Tantum Verde (aerozol) – ulotka. Jak działa lek i kiedy go stosować?

Fot: Detry26 / gettyimages.com

Tantum Verde (aerozol) to lek zaliczany do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Polecany jest przede wszystkim tym osobom, które zmagają się z infekcją górnych dróg oddechowych. Jak działa lek? Co znajduje się w jego składzie i jak przyjmować go bezpiecznie?

Tantum Verde ma postać aerozolu. Preparat przeznaczony jest do stosowania miejscowego na śluzówkę jamy ustnej i gardła. Lek przeznaczony jest do leczenia objawów takich jak ból, zaczerwienienie, obrzęk związanych ze stanem zapalnym jamy ustnej i gardła wywołanych zakażeniem bakteryjnych i wirusowych, zapaleniu błon śluzowych po radioterapii, w stanach po zabiegach operacyjnych w laryngologii i stomatologii, a także po intubacji.

Tantum Verde zaliczany jest do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Substancją czynna w leku jest benzydaminy chlorowodorek (w 100ml leku znajduje 15 ml substancji czynnej). Substancja działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Dodatkowo miejscowo znieczula i odkaża. Lek dobrze się wchłania i jest dobrze tolerowany. W skład leku wchodzą także: glicerol, etanol 96%, metylu parahydroksybenzoesan, kompozycja smakowo-zapachowa miętowa, sacharyna, sodu wodorowęglan, polisorbat 20, woda oczyszczona. Jedno opakowanie leku (aerozol) zawiera ok. 30ml leku.

Tantum Verde – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest uczulenie na substancję czynną lub jeden ze składników leku. Należy pamiętać, że zbyt długie stosowanie leku może przyczynić się do wystąpienia reakcji uczuleniowej. Osoby, które mają wątpliwości czy mogą stosować lek powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Kobiety w ciąży, te które podejrzewają, że mogą być w ciąży lub karmią swoje dziecko piersią przed rozpoczęciem leczenia lekiem Tantum Verde powinny skonsultować się lekarzem lub farmaceutą. W ich przypadku tylko specjalista może ocenić czy dany lek będzie bezpieczny zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Tantum Verde – dawkowanie

Tantum Verde to lek, który rozpyla się na błonę śluzową jamy ustnej i gardła. U dzieci poniżej 6 roku życia zaleca się stosowanie 1 dawki leku ( rozpylenia) na 4 kg masy ciała. Lek należy aplikować od 2 do 6 razy na dobę. Bez względu na masę ciała, jednorazowo nie należy przekraczać 4 dawek. W przypadku dzieci między 6 a 12 rokiem życia zaleca się podawanie 4 dawek leku, od 2 do 6 razy na dobę. U dzieci powyżej 12 lat stosuje się od 4 do 8 dawek leku przyjmowanych 2-6 razy na dobę. Osoby dorosłe powinny przyjmować od 4 do 8 rozpyleń 2-6 razy na dobę. Pojedyncza dawka leku zawiera dobę 0,17 ml roztworu.

Nie należy stosować dawek większych niż zalecana. Leku nie można stosować dłużej niż 7 dni. O zasadności wydłużenia terapii może zdecydować jedynie lekarz.

Po podniesieniu kaniuli należy umieścić ją w ustach i skierować jej wylot ma zmiany zlokalizowane w jamie ustnej i gardle. Następnie należy mocno nacisnąć palcem karbowaną powierzchnię pompki, aż uwolni się dawka leku. Czynność trzeba powtórzyć zgodnie z zaleceniami lekarza.

Stosując lek pierwszy raz przycisk pompki trzeba nacisnąć kilka razy. Dzięki temu pompka się napełni i rozpylenie leku będzie prawidłowe.

Przedawkowanie leku Tantum Verde jest bardzo mało prawdopodobne, nie znaczy to jednak, że można stosować go bezkarnie i niezgodnie z zaleceniami. W przypadku pominięcia dawki leku nie można stosować dawek podwójnych. Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jak bezpiecznie przyjmować leki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn

Tantum Verde – interakcje z innymi lekami

Nie ma żadnych badań, które potwierdziłyby, że lek Tantum Verde może wchodzić w reakcje z innymi lekami. Osoby, które przyjmują jakieś leki na stałe (także te bez recepty) przed rozpoczęciem stosowania Tantum Verde powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Tylko lekarz może ocenić czy dany lek będzie dla pacjenta bezpieczny.

Tantum Verde – działania niepożądane

Tantum Verde może wywoływać szereg działań niepożądanych. Na szczęście zdarzają się one bardzo rzadko. Do najczęściej zgłaszanych należą:

  • reakcja alergiczna (nadwrażliwość),
  • ciężka reakcja alergiczna (wstrząs anafilaktyczny) tj. problemy z oddychaniem ból lub ucisk w klatce piersiowej i (lub) uczucie zawrotów głowy/ omdlenia, silny świąd skóry lub uniesione guzki na skórze, obrzęk twarzy, warg, języka i (lub) gardła, oraz która może potencjalnie zagrażać życiu, uczucie pieczenia błony śluzowej jamy ustnej, suchość w jamie ustnej, nudności oraz wymioty, zaburzenia czucia, drętwienie, zawroty i bóle głowy, wysypka.

Lek Tantum Verde zawiera metylu parahydroksybenzoesan, tym samym może powodować reakcje alergiczne, które mogą dać o sobie znać ze znacznym opóźnieniem.

Ewentualne działania niepożądane zazwyczaj przemijają i ustępują samoistnie. Benzydamina w niewielkim stopni przenika do układu krążenia, jednak ogólne działania niepożądane występują bardzo rzadko.

Stosowanie leku Tantum Verde nie wpływa na zdolności psychoruchowe. Tym samym jego stosowanie nie wpływa na zdolność obsługiwania maszyn czy prowadzenia pojazdów.

Lek należy przechowywać w miejscu do którego dzieci nie mają dostępu. Tantum Verde nie można stosować po utracie daty przydatności. Przeterminowany lek należy oddać do apteki, która przekaże go do utylizacji. Wyrzucenie leku do śmieci lub kanalizacji może doprowadzić do zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

Data aktualizacji: 13.08.2019,
Opublikowano: 29.07.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej