Światłowstręt jako objaw neurologiczny, chorób oczu, zakaźnych i ogólnoustrojowych

Fot: Piotr Marcinski / fotolia.com

Nadwrażliwość na światło u dzieci przeważnie jest wynikiem wady wrodzonej w budowie oka. U dorosłych światłowstręt częściej występuje jako objaw stanu zapalnego, a także podczas migren. Niezależnie od wieku może być skutkiem problemów neurologicznych, a niekiedy też chorób zakaźnych.

Światłowstręt oznacza nadwrażliwość oczu na światło. Nie jest samodzielną chorobą, ale objawem innych schorzeń. Nadmiernej wrażliwości oczu na światło towarzyszą inne objawy, które łącznie mogą wskazywać na konkretną grupę jednostek chorobowych.

Światłowstręt: objawy nadwrażliwości na światło

Niezależnie od przyczyny światłowstręt objawia się tak samo w różnych przypadkach. Po ekspozycji na światło konieczne jest zmrużenie oczu, a czasem nawet ich zamknięcie. Przebywanie w jasnych pomieszczeniach i na zewnątrz bez okularów przeciwsłonecznych u osób z nadwrażliwością na światło może powodować dyskomfort i łzawienie, a niekiedy także ból i pieczenie oczu.

Światłowstręt jako problem okulistyczny – przyczyny

Najczęściej światłowstręt jest objawem choroby oczu. Oczy wrażliwe na światło są w przebiegu chorób zapalnych, takich jak:

  • zapalenie spojówek – w infekcyjnym zapaleniu spojówek światłowstręt współwystępuje z łzawieniem, pieczeniem, zaczerwienieniem i swędzeniem oka, a w zapaleniu bakteryjnym lub ropnym (powikłanym bakteryjnym) z sączącą się z oka gęstą, lepką wydzieliną białawą, żółtawą lub zielonkawą; w alergicznym zapaleniu spojówek oprócz światłowstrętu występuje łzawienie, pieczenie, swędzenie oczu oraz opuchnięcie powiek i okolic oczu,
  • zapalenie twardówki – występują ból oczu i światłowstręt oraz zaczerwienienie i łzawienie, ból może być bardzo silny, promieniujący, oczy bolą, gdy się je dotyka,
  • zapalenie tęczówki i ciała rzęskowego – poza nadwrażliwością na światło słoneczne występują silny, kłujący ból oka, zaczerwienienie, a czasem z oka sączy się wydzielina;
  • zapalenie rogówki – dolegliwości oprócz światłowstrętu to łzawienie, zaczerwienienie, utrata ostrości widzenia.

Inne choroby oczu powodujące nadmierną wrażliwość na światło to:

  • choroby rogówki takie jak owrzodzenie, dystrofia, erozja lub uszkodzenie mechaniczne – w każdym przypadku światłowstręt występuje razem z łzawieniem i zaczerwienieniem oka, a także pogorszeniem widzenia, z owrzodzonej rogówki może ponadto sączyć się wydzielina,
  • światłowstręt u dziecka może być spowodowany wadą wrodzoną, np. wrodzonym brakiem tęczówki czy wrodzoną szczeliną błony naczyniowej oka, zanikiem czopków siatkówki czy jaskrą – dziecko jest nadwrażliwe na światło, płaczliwe, trze oczka, może mieć zaburzenia widzenia, a przypadku braku tęczówki także oczopląs,
  • jaskra – poza wrażliwością oczu na światło występują łzawienie i zaburzenia widzenia – osoba z jaskrą po patrzeniu na źródło światła widzi różnobarwne okręgi i koła.

Światłowstrętem, dyskomfortem, świądem i pieczeniem objawia się też zespół suchego oka. Oczy mogą być zaczerwienione i opuchnięte, czasem w kącikach pojawia się wydzielina.

Nadwrażliwość na światło występuje również po nadmiernej ekspozycji na słońce bez zabezpieczenia filtrem UV oczu, np. poprzez nałożenie okularów przeciwsłonecznych. Tendencję do podrażnień oczu światłem słonecznym mają zwłaszcza osoby o jasnej karnacji i tęczówce (z bielactwem), a także albinosi.

Światłowstręt w neurologii – przyczyny, objawy towarzyszące światłowstrętowi

Światłowstręt, ból głowy, zawroty głowy, a także nudności i nadwrażliwość na dźwięki to najczęstszy zespół objawów migreny. Duet światłowstręt i ból głowy mogą wystąpić również w innych chorobach neurologicznych, np.:

  • krwotoku podpajęczynówkowym – stan zagrażający życiu, dochodzi do niego najczęściej po pęknięciu tętniaka albo poważnym urazie głowy, nagle występują ostry ból głowy, światłowstręt, wymioty, zdezorientowanie, a czasem też atak padaczki,
  • zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych – oprócz nadwrażliwości na światło objawy to m.in. gorączka, ból głowy, nudności i wymioty, sztywność karku, nadwrażliwość również na dźwięk i kaszel, chrypka oraz ból gardła,
  • chorobach ze spektrum autyzmu, np. zespole Aspergera,
  • chorobach nowotworowych układu nerwowego.

Choroby zakaźne ze światłowstrętem

Przyczyny światłowstrętu mogą być odzwierzęce – gdy człowiek zarazi się od zwierząt chorobą zakaźną:

  • wścieklizną – oprócz nadwrażliwości na światło charakterystyczne objawy to wodowstręt, gorączka, ból głowy, halucynacje, wymioty; możliwe jest zarażenie się wirusem wścieklizny od chorego zwierzęcia, np. psa, kota, ale przede wszystkim zwierząt dzikich, często nietoperzy i dzikich psów,
  • włośnicą – choroba pasożytnicza, można zarazić się nią przez zjedzenie mięsa zarażonego zwierzęcia, oprócz światłowstrętu i bólu głowy występują dolegliwości ze strony układu pokarmowego, zmiany skórne, gorączka, zmęczenie, kaszel, ból stawów i mięśni.
  • Inne choroby zakaźne, które mogą powodować światłowstręt to grypa i odra.

Przyczyny ogólnoustrojowe światłowstrętu

Nadwrażliwość na światło może wystąpić także u osób z chorobą Gravesa-Basedowa. W jej przebiegu pojawiają się m.in. zaburzenia widzenia, w tym utrata ostrości, podwójne widzenie, nieprawidłowe widzenie barw.

Przyczyną światłowstrętu może być też kac, który występuje po zatruciu alkoholowym. Oprócz nadwrażliwości na światło mogą wystąpić nudności i wymioty, ból głowy, suchość w ustach i nadwrażliwość na dźwięki.

Zobacz film: Laserowa korekcja wzroku. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 25.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej