Szyjka macicy w ciąży – dlaczego należy kontrolować tę część macicy?

Fot: YakobchukOlena / fotolia.com

Szyjka macicy w ciąży powinna być regularnie kontrolowana, ponieważ jej przedwczesne skracanie się może przyspieszyć poród. Stanowi dolną część macicy, która przechodzi w twardy lejek. U kobiety, która nie jest w ciąży, światło w obrębie szyjki macicy jest niewielkie.

Szyjka macicy jest niemal całkowicie zamknięta. Umożliwia wypływanie krwi menstruacyjnej na zewnątrz i daje możliwość przedostania się nasienia do wewnątrz, przez co dochodzi do zapłodnienia. Przyszłe matki doświadczają różnych zmian w organizmie, które wpływają także na kształt szyjki macicy w ciąży.

Szyjka macicy w ciąży – jaką odgrywa rolę?

Szyjka macicy stanowi odcinek łączący pochwę z macicą. Jej funkcje, poza możliwością dostania się do macicy spermy i ujścia dla krwi menstruacyjnej, skupiają się na ochronie płodu w trakcie ciąży. Kształt szyjki ma zapobiegać ryzyku przedwczesnego wydalenia płodu. U kobiety, która nie jest w ciąży, szyjka macicy ma długość od 3 do 5 cm, ale jej kształt i twardość zmieniają się w zależności od dnia cyklu miesięcznego, w trakcie którego może stać się bardziej miękka, a nawet nieco obrzmiała. Szyjka macicy może być całkowicie zamknięta lub delikatnie otwarta. Cykl reguluje również wydzielany przez nią śluz. Zmiany w obrębie szyjki macicy związane z cyklem można zaobserwować, stosując badanie palpacyjne (dotykowe), które wykonuje się samodzielnie.

Szyjka macicy we wczesnej ciąży

Jeżeli dojdzie do zapłodnienia, organizm kobiety zaczyna się zmieniać, przygotowując się do porodu. Zmiany są widoczne również w obrębie szyjki macicy, która po zapłodnieniu zasklepia się i zaczyna ją wypełniać śluz, który stanowi ochronę płodu przed ewentualnym wtargnięciem niepożądanych bakterii. Zamknięcie szyjki jest niezbędne również jako przeciwdziałanie niechcianemu wydaleniu płodu przez organizm.

Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, szyjka macicy niemal do końca jest twarda i długa. Po zasklepieniu jej ujścia tzw. czopem śluzowym kolejne zmiany w jej obrębie pojawiają się dopiero w okolicy trzeciego trymestru.

Zobacz film: Niewydolność szyjki macicy a poronienie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Długość szyjki macicy w ciąży – normy

Za normę długości szyjki macicy uznaje się wartość około 3 cm (prawidłowa szyjka macicy powinna mieć minimalnie 2,5 cm). Również w ciąży powinna się ona zamykać w przedziale od 3 do 5 cm. Krótsza szyjka macicy oznacza jej niewydolność w ciąży i konieczność przywrócenia jej długości odpowiednimi zabiegami.

Długość szyjki macicy zawsze powinien badać ginekolog podczas wizyty. Można ją dokładnie określić w trakcie badania USG. Kontrola jest niezbędna, ponieważ, jeśli do skrócenia szyjki macicy dochodzi w drugim lub trzecim trymestrze, zwiększa się ryzyko przedwczesnego porodu i poronienia. Jeżeli kobieta w ciąży ma już za sobą poronienia bądź przedwczesny poród, wówczas powinna dbać o regularne badania.

Poza długością ważne kryterium stanowi także twardość mięśni szyjki macicy oraz jej szczelność. Lekarz zleca zazwyczaj jej badanie około 23 tygodnia, ponieważ jest to okres, w którym może dojść do pierwszych poważnych odkształceń. Jeżeli wielkość szyjki macicy i jej stan były prawidłowe w 20 tygodniu ciąży, nie oznacza to, że tak samo będzie w 23 tygodniu, dlatego niezbędna jest kontrola. Zmiany w drogach rodnych w okresie między 27 a 40 tygodniem są normalne. Może się zdarzyć, że na przykład w 34 tygodniu długość szyjki macicy będzie mniejsza niż 2,5 cm i nie musi być to stan alarmujący. Na jej kształt wpływają również czynniki osobnicze, dlatego decyzja o dalszym postępowaniu należy od lekarza.

Miękka szyjka macicy w ciąży

W prawidłowej ciąży szyjka macicy powinna zacząć się skracać i spulchniać w trzecim trymestrze. Ostatnim etapem jest jej rozwarcie, które skutkuje wydaleniem czopu śluzowego. Jest to etap, w którym ciało kobiety zaczyna przygotowania do porodu, który rozpocznie się w krótkim czasie lub już się rozpoczął. W ten sposób zostanie udrożniona droga przyjścia dziecka na świat.

Skracanie szyjki macicy w ciąży jako ryzyko przedwczesnego porodu

W drugim i trzecim trymestrze ciąży może dojść do przedwczesnego skracania się szyjki macicy pod wpływem rosnącego i napierającego płodu. Staje się ona jednocześnie miękka, a przez to słabsza. Stan ten można łatwo rozpoznać, ponieważ zazwyczaj pojawiają się wtedy również skurcze, bóle kręgosłupa i plamienia.

Jeżeli do takiej sytuacji dojdzie przed 32 tygodniem ciąży, ryzyko przedwczesnego porodu stanowi niebezpieczeństwo dla dziecka, którego narządy nie są jeszcze do końca rozwinięte. Wczesne wykrycie skrócenia szyjki macicy często pomaga wdrożyć działania zapobiegające przedwczesnemu porodowi.

Na skrócenie szyjki macicy, poza wielkością i wagą dziecka, wpływają także jej urazy, wady wrodzone czy zmiany hormonalne. Może do niego dojść, jeżeli w przeszłości przeprowadzany był zabieg łyżeczkowania.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 27.11.2017,
Opublikowano: 27.10.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej