Terapia alkoholowa - na czym polega leczenie alkoholizmu?

Fot: Francesco Carta fotografo / gettyimages.com

Terapia alkoholizmu odbywa się w ośrodkach terapii uzależnień, grupach wsparcia oraz indywidualnej psychoterapii. Celem terapii jest powrót do trzeźwego i zdrowego życia. Według Ministerstwa Zdrowia, Polsce 2 proc. społeczeństwa cierpi na chorobę alkoholową.

Czym jest alkoholizm?

W dzisiejszych czasach alkoholizm jest traktowany jako choroba chroniczna. Oznacza to, że zapadając na nią, choruje się do końca życia. Pojęcie to jest zapisane w obowiązującej w Polsce Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób, Urazów i Przyczyn Zgonów, tzw. ICD-10. Jest to dokument wystosowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Określa on kryteria diagnostyczne uzależnienia od alkoholu jako zespół objawów fizycznych, poznawczych i ukazujących się w zachowaniu. Aby lekarz rozpoznał uzależnienie, musi stwierdzić wystąpienie min. trzech objawów w ciągu roku z następującej listy:

  • silna potrzeba picia albo kompulsywne picie alkoholu;
  • trudności w kontrolowaniu zachowań związanych z piciem;
  • stan abstynencyjny spowodowany przerwaniem picia;
  • występowanie tzw. tolerancji, czyli potrzeby spożycia większej dawki alkoholu;
  • zaniedbywanie alternatywnych przyjemności lub zainteresowań z powodu picia;
  • ciągłe picie alkoholu pomimo wiedzy o jego szkodliwości.

    Uciążliwe picie wiąże się z wieloma szkodami zarówno somatycznymi, jak i psychicznymi. Fizycznie może dojść do chorób związanych z układem pokarmowym, krążenia, kostnym, rozrodczym, a także zapaleń niektórych organów (wątroba, trzustka). W uzależnieniu od alkoholu pojawiają się zaburzenia pamięci, osobowości oraz stany lękowe. Występuje też wysokie ryzyko zachowań samobójczych oraz chorób psychicznych. Istnieją też schorzenia typowe dla alkoholizmu, tj. halucynoza i paranoja, zespół Otella, psychoza Korsakowa, padaczka alkoholowa lub otępienie alkoholowe (w ostrym stanie). Są to ogromne zagrożenia dla zdrowia, ale w każdym momencie uzależnienia można się leczyć i korzystać z terapii.

    Walka z uzależnieniem może się odbywać m.in. w szpitalu psychiatrycznym. To właśnie tam pomocy szukał 16. Norbert. Niestety chłopak zamiast terapii spotkał się z przemocą i znęcaniem psychicznym. Zobaczcie fragment programu Uwaga! TVN:

    Zobacz także: Uwaga! TVN: Poniżani i zamykani w izolatkach? Pacjenci od 10 lat czekają na sprawiedliwość Źródło: Uwaga! TVN

    W chorobie alkoholowej wyróżnia się cztery stadia:
    • faza wstępna: picie od czasu do czasu, okazjonalnie;
    • faza ostrzegawcza: gdy pojawiają się luki pamięciowe;
    • faza krytyczna: gdy zatraca się kontrolę nad piciem;
    • faza przewlekła: gdy występują wielodniowe ciągi picia.

    Na czym polega terapia alkoholowa?

    Terapia alkoholowa jest uzależniona od stopnia zaawansowania objawów oraz samoświadomości klienta. Zawsze zaczyna się od detoksykacji, czyli odtrucia organizmu. Alkohol jest trucizną, która wyniszcza organizm i należy się go pozbyć z ciała. Początkowe kroki są skierowane raczej na ratowanie zdrowia niż na psychoterapię. W tym momencie bardzo ważne jest pobudzanie i wspieranie motywacji chorego

    Zobacz też: Detoksykacja alkoholowa naturalnymi sposobami

    Alkoholizm na tle innych chorób wyróżnia to, że jest chroniczny. Celem leczenia jest, żeby chory radził sobie w życiu bez alkoholu i potrafił utrzymywać się w abstynencji. Oznacza to, że alkoholik już nigdy nie będzie umiał pić w sposób kontrolowany. Aby być zdrowym, musi całkowicie wyrzec się napojów wyskokowych. Po odtruciu następuje terapia podstawowa, która najczęściej odbywa się na oddziale leczenia uzależnień lub w poradni. Jest to etap intensywnych działań. Chory korzysta z wielu zajęć terapeutycznych (grupowych oraz indywidualnych).

    Zobacz film: Cztery stadia choroby alkoholowej. Źródło: Dzień Dobry TVN

    Wszystkie działania planuje terapeuta i wspiera pacjenta przez cały okres zdrowienia. Terapia taka obejmuje od pięciu do ośmiu tygodni. Czasem jest wspierana farmakologicznie, ale głównie polega na psychoterapii oraz psychoedukacji.

    Zobacz też: Jak wygląda odwyk alkoholowy?

    Faza podstawowa ma na celu uświadomienie chorego o destrukcji alkoholowej na różnych płaszczyznach życia. Pacjent nabywa również umiejętności potrzebne do trzeźwego życia, aby potrafił wrócić do normalnego życia codziennego. Jest to skierowane na readaptację do społeczeństwa, m.in. na powrót do pracy zawodowej czy polepszenie relacji rodzinnych. Ostatni etap leczenia, tzw. terapia pogłębiona polega na wprowadzaniu i utrwalaniu zmian, usamodzielnianiu się w aspekcie radzenia sobie z nałogiem. Faza ta trwa ok. 2 lata i jest skoncentrowana na systematycznych spotkaniach z terapeutą lub grupą wsparcia. Na takich spotkaniach omawia się problemy życia codziennego i wspiera się trzeźwiejącą osobę. Długi czas ostatniego etapu związany jest z pracą na głębokim poziomie. Konfrontuje się chorego z ryzykiem nawrotu choroby. Jeśli zdarzy się, że osoba złamie zakaz abstynencji i napije się alkoholu to nie jest to symptom nieskuteczności terapii. Absolutnie nie można wtedy przerywać leczenia. Należy poddać tą sytuację starannej analizie z terapeutą, aby w przyszłości ustrzec się nawrotów. Terapia uzależnienia od alkoholu jest długa i należy włożyć w nią wiele pracy. Jednakże metoda ta pozwala choremu wrócić do normalnego i zdrowego stylu życia.

    Zobacz film: Sposoby wsparcia osoby uzależnionej od alkoholu. Źródło: 36,6.

    Data aktualizacji: 13.02.2020,
    Opublikowano: 13.02.2020 r.

    Polecamy

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

    Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

    Czytaj więcej
    Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

    Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

    Czytaj więcej
    Czym jest zespół odstawienny? Objawy, przyczyny, leczenie i czas trwania

    Zespół odstawienny to określenie na zaburzenia natury psychicznej i somatycznej, które pojawiają się po zaprzestaniu przyjmowania określonej substancji, najczęściej alkoholu, narkotyków lub niektórych leków. Ryzyko pojawienia się zespołu odstawiennego jest tym większe, im dłużej trwało przyjmowanie danej substancji.

    Czytaj więcej
    Elektrolity, witaminy i inne domowe sposoby, by pozbyć się kaca

    Sposoby na kaca nie powodują jego natychmiastowego ustąpienia, ale pozwalają złagodzić nieprzyjemne objawy. By pozbyć się kaca, można sięgnąć po suplementy lub wartościowe jedzenie. Nie wszystkie popularne sposoby są skuteczne – na pewno nie sprawdza się metoda „klin klinem”.

    Czytaj więcej
    Czy to już alkoholizm? Dlaczego popadamy w uzależnienie?

    Ustalenie dokładnych przyczyn alkoholizmu bywa trudne. Niestety, większość uzależnionych nie widzi u siebie problemu i nie podejmuje leczenia. Jakie są przyczyny popadania w alkoholizm?

    Czytaj więcej
    Światowy Dzień Rzucania Palenia. Jak zaspokoić głód nikotynowy?

    Najgorsze dla osób rzucających palenie są pierwsze dwa tygodnie. Wtedy organizm dopomina się o nikotynę i palacze muszą walczyć nie tylko z nawykiem palenia, ale i z głodem nikotynowym! Światowy Dzień Rzucania palenia to dobry moment, by przypomnieć, jak pokonać chęć sięgnięcia po kolejnego papierosa.

    Czytaj więcej
    Koronawirus. Pandemia coraz bardziej zagraża naszemu zdrowiu psychicznemu

    Naukowcy i eksperci alarmują  o rosnącym zagrożeniu dla ogólnoświatowego zdrowia psychicznego w związku z pandemią COVID-19. - Od kilku miesięcy egzystujemy w emocjonalnej burzy, która ma zupełnie inny przebieg i charakter od wcześniejszych naszych doświadczeń - przyznaje Izabela Kielczyk, psychoterapeutka.

    Czytaj więcej
    Jedno piwo dziennie jest lepsze dla serca niż abstynencja? 

    Zbyt częste sięganie po alkohol to prosta droga do chorób serca i nowotworów. Czy to oznacza, że trzeba zrezygnować, np. z lamki wina do obiadu czy piwa od czasu do czasu? Niekoniecznie. Badania opublikowane przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (American Heart Association) pokazują, że niewielka ilość alkoholu może mieć korzystny wpływ na pracę serca. 

    Czytaj więcej
    Para z e-papierosów jest tak samo groźna, jak dym ze zwykłych papierosów

    E-papierosy miały być zdrowszą alternatywą dla zwykłych papierosów. Niestety kolejne badania pokazują, że szkodliwe jest nie tylko ich palenie, ale także wdychanie wydobywającej się z papierosów pary. Badacze dowodzą też, że palenie e-papierosów zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19.

    Czytaj więcej
    Bulimia – objawy i przyczyny powstania choroby. Jak się leczy to zaburzenie odżywiania?

    Bulimia to jedno z zaburzeń odżywiania będące przeciwieństwem jadłowstrętu. Z chorobą zmagają się zwykle dziewczynki, które chciałyby zgubić zbędne kilogramy, a nie mogą sobie poradzić innymi sposobami. Choroba ujawnia się także w różnych sytuacjach stresowych. W bulimii objawy nie są widoczne gołym okiem. Zaburzenie można wyleczyć, ale powrót do zdrowia trwa czasem latami.

    Czytaj więcej