fotodynamiczna obarczona jest minimalnym ryzykiem powikłań. Mimo to zdarza się, że w miejscu przeprowadzenia zabiegu pojawia się ból, obrzęk, zaczerwienienie, intensywne złuszczanie skóry. W zależności od miejsca, które poddano naświetleniu, mogą też występować inne objawy, np. ból przy przełykaniu, łzawienie oka etc. Dolegliwości te nie powinny wzbudzać niepokoju i w krótkim czasie ustąpić samoistnie.

Po zabiegu PDT konieczne jest stosowanie ochrony przed promieniowaniem słonecznym.

Podsumowanie

Metoda fotodynamiczna stanowi doskonałą alternatywę dla inwazyjnych zabiegów chirurgicznych. W przypadku trudnego umiejscowienia zmian PDT może być jedyną metodą umożliwiającą terapię. Zabiegi z wykorzystaniem metody fotodynamicznej są bezbolesne i bezpieczne. W miejscu naświetlania nie powstają blizny ani okaleczenia.

Warto pamiętać, że terapia ta ma również pewne ograniczenia. Wiązka światła używanego do celów leczniczych może wniknąć jedynie do 7 mm w głąb tkanki. Z tego względu, PDT może być wykorzystywana tylko do leczenia powierzchownych zmian. Istotną wadą terapii fotodynamicznej jest również wygórowana cena – w zależności od problemu może ona wynieść od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych za jeden zabieg.

Zobacz film: Zabieg laserowego odmładzania skóry. Źródło: Bez skazy

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 19.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej