Świerzbiączka - co to za choroba i jak z nią walczyć?

Fot: Science Photo Library / gettyimages.com

Świerzbiączka to choroba skóry. Pod wpływem różnych czynników, np. promieni słonecznych na ciele chorych pojawiają  się nieestetyczne, swędzące zmiany. Jak można sobie z nimi poradzić? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie świerzbiączki?

Świerzbiączka to przewlekła choroba zaliczana do atopowych chorób skóry. Jej najbardziej charakterystycznych objawem są swędzące zmiany na skórze. W zależności od tego, co wywołało świerzbiączkę wyróżnia się cztery rodzaje choroby:

  • świerzbiączkę guzkową - może mieć podłoże atopowe, bakteryjne lub wirusowe (zdarza się, że występuje u osób zakażonych wirusem HIV), niejednokrotnie towarzyszy problemom z nerkami czy wątrobą;
  • świerzbiączkę letnią - zaliczana jest do fotodermatoz, zmiany typowe dla choroby pojawiają się po wystawieniu skóry na działanie słońca; 
  • świerzbiączkę ciężarnych - pojawia się u ok. 2 proc. wszystkich kobiet w ciąży, przyczyny jej występowania nie są znane, przypuszcza się, że może mieć ona związek z uwarunkowaniami genetycznymi;

Zobacz także:

Malformacje naczyniowe. Jak powstają i czy można je usunąć?

Obrzęk limfatyczny - skąd się bierze i jak można go leczyć?

Czy toksyna botulinowa może wyleczyć z migreny?

Świerzbiączka - objawy

U pacjentów ze świerzbiączką zmiany widoczne są przede na skórze. W przypadku pacjentów ze świerzbiączką guzkową będą to purpurowe guzki, krosty. Ich średnica nie przekracza 2 centymetrów. Najczęściej pojawiają się na pośladkach, nogach (od kolan w dół) i ramionach (od łokciu w dół).  

Świerzbiączka letnia wywołuje rumień, grudki lub swędzące pęcherze na tych partiach skóry, które miały kontakt z promieniami słonecznymi. Pierwsze zmiany najczęściej pojawiają się po kilku godzinach od ekspozycji.

Świerzbiączka u ciężarnych zazwyczaj daje o sobie znać między 20. a 34. tygodniem ciąży. Typowe dla tej odmiany choroby strupy najczęściej pojawiają się na tułowiu i kończynach. Warto podkreślić, że choroba nie jest groźna dla płodu.

Jeśli świerzbiączka ma podłoże psychosomatyczne na skórze pojawia się rumień, swędzące grudki oraz pęcherze.

Świerzbiączka letnia - jak wygląda leczenie?

Guzkową postać choroby leczy się specjalnymi opatrunkami z glikokortykosteroidami. U części pacjentów sprawdza się laseroterapia lub krioterapia.

Leczenie świerzbiączki letniej polega na przyjmowaniu leków immunosupresyjnych oraz smarowaniu zmian maścią sterydową. Innym rozwiązaniem mogą być naświetlania lampami PUVA (takie same lampy stosuje się m.in. w leczeniu łuszczycy). Pozwala to przyzwyczaić skórę do promieniowa ultrafioletowego. Dodatkowo chorzy przez cały rok muszą stosować kremy z filtrem.

W przypadku ciężarnych ze świerzbiączką stosuje się maści, które łagodzą swędzenie. W ogromnej większości przypadków po porodzie schorzenie ustępuje samoistnie.

U pacjentów, u których choroba ma podłoże psychiczne konieczne jest znalezienie i eliminacja czynnika, który wywołuje zmiany na skórze. 

Ze świerzbiączką letnią zmaga się pani Ewa, bohaterka programu Co mi dolega?, który można oglądać na antenie Discovery life. Jakie leczenie zaproponowali jej eksperci programu? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Świerzbiączka letnia - co to za choroba i jak ją leczyć? Źródło: Discovery life

Data aktualizacji: 03.12.2020,
Opublikowano: 04.12.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Klinika bez tajemnic. Kto pojawi się w kolejnym odcinku?

Klinika bez tajemnic nie tylko pokazuje pracę i życie kliniki od kuchni. Program przede wszystkim pomaga bohaterom pozbyć się mankamentów urody i odzyskać wiarę we własne możliwości. Komu specjaliści z kliniki dr. Marcina Ambroziaka pomogą w 8.odcinku?

Czytaj więcej
Nowy odcinek Raportu life już 20 grudnia na antenie Discovery life!

Już w niedzielę, 20 grudnia, o 14.20 na antenie Discovery life emisja najnowszego odcinka Raportu life! O czym będzie mowa w programie? Sprawdźcie! 

Czytaj więcej
Mastektomia profilaktyczna – czy jej wykonywanie ma sens?

Czytaj więcej
Skleroterapia żylaków. Na czym polega zabieg i kiedy się go wykonuje?

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Przebarwienia na twarzy. Co zrobić, aby się ich pozbyć?

Czytaj więcej
Malformacje naczyniowe. Jak powstają i czy można je usunąć?

Czytaj więcej
Jak skutecznie pozbyć się pajączków? Dowiesz się tego z nowego odcinka Kliniki bez tajemnic!

Motywacje do odwiedzenia gabinetów medycyny estetycznej są niezwykle różne. Wynikają one z chęci zadbania o siebie, poprawy samooceny czy samopoczucia. Przekonajmy się co do kliniki medycyny estetycznej sprowadza kolejnych pacjentów doktora Ambroziaka!

Czytaj więcej