Szczoteczka dla dzieci – manualna, elektryczna, soniczna

Fot. Severin Schweiger / Getty Images

Szczoteczkę dla dzieci powinno zacząć się stosować w momencie pojawienia się pierwszego zęba. Na początku nieodzowna jest pomoc rodziców, jednak w miarę upływu czasu warto zachęcać dziecko do samodzielnego korzystania ze szczoteczki.

Szczoteczka dla dzieci to niezbędne akcesorium malucha, które pozwala zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Kluczowy nie jest rodzaj szczoteczki, a regularność i sumienność w myciu zębów. Nie da się jednak ukryć, że elektryczne i soniczne szczoteczki dla dzieci nieco ułatwiają to zadanie. Niemniej, ważne jest przede wszystkim kształtowanie u najmłodszych zdrowych nawyków związanych z higieną jamy ustnej.

W którym momencie należy rozpocząć używanie szczoteczki?

Szczoteczka dla dzieci pojawia się w łazience w momencie, gdy u niemowlaka rośnie pierwszy ząb. Zanim to się jednak stanie, rodzice powinni masować dziąsła malucha gazą zwilżoną przegotowaną wodą. Gdy pojawią się pierwsze zęby, gazę powinna zastąpić szczoteczka, która z czasem sprawnie powinna przejść z rąk rodziców do dłoni malucha.

Jaka powinna być szczoteczka dla dzieci?

Szczoteczka dla dzieci powinna być przede wszystkim wygodna, a więc dopasowana zarówno do dłoni, jak i buzi malucha. Jeśli chodzi o jej długość, to powinna mieć od 11 do 13 cm. Z czasem długość ta może wzrosnąć nawet do 17 cm u starszych dzieci. Taki wymiar szczoteczki pozwala na swobodne nią manewrowanie i odpowiednie oddalenie dłoni od jamy ustnej. Równie istotna, jeśli nie ważniejsza, jest wielkość główki szczoteczki dla dzieci. Powinna mieć ona około 2 cm (u starszych dzieci do 3 cm). Większa szczoteczka uniemożliwiałaby wykonywanie swobodnych ruchów w jamie ustnej, co utrudniałoby z kolei dokładne czyszczenie zębów. Trzeba przecież uwzględnić, że ruchy małej ręki są często jeszcze niewprawne.

Rodzice, wybierając szczoteczki dla dzieci, powinni kierować się informacjami dostępnymi na opakowaniu, na którym z reguły pojawia się informacja, dla jakiej grupy wiekowej przeznaczona jest szczoteczka.

Ostatnim ważnym elementem jest grubość włosia. Dla małych dzieci należy kupować wyłącznie miękkie szczoteczki. W przypadku starszych można zdecydować się na średnią grubość włosia. Po wymianie szczoteczki warto jednak obserwować, czy nie uszkadza ona delikatnych dziąseł dziecka.

Polecamy: Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?

W jaki sposób myć zęby dziecka? Zobaczcie sami:

Zobacz film: Jak myć zęby dziecka? Jaką szczoteczkę wybrać? Źródło: Dzień Dobry TVN

Manualna a elektryczna szczoteczka do zębów dla dzieci

Szczoteczka elektryczna dla dzieci od 1. roku życia to zły pomysł. Dzieci w tym wieku są jeszcze zbyt małe, aby swobodnie operować nieco cięższą (niż manualna) szczoteczką, która do tego wszystkiego wykonuje bardzo wiele mikroruchów w bardzo krótkim czasie. Szczoteczka elektryczna dla dzieci od 2 lat także nie jest dostępna na rynku. Uznaje się bowiem, że szczoteczkę elektryczną dla dzieci można wprowadzić od 3. roku życia (niektórzy mówią nawet o granicy 5. roku życia).

W porównaniu ze szczoteczką manualną jest to rozwiązanie dużo skuteczniejsze. Nieprawne ruchy ręki dziecka rekompensują sprawne i skuteczne ruchy głowicy, co sprawia, że zęby są po prostu dokładniej oczyszczone. Trzeba jednak pamiętać, że to, od kiedy szczoteczka elektryczna dla dzieci może pojawić się w łazience, zależy w jakiejś mierze od sprawności manualnej dziecka. Szczoteczka elektryczna wykonuje szybkie i dynamiczne ruchy, jeśli więc dziecko nie jest w stanie jej swobodnie utrzymać, pojawia się np. ryzyko skaleczenia dziąseł lub podniebienia.

Jak prawidłowo dbać o zęby? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o zęby? Źródło: Stylowy Magazyn.

Szczoteczki soniczne dla dzieci

Szczoteczki soniczne dla dzieci można rozważyć już od pierwszego ząbka. Są one jednak zdecydowanie bezpieczniejsze niż elektryczne. Nie działają bowiem stricte mechanicznie na osad. Pracują na pulsacyjnych ruchach emitujących ultradźwięki, które rozbijają płytkę nazębną i usuwają bakterie. Pod tym względem szczoteczki soniczne dla dzieci są nie tylko bardzo skutecznym, ale przede wszystkim bezpiecznym urządzeniem do higieny jamy ustnej. Ryzyko, że dziecko byłoby w stanie zrobić sobie krzywdę, jest tutaj rzeczywiście bardzo małe. Jedynym ich minusem jest cena.

Polecamy: Instruktaż higieny jamy ustnej u dorosłych i dzieci

Zestaw do mycia zębów dla dzieci

Szczoteczka dla dzieci, nawet najlepsza, sama zębów nie umyje. Kluczowe jest więc kształtowanie u najmłodszych zdrowych nawyków związanych z higieną jamy ustnej. Mogą w tym pomóc kolorowe szczoteczki z bohaterami z ulubionych bajek. Świecąca szczoteczka do zębów dla dzieci również jest w stanie wzbudzić zainteresowanie dziecka. Warto, aby w odpowiednim czasie do zestawu szczoteczka plus pasta dołączyły także płyn do płukania jamy ustnej oraz inne akcesoria. Bardzo ważną kwestią jest zwrócenie uwagi dziecka na higienę związaną ze szczoteczką do zębów – jej uważnym odkładaniem, dbaniem o to, aby główka miała jak najmniejszy kontakt z bakteriami, aby nie stykała się z główkami innych szczoteczek. Te nawyki będą procentować całe życie.

Bibliografia:

1. Szczepańska J., Daszkowska M., Hilt A., Marczuk-Kolada G. Zalecenia higieniczne w obrębie jamy ustnej dla dzieci i młodzieży, Nowa Stomatol 2015; 20(3): 125-130.

Data aktualizacji: 05.04.2019,
Opublikowano: 04.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

przemekb102 25.10.2019r.

Szczoteczka dla dzieci powinna wzbudzać w nich zainteresowanie np. przez kolor czy bajkowy motyw. Dzięki temu, szczotkowanie zębów będzie dla nich przyjemniejsze i ciekawsze. Pomoże to zbudować u nich nawyk dokładnego mycia zębów, który zaprocentuje w przyszłości

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej