Szczotkowanie ciała na sucho to prosty zabieg, który posiada coraz więcej zwolenników. Tradycja ta wywodzi się z medycyny ajurwedyjskiej i znana jest jako garshana. Ma nie tylko pozytywny wpływ na kondycję skóry, ale także wykazuje działanie pobudzające, energetyzujące, rozluźniające, odprężające i antydepresyjne. Masaż niweluje zastoje wody w organizmie i ociężałość kończyn. Efekt wygładzenia skóry widoczny jest już po 3–4 szczotkowaniach.
Szczotkowanie ciała na sucho – jak je przeprowadzać?
Pierwsze szczotkowanie skóry na sucho nierzadko okazuje się nieprzyjemne i bolesne. Dlatego osoby mało odporne na ból mogą stopniowo przyzwyczajać swoje ciało przez masaż gąbką i rękawicą, a po jakimś przejść do szczotki. Szczotkowanie ciała na sucho warto przeprowadzać codziennie (co najmniej 3 razy w tygodniu), a masaż powinien trwać kilka minut. Dobrze jest wykonać je przed prysznicem, gdyż rozgrzewa skórę, pobudza i dodaje energii.
Jak sama nazwa wskakuje suchy masaż szczotką nie wymaga wcześniejszego zwilżania ciała czy przyrządu. Nie powinno się także korzystać z olejków i balsamów. Najlepiej wykonywać długie, spokojne, posuwiste, niezbyt mocne ruchy, uważając przy tym na znamiona. Masaż rozpoczyna się od stóp, po czym przechodzi do łydek i ud. Na okolicy brzucha lepiej wykonywać okrężne ruchy. Następnie szczotkuje się ręce, zaczynając od dłoni, przechodząc do przedramion i kończąc na ramionach. Kolejnym masowanym obszarem jest szyja i kark – tu także zaleca się wykonywanie okrężnych ruchów skierowanych ku dołowi, czyli okolicom biustu i górnej części pleców. Na końcu szczotkuje się pośladki i dolną część pleców, gdzie masaż przeprowadza się ku górze. Ruchy zawsze muszą iść w kierunku serca, czyli zgodnie z przepływem limfy. Najlepszy efekt osiąga się, biorąc kąpiel po masażu, a następnie smarując ciało olejkiem sezamowym.
Jak szczotkować ciało?
Szczotkowanie twarzy na sucho
Szczotkowanie twarzy na sucho powinno się przeprowadzać 2 razy w tygodniu, delikatną szczotką z naturalnego włosia, o długości najlepiej około 2 cm. Masaż wykonuje się na początku okrężnymi ruchami. Zaczyna się od szczotkowania okolicy nosa w kierunku policzków i stopniowo przechodzi się na linię żuchwy. Następnie masuje się czoło od środka na zewnątrz, zaczynając od łuku brwiowego, a później brodę. Kolejnym etapem jest tzw. głaskanie, które wykonuje się posuwistymi ruchami, z zachowaniem takiej samej kolejność jak wcześniej.
Jakie są przeciwwskazania do szczotkowania na sucho?
Szczotkowanie nie powinno być wykonywane w przypadku: skaleczenia i innych uszkodzeń skóry, żylaków, łuszczenia skóry, popękanych naczynek i wyprysków. Masaż na sucho szczotką nie powinien być przeprowadzany u osób z trądzikiem, skórą atopową i chorobami nowotworowymi skóry. Nie zawsze okazuje się dobrym rozwiązaniem dla ludzi ze skórą wrażliwą, nadciśnieniem tętniczym, stanami zapalnymi mięśni i stawów lub bezpośrednio po bardzo wyczerpującym wysiłku fizycznym.
Masaż szczotką na sucho – efekty
Masaż szczotką na sucho przynosi wiele efektów. Wspomaga tzw. detoks organizmu, czyli pozbycie się toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Odblokowuje ujścia gruczołów potowych, dzięki czemu umożliwia swobodne wydzielanie potu. Ujędrnia, napina i wygładza skórę, która staje się odporna na rozciąganie i powstawanie rozstępów. Pobudza krążenie krwi, przez co skóra staje się lepiej odżywiona. Ponadto poprawia jej koloryt, rozluźnia mięśnie i relaksuje. Pozytywnie wpływa na samopoczucie i wypełnia ciało przyjemną energią. Masaż szczotką na sucho pomaga przy wrastających włoskach po depilacji. Działa jak peeling i złuszcza martwy naskórek, co pobudza mechanizm komórkowy do wytwarzania świeżych komórek skóry. Dzięki usprawnieniu krążenia i pozbyciu się warstwy rogowej skóry poprawia się wchłanianie kosmetyków. Aktywne składniki docierają do głębiej położonych warstw skóry i zwiększają swoje działanie. Szczotkowanie na sucho doskonale zwalcza też cellulit i kształtuje sylwetkę. Zapobiega tworzeniu się podskórnych zastoin i obrzęków. Usuwa problem szorstkich przedramion, pośladków czy łokci. Regularne szczotkowanie ciała działa pozytywnie na system odpornościowy i przygotowuje skórę do innych zabiegów pielęgnacyjnych.
Jaką szczotką najlepiej wykonać masaż na sucho?
Najlepsze szczotki do masażu są z naturalnego włosia, gdyż te wykonane z syntetycznych materiałów mogą uczulać. Większość z nich posiada drewniane wykończenie. Mogą być różnych rozmiarów. W sprzedaży dostępne są zarówno małe, które wygodnie leżą w dłoni, mogą też posiadać bawełnianą przepaskę, jak i z długą rączką, która pozwala wymasować trudno dostępne miejsca, np. plecy. Największą popularnością cieszą się szczotki o średniej twardości, które nawlekane są świńską szczeciną. Przeznaczone są do każdego rodzaju skóry. Do szczotkowania na sucho można wybrać też szczotki z włosiem kaktusowym, które jest najtwardsze. W przypadku osób z delikatną skórą najlepiej sprawdzą się te z końskim włosiem. Dostępne są także szczotki z mocnym włosiem dzika czy najbardziej miękkim włosiem kozim, które wskazane są do masażu twarzy i można stosować je nawet u niemowląt.
Należy zadbać o czystość szczotki. Powinno się ją myć po 4–5 masażach. W tym celu na zwilżone włosie nakłada się kilka kropel delikatnego detergentu (dobrze sprawdzi się szampon). Następnie spłukuje się go letnią wodą, a szczotkę osusza się ręcznikiem.
Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o ludzkiej skórze