Nadmiar soli szkodzi
By nasz organizm mógł prawidłowo funkcjonować, jest mu potrzebny sód, między innymi do zachowania równowagi elektrolitowej organizmu. Jest również niezbędny do odpowiedniego działania układu mięśniowego i nerwowego. Problem w tym, że w naszej diecie jest go zdecydowanie za dużo. Średnio spożywamy 9‒12 g soli dziennie, podczas gdy zalecane jest nie więcej niż 5 g. Sama rezygnacja z dosalania potraw nie wystarczy, bowiem sól znajduje się w produktach, które jemy na co dzień. Jak tłumaczy dietetyk Katarzyna Biłous spożywanie dużych ilości sodu może powodować różnego rodzaju szkody w organizmie.
Najbardziej znaną dolegliwością jest choroba nadciśnieniowa, jednak wg badań okazuje się, że to nie jedyny efekt uboczny dosalania i jedzenia żywności wysoko przetworzonej. Zbyt wysokie stężenie sodu we krwi może również wpływać negatywnie na mózg, serce, nerki oraz naczynia krwionośne, niezależnie od powstałego nadciśnienia (A NAWET bez widocznych objawów nadciśnienia)
-tłumaczy dietetyczka Katarzyna Biłous.
Zobacz też: Przepisy na potrawy przygotowywane w programie 36,6 °C. Jak ograniczyć sól w diecie?
Długotrwałe i zbyt duże spożycie soli powoduje:
- usztywnienie tętnic
- zmiany w objętości płynów ustrojowych
- przerost lewej komory serca
- spowolnione działanie nerek, zwiększone wydzielanie białka
- dużą zmienność ciśnienia tętniczego krwi, bez wzrostu średniego ciśnienia (uszkadzanie wrażliwych organów) poprzez wzrost reaktywności układu współczulnego
- zwiększenie ryzyka rozwoju nowotworu żołądka
Na jakiej zasadzie sól wpływa na podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi?
Zwiększona objętość krwi (w wyniku zatrzymania większej ilości wody w ciele) musi zostać przepompowana przez serce do naczyń krwionośnych z dużo większą siłą. Jeśli taki stan rzeczy utrzymuje się dłużej, naczynia krwionośne stają się bardziej sztywne, co niesie ze sobą kolejne konsekwencje. Zbyt duże ciśnienie krwi może prowadzić do udarów, oderwania blaszki miażdżycowej i zawału, jak również innych chorób serca
-wyjaśnia Katarzyna Biłous.
Zobacz też: Sól w naszej diecie. Eksperyment: Jak Polacy solą i co z tego mają.
Sygnały, które wysyła organizm
Kiedy spożywamy zbyt duże ilości soli, nasz organizm broniąc się, będzie wysyłał nam pewne sygnały. Jak je rozpoznać? Oto kilka z nich:
- Bóle głowy i wysokie ciśnienie – choć ból głowy może mieć wiele przyczyn, to zbyt duża ilość sodu może powodować, że naczynia krwionośne w mózgu rozszerzają się. Prowadzi to do pulsującego bólu, który może utrzymywać się nawet kilka dni.
- Uczucie pragnienia – jeżeli niczym nie możesz ugasić pragnienia, jest to prawdopodobnie związane z tym, że w organizmie znajduje się za dużo soli. Konsekwencją może być odwodnienie.
- Obrzęki kończyn – kiedy spożywasz sól, by ugasić pragnienie pijesz dużo wody. W konsekwencji organizm zaczyna gromadzić wodę, przez co dochodzi do częstych obrzęków. Kobiety są na nie narażone bardziej niż mężczyźni, ponieważ jest to również związane z wahaniami hormonalnymi, które towarzyszą cyklowi miesiączkowemu.
- Skurcze – jeżeli dokuczają ci skurcze, może to być spowodowane również zbyt dużą ilością soli w organizmie. Do prawidłowej pracy mięśni potrzebna jest równowaga w gospodarce sodowo-potasowej organizmu.
- Zwiększenie masy ciała - nadmiar w diecie wpływa na metabolizm tkanki tłuszczowej. Oznacza to, że spożywając duże ilości soli doprowadzamy do tego, że nasz organizm magazynuje więcej tkanki tłuszczowej.
Zobacz film: Produkty fast food źródłem nadmiaru soli w diecie.