Hit dla zdrowia i urody! Szczotkowanie ciała na sucho – na czym polega? Jakie daje efekty?

Fot: artursfoto / gettyimages.com

Szczotkowanie ciała na sucho najlepiej przeprowadzać przy użyciu szczotki z naturalnym, średnio twardym włosiem. Masaż powinien trwać maksymalnie do 10 minut. Zabieg pobudza skórę do szybszej odnowy. Skóra staje się gładka, jędrna, odmłodzona i nabiera zdrowego koloru.

Szczotkowanie ciała na sucho to prosty zabieg, który posiada coraz więcej zwolenników. Tradycja ta wywodzi się z medycyny ajurwedyjskiej i znana jest jako garshana. Ma nie tylko pozytywny wpływ na kondycję skóry, ale także wykazuje działanie pobudzające, energetyzujące, rozluźniające, odprężające i antydepresyjne. Masaż niweluje zastoje wody w organizmie i ociężałość kończyn. Efekt wygładzenia skóry widoczny jest już po 3–4 szczotkowaniach.

Szczotkowanie ciała na sucho – jak je przeprowadzać?

Pierwsze szczotkowanie skóry na sucho nierzadko okazuje się nieprzyjemne i bolesne. Dlatego osoby mało odporne na ból mogą stopniowo przyzwyczajać swoje ciało przez masaż gąbką i rękawicą, a po jakimś przejść do szczotki. Szczotkowanie ciała na sucho warto przeprowadzać codziennie (co najmniej 3 razy w tygodniu), a masaż powinien trwać kilka minut. Dobrze jest wykonać je przed prysznicem, gdyż rozgrzewa skórę, pobudza i dodaje energii.

Jak sama nazwa wskakuje suchy masaż szczotką nie wymaga wcześniejszego zwilżania ciała czy przyrządu. Nie powinno się także korzystać z olejków i balsamów. Najlepiej wykonywać długie, spokojne, posuwiste, niezbyt mocne ruchy, uważając przy tym na znamiona. Masaż rozpoczyna się od stóp, po czym przechodzi do łydek i ud. Na okolicy brzucha lepiej wykonywać okrężne ruchy. Następnie szczotkuje się ręce, zaczynając od dłoni, przechodząc do przedramion i kończąc na ramionach. Kolejnym masowanym obszarem jest szyja i kark – tu także zaleca się wykonywanie okrężnych ruchów skierowanych ku dołowi, czyli okolicom biustu i górnej części pleców. Na końcu szczotkuje się pośladki i dolną część pleców, gdzie masaż przeprowadza się ku górze. Ruchy zawsze muszą iść w kierunku serca, czyli zgodnie z przepływem limfy. Najlepszy efekt osiąga się, biorąc kąpiel po masażu, a następnie smarując ciało olejkiem sezamowym.

Jak szczotkować ciało?

Źródło: Dzień Dobry TVN

Szczotkowanie twarzy na sucho

Szczotkowanie twarzy na sucho powinno się przeprowadzać 2 razy w tygodniu, delikatną szczotką z naturalnego włosia, o długości najlepiej około 2 cm. Masaż wykonuje się na początku okrężnymi ruchami. Zaczyna się od szczotkowania okolicy nosa w kierunku policzków i stopniowo przechodzi się na linię żuchwy. Następnie masuje się czoło od środka na zewnątrz, zaczynając od łuku brwiowego, a później brodę. Kolejnym etapem jest tzw. głaskanie, które wykonuje się posuwistymi ruchami, z zachowaniem takiej samej kolejność jak wcześniej.

Jakie są przeciwwskazania do szczotkowania na sucho?

Szczotkowanie nie powinno być wykonywane w przypadku: skaleczenia i innych uszkodzeń skóry, żylaków, łuszczenia skóry, popękanych naczynek i wyprysków. Masaż na sucho szczotką nie powinien być przeprowadzany u osób z trądzikiem, skórą atopową i chorobami nowotworowymi skóry. Nie zawsze okazuje się dobrym rozwiązaniem dla ludzi ze skórą wrażliwą, nadciśnieniem tętniczym, stanami zapalnymi mięśni i stawów lub bezpośrednio po bardzo wyczerpującym wysiłku fizycznym.

Masaż szczotką na sucho – efekty

Masaż szczotką na sucho przynosi wiele efektów. Wspomaga tzw. detoks organizmu, czyli pozbycie się toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Odblokowuje ujścia gruczołów potowych, dzięki czemu umożliwia swobodne wydzielanie potu. Ujędrnia, napina i wygładza skórę, która staje się odporna na rozciąganie i powstawanie rozstępów. Pobudza krążenie krwi, przez co skóra staje się lepiej odżywiona. Ponadto poprawia jej koloryt, rozluźnia mięśnie i relaksuje. Pozytywnie wpływa na samopoczucie i wypełnia ciało przyjemną energią. Masaż szczotką na sucho pomaga przy wrastających włoskach po depilacji. Działa jak peeling i złuszcza martwy naskórek, co pobudza mechanizm komórkowy do wytwarzania świeżych komórek skóry. Dzięki usprawnieniu krążenia i pozbyciu się warstwy rogowej skóry poprawia się wchłanianie kosmetyków. Aktywne składniki docierają do głębiej położonych warstw skóry i zwiększają swoje działanie. Szczotkowanie na sucho doskonale zwalcza też cellulit i kształtuje sylwetkę. Zapobiega tworzeniu się podskórnych zastoin i obrzęków. Usuwa problem szorstkich przedramion, pośladków czy łokci. Regularne szczotkowanie ciała działa pozytywnie na system odpornościowy i przygotowuje skórę do innych zabiegów pielęgnacyjnych.

Jaką szczotką najlepiej wykonać masaż na sucho?

Najlepsze szczotki do masażu są z naturalnego włosia, gdyż te wykonane z syntetycznych materiałów mogą uczulać. Większość z nich posiada drewniane wykończenie. Mogą być różnych rozmiarów. W sprzedaży dostępne są zarówno małe, które wygodnie leżą w dłoni, mogą też posiadać bawełnianą przepaskę, jak i z długą rączką, która pozwala wymasować trudno dostępne miejsca, np. plecy. Największą popularnością cieszą się szczotki o średniej twardości, które nawlekane są świńską szczeciną. Przeznaczone są do każdego rodzaju skóry. Do szczotkowania na sucho można wybrać też szczotki z włosiem kaktusowym, które jest najtwardsze. W przypadku osób z delikatną skórą najlepiej sprawdzą się te z końskim włosiem. Dostępne są także szczotki z mocnym włosiem dzika czy najbardziej miękkim włosiem kozim, które wskazane są do masażu twarzy i można stosować je nawet u niemowląt.

Należy zadbać o czystość szczotki. Powinno się ją myć po 4–5 masażach. W tym celu na zwilżone włosie nakłada się kilka kropel delikatnego detergentu (dobrze sprawdzi się szampon). Następnie spłukuje się go letnią wodą, a szczotkę osusza się ręcznikiem.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o ludzkiej skórze

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 06.10.2020,
Opublikowano: 06.10.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej