Szpitale ponownie otwierają się na porody rodzinne

Fot. Wavebreakmedia / Getty Images

Kolejne szpitale decydują się na przywrócenie możliwości przeprowadzenia porodów rodzinnych. Odbywają się wyłącznie na specjalnych warunkach, a ostateczną decyzję o ich możliwości ma podejmować położna lub lekarz.

Zakaz porodów rodzinnych wprowadzono kilka tygodni temu.

W obliczu pandemii w połowie marca wstrzymanie rodzinnych porodów zalecało Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników wraz z konsultantem krajowym w dziedzinie ginekologii i położnictwa. Decyzja ta została podyktowana zwiększeniem bezpieczeństwa epidemiologicznego ciężarnym, rodzącym, pacjentkom i personelowi szpitali.

Wobec postępującej i narastającej w Polsce epidemii koronawirusa Sars-Cov-2, zgodnie z wydanymi zaleceniami wstrzymania odwiedzin w szpitalach, analogiczne postępowanie powinno dotyczyć odbywania tzw. „porodów rodzinnych”.

Analizując obecną sytuację, zapewnienie bezpieczeństwa pobytu we wszystkich szpitalach, w tym w oddziałach położniczo-ginekologicznych, a tym samym w czasie porodów, przez minimalizowanie liczby osób zaangażowanych w toczący się poród, u rodzącej nie będącej podejrzaną o zainfekowanie wirusem Sars-Cov-2, jest nadrzędnym celem.

Biorąc powyższe pod uwagę, a szczególnie prognozowane narastanie epidemii koronawirusa Sars-Cov-2, skłania do wydania zalecenia o wstrzymaniu możliwości do odwołania odbywania „porodów rodzinnych” w szpitalach.

– informowało pismo podpisane przez prof. Krzysztofa Czajkowskiego, konsultanta krajowego i prof. Mariusza Zimmera, prezesa PTGiP.

Czytaj także: Kobieta zarażona koronawirusem urodziła zdrowe dziecko!

Kto i na jakich warunkach może uczestniczyć w porodzie?

W związku z prośbami ciężarnych i ich rodzin, niektóre szpitale ponownie wprowadzają porody rodzinne. Odbędą się one przy zachowaniu szczególnych środków ostrożności takich jak:

  • w porodzie rodzinnym może uczestniczyć maksymalnie jedna osoba towarzysząca, ojciec dziecka, a w szczególnych przypadkach inna osoba;
  • osoby przygotowujące się do porodu rodzinnego na 14 dni przed terminem porodu powinny ograniczyć do minimum kontakty z innymi osobami, celem takich działań jest zminimalizowanie ryzyka zarażeniem koronawirusem Sars-Cov-2;
  • osoba towarzysząca ma sprawdzaną temperaturę ciała i powinna wypełnić formularz ankiety epidemiologicznej;
  • zaleca się posiadanie aktualnego wyniku testu PCR w kierunku COVID-19;
  • osoba towarzysząca przy porodzie zostaje wpuszczona na teren placówki w momencie rozpoczęcia akcji porodowej, powinna natomiast opuścić szpital do 2 godzin po porodzie;
  • nie ma możliwości by towarzyszyć przy porodzie, jeżeli osoba taka jest objęta kwarantanną lub miała styczność z podejrzanym lub chorym na COVID-19 albo w dniu przyjęcia wykazuje objawy infekcji;
  • osoba towarzysząca zobowiązana jest do przebrania się w jednorazowy komplet chirurgiczny;
  • podczas pobytu w szpitalu ważne jest zachowanie bezpiecznego dystansu.

Jakie są fazy porodu? Dowiesz się tego z filmu:

    Zobacz film: Fazy porodu naturalnego Źródło: 36,6

    Data aktualizacji: 27.05.2020,
    Opublikowano: 07.05.2020 r.

    Polecamy

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

    O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

    Czytaj więcej
    Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

    Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

    Czytaj więcej
    Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

    Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

    Czytaj więcej
    Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

    W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

    Czytaj więcej
    Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

    Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

    Czytaj więcej
    Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

    Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

    Czytaj więcej
    Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

    Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

    Czytaj więcej
    Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

    Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

    Czytaj więcej
    Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

    Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

    Czytaj więcej
    Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

    Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

    Czytaj więcej