Temblak dla dzieci – kiedy stosować i z czego jest wykonany? Czy temblak można zrobić samodzielnie?

Fot: Sol de Zuasnabar Brebbia / gettyimages.com

Temblak dla dzieci to rodzaj materiałowego stabilizatora. Stosuje się go w celu unieruchomienia kończyny po urazie mechanicznym. Można go kupić w aptece, sklepie rehabilitacyjnym i niektórych drogeriach. Cena zależy od producenta.

Temblak dla dziecka wygląda tak samo, jak ten przeznaczony dla dorosłego. Różni się jedynie rozmiarem. Jest skonstruowany w taki sposób, aby ograniczał ruchomość. Nie zawsze trzeba go kupować – prosty temblak można zrobić samodzielnie.

Urazy kończyn u dzieci

Dzieci są szczególnie narażone na urazy mechaniczne, ponieważ bywają bardziej aktywne fizycznie niż dorośli. Ich układ kostny nie jest ponadto odporny na upadki i stłuczenia, dlatego gwałtowne uderzenie dość często skutkuje złamaniem kości. Podatne na urazy są zwłaszcza kończyny górne i dolne, gdyż eksploatuje się je o wiele częściej niż inne partie ciała.

Złamanie u dziecka wywołuje silne dolegliwości bólowe i znacznie ogranicza mu ruchomość w miejscu uszkodzenia, dlatego malucha powinien obejrzeć lekarz ortopeda. Czasami konieczne jest założenie op opatrunku gipsowego. Czasem nie jest to wystarczający zabieg uniemożliwiający dziecku poruszanie chorą kończyną. W takich przypadkach niezbędny jest temblak dziecięcy.

Czytaj także: Kiedy do ortopedy, a kiedy do fizjoterapeuty?

Do czego służy temblak dla dzieci?

Temblak dla dzieci to rodzaj stabilizatora uszytego z materiału i zaopatrzonego w specjalne pasy, które umożliwiają ułożenie kończyny w jednej, lecz wygodnej pozycji bez obciążania kręgosłupa. Jest pomocny zarówno przy złamaniach, jak i pęknięciach oraz zwichnięciach. Przydaje się również w okresie rekonwalescencji, zwłaszcza po przebytych operacjach ortopedycznych.

Temblaki dla dzieci przypominają modele dla dorosłych. Szyje się je z materiałów sztywnych, ale oddychających i przyjaznych dla skóry. Niektóre są wykonane z gąbki. Powinny być tak skonstruowane, aby zapewnić małym pacjentom jak największy komfort noszenia.

Rodzaje i rozmiary temblaków dla dzieci

Temblak na rękę dla dziecka można kupić w aptece, sklepie ortopedycznym i niektórych drogeriach. Jest dostępny w trzech różnych rozmiarach, zależnych od długości przedramienia oraz dłoni. Pasuje zarówno na lewą, jak i prawą rękę. W ofercie sklepów ortopedycznych są również temblaki barkowe oraz różnego rodzaju ortezy usztywniające, które pełnią podobne funkcje.

Jak jest zbudowany układ kostny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego Źródło: 36,6

Kiedy temblak dla dziecka jest niezbędny?

Noszenie temblaka zaleca się dzieciom, które przebyły bądź mają obecnie:

  • wywichnięty staw barkowy,
  • zwichnięty staw łokciowy lub ramienny,
  • porażenie spowodowane urazem,
  • ból obręczy barkowej,
  • stany zapalne tkanek miękkich wywołane upadkiem lub silnym stłuczeniem,
  • złamanie kości nadgarstka lub palców,
  • bolesne złamanie barku i stawu łokciowego.

Stabilizatory tego typu są koniecznością, jeśli dziecko przeszło operację ortopedyczną i jest w trakcie rehabilitacji. Nie tylko odciążają one kończynę, ale też unieruchamiają ją, co ma niekiedy wpływ na proces zrastania się kości.

Ile kosztuje temblak dziecięcy?

Cena temblaka dla dzieci jest zależna od szeregu czynników. Istotną rolę odgrywa rodzaj stabilizatora oraz materiał, z którego został on wykonany. Temblaki materiałowe są z reguły droższe od gąbkowych. Koszt zależy też od producenta – im bardziej znana marka na rynku, tym droższy temblak. Zazwyczaj jest to wydatek około 50 złotych.

Temblaka dla dziecka wcale nie trzeba kupować. Proste usztywnienie można zrobić samodzielnie. Jest na to kilka sprawdzonych sposobów.

Jak zrobić temblak dla dziecka?

Wykonanie temblaka dla dziecka nie jest trudne. Do przygotowania wystarczy kawałek materiału. Dobrym rozwiązaniem jest użycie chusty lub fragmentu ubrania.

Jak wykonać temblak z chusty?

  1. Chustę złóż w trójkąt.
  2. Wywiń do góry jeden z jej rogów.
  3. Powstały w ten sposób kształt dopasuj tak, aby jeden róg chusty był na ramieniu, a drugi opadał swobodnie na chorą kończynę.
  4. Zwisającym kawałkiem materiału owiń dookoła rękę dziecka.
  5. Wolny róg, który pozostał po zawinięciu, przyciągnij do ramienia dziecka i zawiń na supeł.
  6. Gotowe!

Jak wykonać temblak z kawałka ubrania?

  1. Załóż dziecku koszulkę lub bluzę, z której chcesz wykonać temblak.
  2. Chwyć od dołu fragment ubrania i wywiń do góry w taki sposób, aby można go było przymocować do reszty ubrania.
  3. Zepnij materiał agrafką.
  4. Gotowe!

Kiedy nie wolno zakładać temblaka?

Temblaka nie wolno zakładać dziecku, które oprócz tradycyjnego złamania ma dodatkowo oparzoną lub bardzo uszkodzoną skórę. Nie poleca się go też przy otwartych złamaniach wymagających interwencji chirurgicznej.

Bibliografia:

1. W. Rusek, T. Pop, S. Jarochowicz, E. Cieplińska, J. Glista, Najczęstsze urazy kończyn górnych i dolnych u dzieci i młodzieży, [w:] „Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków w Warszawie”, Rzeszów 2010, 4, s. 427–434.

Data aktualizacji: 02.07.2020,
Opublikowano: 02.07.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Maść niedźwiedzia - jak działa i kiedy warto ją stosować?

Maść niedźwiedzia jest naturalnym preparatem zawierających liczne ekstrakty z ziół. Choć polecana jest głównie sportowcom, sprawdzi się w każdej domowej apteczce jako preparat rozgrzewający, przeciwbólowy i przyspieszający regenerację przeciążonych mięśni.

Czytaj więcej
Kolano biegacza, czyli ból kolana podczas lub po bieganiu. Jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić? 

Kolano biegacza to jedna z najczęstszych kontuzji wśród biegaczy. Termin ten określa dolegliwości bólowe ze strony kolana oraz pasma biodrowo-piszczelowego. Do głównych przyczyn powstawania urazów kolana zalicza się przeciążenia i nieprawidłową technikę biegu.

Czytaj więcej
Kość udowa – budowa, złamania, leczenie i rehabilitacja

Kość udowa (łac. femur) to największa i najdłuższa kość organizmu człowieka. Stanowi jeden z elementów konstrukcyjnych kończyny dolnej i przenosi olbrzymie obciążenia – zarówno statyczne, jak i dynamiczne. Do jej uszkodzeń dochodzi najczęściej w obrębie tzw. szyjki.

Czytaj więcej
Na czym polega badanie na osteoporozę? Densytometria, czyli test na gęstość kości

Badanie densytometryczne pozwala ocenić gęstość mineralną kości i umożliwia potwierdzenie lub wykluczenie chorób związanych z ubytkiem masy kostnej, takich jak osteoporoza. Badanie kości na osteoporozę zaleca się pacjentom z grupy wysokiego ryzyka, m.in. kobietom w okresie menopauzy.

Czytaj więcej
Stłuczenie nadgarstka – jak złagodzić ból?

Stłuczenie to obok złamania i zwichnięcia jedno z najczęstszych urazów nadgarstka. Ważne, żeby każdy ból skonsultować z lekarzem, ponieważ kość nadgarstka jest bardzo delikatną strukturą. Stłuczenie tej części ręki polega na zamkniętym uszkodzeniu tkanek miękkich bez przerwania ciągłości skóry czy krwawienia. Z reguły dochodzi do niego w trakcie odruchowego podparcia się ręką podczas upadku. Jak rozpoznać tego rodzaju uraz? Na czym polega leczenie?

Czytaj więcej
Skręcenie kostki – ile trwa i jak przebiega leczenie? Stopnie urazu, metody rehabilitacji

Leczenie skręcenia kostki zwykle opiera się na metodach bezinwazyjnych, jak odpoczynek, stabilizacja i zabiegi fizykalne. Czas rekonwalescencji stawu skokowego zależy nie tylko od stopnia rozległości kontuzji, ale również od jakości i czasu udzielenia poszkodowanemu pierwszej pomocy przedmedycznej.

Czytaj więcej
Zespół “trzaskającego” biodra – metody leczenia, sposoby łagodzące dolegliwości

Zespół „trzaskającego” biodra to grupa dokuczliwych objawów, charakteryzujących się słyszalnym tarciem oraz odczuwalnym przeskakiwaniem tkanek w okolicy krętarza większego, wywołujących ból. Schorzenie, poddawane metodom zachowawczym, czyli ćwiczeniom i rehabilitacji, zwykle ustępuje.

Czytaj więcej
Naciągnięte ścięgno Achillesa – objawy, mechanizm kontuzji, sposoby leczenia

Naciągnięte ścięgno Achillesa to bolesna kontuzja, wymagająca szybkiej interwencji medycznej. Pierwszą pomocą po urazie jest przyłożenie zimnego kompresu w okolicy kostek i tylnej części dystalnego odcinka podudzia. W dalszym etapie rehabilitacji proponuje się bardziej zaawansowane metody leczenia.

Czytaj więcej
Rwa kulszowa – przyczyny. Czy można jej uniknąć?

Przyczyny rwy kulszowej mogą być różne, choć głównym mechanizmem jej powstania jest ucisk fragmentu krążka międzykręgowego na korzenie nerwowe. Przyczyny mogą być bezpośrednie, w tym zwyrodnienie krążków międzykręgowych, bądź pośrednie, jak otyłość czy brak aktywności fizycznej.

Czytaj więcej