Tabletki antykoncepcyjne a alkohol – czy to ryzykowne połączenie?

Fot: fotolia.com

Połączenie tabletek antykoncepcyjnych i alkoholu to połączenie, które wzbudza liczne kontrowersje. Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych jest podyktowana wieloma czynnikami. Zaburzenia gospodarki hormonalnej w trakcie przyjmowania tabletek mogą osłabić działanie antykoncepcyjne.

Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najskuteczniejszych metod zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. Są wydawane na receptę, a podczas ich stosowania należy zachować szczególną ostrożność, jak w przypadku każdego leku z konkretnym wskazaniem lekarskim.

Jak działają tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne to jedna z metod antykoncepcji hormonalnej. Wskaźnik Pearla dla tej metody wynosi 0,2–0,5, co świadczy o jednym z najwyższych poziomów skuteczności wśród dostępnych metod zapobiegania ciąży. Zawierają one syntetyczne odpowiedniki hormonów wytwarzanych przez ludzki organizm.

Wyróżnia się 2 rodzaje tabletek antykoncepcyjnych: jedno- i dwuskładnikowe. Jednoskładnikowe uważane są za bezpieczniejsze; zawierają 1 rodzaj hormonu – progesteron. Natomiast dwuskładnikowe tabletki mają etynyloestradiol i gestageny (m.in. dezogestrel, drospirenon czy gestoden).

Działanie tabletek antykoncepcyjnych odbywa się na 3 poziomach. Blokują owulację i zmieniają konsystencję śluzu szyjki macicy tak, by nie przepuszczał on plemników. Powyższe działanie może nie przynieść pożądanego efektu, wtedy uaktywnia się działanie tabletek na właściwości endometrium, czyli błony śluzowej wyścielającej macicę. Staje się ona cieńsza, przez co zostaje uniemożliwiona implantacja (zagnieżdżenie) zarodka. 

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych wymaga uprzedniego wykonania wielu badań. Niezbędne są: badanie ginekologiczne, cytologia, ocena czynności wątroby i układu krzepnięcia.

Jak przyjmować tabletki antykoncepcyjne?

Pierwsza tabletka powinna być przyjęta podczas 1. dnia miesiączki, a każda kolejna – regularnie przez 3 tygodnie. Pigułki należy przyjmować zawsze o tej samej porze, a jeżeli nie jest to możliwe, różnica może wynosić tylko 3–4 godziny. Skuteczność tabletki nie ulega wtedy zmianie.

Po zakończeniu opakowania należy przerwać przyjmowanie tabletek na tydzień – w tym czasie powinno pojawić się krwawienie z dróg rodnych przypominające miesiączkę, wywołane brakiem dostarczania hormonów. Jeżeli kobieta nadal zamierza korzystać z antykoncepcji, dokładnie po tygodniu powinna rozpocząć przyjmowanie tabletek z następnego opakowania, nawet jeżeli krwawienie nie ustąpiło.

Efekty stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Jak każdy produkt medyczny, tabletki antykoncepcyjne mają ogromny wpływ na organizm i ich stosowanie przynosi zarówno pozytywne, jak i negatywne efekty.

Wśród pozytywnych często wymieniane jest zmniejszenie ryzyka zachorowania na nowotwór jajnika. Przy czym zachorowanie na ten rodzaj raka występują częściej u kobiet, które nigdy nie rodziły.

Tabletki antykoncepcyjne poprawiają ponadto stan skóry. Zmniejszają łojotok i przyczyniają się po poprawienia kondycji skóry z tendencją do trądziku.

Wśród negatywnych skutków przyjmowania pigułek odnotowuje się tycie, nudności i bóle głowy. Nie powinny brać tabletek hormonalnych kobiety karmiące piersią, a także mające problemy z krzepliwością krwi lub cierpiące z powodu raka piersi, jajników lub odbytu.

Tabletki antykoncepcyjne a alkohol – niepotrzebne ryzyko?

Wbrew powszechnej opinii o szkodliwości picia alkoholu podczas przyjmowania antykoncepcji hormonalnej specjaliści nie odnotowali spadku skuteczności w takiej sytuacji. Ryzykowne w przypadku picia alkoholu mogą być często towarzyszące temu spożyciu wymioty. Zwracanie treści pokarmowej przyczynia się w bezpośredni sposób do osłabienia lub całkowitego zniwelowania działania antykoncepcyjnego pigułek, gdyż uniemożliwia wchłanianie jej składników. Alkohol spowalnia procesy metaboliczne, którym podlegają estrogeny. Ponadto spożycie alkoholu często wywołuje zaburzenia koncentracji, co może spowodować, że kobieta zapomni przyjąć pigułkę. Wówczas warto dodatkowo wyznaczać dzięki dostępnym metodom dni płodne lub stosować antykoncepcję mechaniczną.

Podczas stosowania pigułek antykoncepcyjnych należy pamiętać, że łączenie takich środków z alkoholem bardzo niekorzystnie wpływa na pracę wątroby. Natomiast poprzez zwolnienie metabolizmu estrogenów alkohol u kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną wykazuje dłuższe działanie i na dłużej wprawia w stan upojenia, niż w przypadku kobiet, które takiej antykoncepcji nie przyjmują.

Działanie antykoncepcyjne tabletek mogą bezpośrednio osłabić lub całkowicie zniwelować inne czynniki, takie jak przyjmowanie środków przeczyszczających, leków na padaczkę, preparatów przeciwgrzybicznych, antybiotyków: tetracykliny stosowanej w leczeniu trądziku, ryfampicyny podawanej w zachorowaniach na trąd i gruźlicę oraz ampicyliny przepisywanej przy rzeżączce, zakażeniach układów oddechowego i moczowego.

Zobacz film: Czym popijać lekarstwa, żeby działały i nie szkodziły? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 30.05.2019,
Opublikowano: 19.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak działa wkładka domaciczna? Kiedy nie należy jej stosować?

Jest wiele przeciwwskazań do stosowania spirali. Skuteczność wkładek domacicznych mierzona wskaźnikiem Pearla wynosi poniżej 1. Niestety ten środek antykoncepcyjny, mimo wysokiej skuteczności, obarczony jest wieloma skutkami ubocznymi.

Czytaj więcej
Metody antykoncepcji – naturalne, skuteczne, niehormonalne. Które są najlepsze?

Istnieje wiele metod antykoncepcji. Większość z nich ingeruje w organizm kobiety, co może powodować skutki uboczne. Z tego powodu naturalne metody antykoncepcji są nadal stosowane, mimo iż odznaczają się niższą skutecznością.

Czytaj więcej
Jakie są objawy kiły? Jak rozpoznać tę chorobę?

Objawy kiły, choroby przenoszonej drogą płciową, wywołanej przez krętka bladego, choć są charakterystyczne, bywają bagatelizowane lub sprawiają wstyd pacjentowi. W efekcie zbyt późno trafia on do lekarza. Znajomość dolegliwości pozwala na szybkie podjęcie działania.

Czytaj więcej
PrEP – przedekspozycyjna profilaktyka zakażenia HIV. Wskazania, przebieg, zagrożenia

Jeszcze do nie tak dawna jedyną metodą profilaktyki zakażenia HIV (ludzkim wirusem niedoboru odporności) było unikanie sytuacji ryzykownych i stosowanie prezerwatyw. Obecnie osoby z grupy ryzyka mogą stosować nową metodę – PrEP, czyli profilaktykę przedekspozycyjną.

Czytaj więcej
Ginekolog – kim jest, czym się zajmuje, kiedy należy się do niego udać?

Ginekolog specjalizuje się w profilaktyce, rozpoznawaniu, leczeniu dolegliwości związanych z układem rozrodczym i piersiami. Zajmuje się też prowadzeniem ciąży. Do jego obowiązków należy również udzielanie porad o antykoncepcji. Specjalizacja z ginekologii trwa 5 lat.

Czytaj więcej
Vibin mini - wskazania, dawkowanie, przeciwwskazania do stosowania leku

Vibin mini jest doustnym, dwuskładnikowym hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym. Lek w postaci tabletek jest wydawany na receptę.

Czytaj więcej
Ginekolog - kiedy warto udać się do niego na wizytę?

Ginekolog to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób żeńskiego układu rozrodczego. Do jego obowiązków należy także prowadzenie ciąży. To on odbiera poród i opiekuje się kobietą w okresie połogu.

Czytaj więcej
Zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn będzie dostępny za pół roku

Czytaj więcej
Miesiączka oraz skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych niesie konsekwencje istotne dla całego organizmu, który musi na nowo przystosować się do funkcjonowania bez hormonów dostarczanych z zewnątrz. Ma to istotne znaczenie między innymi podczas planowania ciąży.

Czytaj więcej
Odstawienie pigułek antykoncepcyjnych, a starania o dziecko

Odstawienie pigułek antykoncepcyjnych, a starania o dziecko – kiedy najlepiej rozpocząć starania o dziecko? Od trzech lat biorę tabletki antykoncepcyjne.

Czytaj więcej