Swędzenie powiek i oka – przyczyny, domowe sposoby leczenia

Fot: fotolia.com

Swędzenie oczu i powiek jest najczęstszą reakcją alergiczną na znajdujące się w powietrzu drobnoustroje czy pyłki. Często towarzyszy mu zaczerwienie oczu. Nie można bagatelizować objawów. Wskutek alergii mogą pojawić się poważne zapalenia zarówno spojówek, powiek, jak i rogówki.

Świąd oczu może dotyczyć spojówek, jak i powiek. Reakcją na niego jest pocieranie, a nawet drapanie. Swędzenie może obejmować zarówno skórę wokół oczodołu, powieki, spojówki, jak i kąciki oczu. Jest to jeden z objawów alergii ocznej. U osób mających alergię, szczególnie wiosną i jesienią, najczęściej pojawiają się kaszel, wysypka oraz wodnisty katar. W przypadku pojawienia się alergii oka należy zastosować specjalnie do tego przeznaczone krople. Dodatkowo ważne jest, aby osoby, u których występuje swędzenie oczu, używały sztucznych łez. Te preparaty usuwają alergeny znajdujące się w worku spojówkowym.

Swędzenie oczu i powiek pojawia się przy alergii. Może występować przy zapaleniu spojówek oraz atopowego zapalenia spojówek i rogówki. Kontaktowe zapalenie powiek oraz spojówek to zmiany, które ujawniają się w na skórze w okolicach oczu i spojówek. Atopowe zapalenie spojówek i rogówki jest ciężkim schorzeniem alergicznym oczu. Wiosenne zapalenie spojówek i rogówki to alergiczna choroba, na którą głównie chorują chłopcy w okresie dojrzewania.

Alergiczne zapalenie spojówek jest stanem zapalnym powodowanym przez alergeny. Może występować pod trzema postaciami: ostrą, okresową i przetrwałą. W wyniku kontaktu organizmu z alergenami wytwarzane są przeciwciała, czego efektem jest produkowana histamina. Inne komórki także wydzielają różne substancje, a skutkiem tego jest łzawienie, pieczenie, swędzenie, obrzęk i zaczerwienienie oczu.


Zobacz film: Co i kiedy pyli. Źródło: X-Bank Gallery

Przyczyny swędzenia oczu

Przyczyną swędzenie oczu może być alergia. W przypadku atopowego zapalenia spojówek i rogówki pojawia się u osób cierpiących bądź tych, które przeszły atopowe zapalenie skóry. Najczęściej chorują na to schorzenie mężczyźni w okolicach 30. roku życia. Wiosenne zapalenie spojówek i rogówki występuje wskutek alergii i zakłóceń hormonalnych oczu. W Polsce jest bardzo mała zachorowalność na to schorzenie. Kontaktowe zapalenie powiek i spojówek powstaje w wyniku alergii. W niektórych przypadkach może pojawić się wskutek reakcji na rośliny (np. sumak jadowity) i substancje takie jak: kosmetyki, perfumy, krople do oczu czy lakier do paznokci.

Alergiczne zapalenie spojówek wywoływane jest przez alergeny. Ostre alergiczne zapalenie spojówek pojawia się szybko wskutek zetknięcia się z przyczyną uczulenia i mija w ciągu 24-48 godzin. W przypadku okresowej postaci choroby alergia związana jest z nieżytem nosa pojawiającym się przez pyłki roślin (alergeny zewnątrzpochodne). Objawy występują co roku w określonym czasie. Przetrwałe alergiczne zapalenie spojówek wywoływane jest przez alergeny wewnątrzpochodne (roztocza, pleśń, sierść zwierząt), które oddziałują na chorego przez cały rok. Symptomy mogą pojawiać się stale.

Jak jest stawiana diagnoza?

Lekarz najpierw skupia się na objawach, które zaobserwował chory. Pierwszy krok to sprawdzenie, czy oczy pieką, kłują; czy występuje uczucie piasku pod powiekami, czy jest to raczej swędzenie. Pieczenie związane jest z zespołem suchego oka i wymaga przeprowadzenia dodatkowych badań, z kolei świąd świadczy najczęściej o alergii.

W przypadku swędzenia oczu najpierw prowadzony jest wywiad, w wyniku którego lekarz stwierdza, czy w przeszłości chory przechodził inne choroby na tle alergicznym albo czy występowały one u kogoś z rodziny. Kolejne pytania dotyczą okoliczności, w jakich dyskomfort pojawia się albo staje się większy.

Bardzo ważne jest ustalenie, czy objawy swędzenia oczu i powiek są związane z porą roku. Alergicy mogą źle reagować na pyłki leszczyny (styczeń, luty), olchy (luty), brzozy (marzec, kwiecień), dębu (maj). Latem może pojawić się alergia na pyłki traw, niektórych pleśni oraz zbóż. W okresie jesiennym – wskutek pyłków bylicy, komosy, zarodników pleśni, babki lancetowej oraz ambrozji. Przez cały rok alergików uczula kurz oraz alergeny na zwierzęta.

Metodą sprawdzania, które z drobnoustrojów wywołują reakcję alergiczną, jest wykonanie testów skórnych. Gdy wynik nie pokazuje alergenów mogących uczulić chorego, najprawdopodobniej problemem są kosmetyki bądź leki stosowane do oczu albo na twarz.

Domowe sposoby na swędzące oczy i powieki

Najważniejsze jest wystrzeganie się wszelkich alergenów. Ponadto osoba, u której występuje swędzenie oczu i powiek nie mogą drapać podrażnionego miejsca, gdyż może pojawić się nadkażenie. Wiele osób szuka dobrego, domowego rozwiązania na swędzące powieki i oczy. To jeden z najważniejszych zmysłów występujących u człowieka. Za wyborem naturalnym środków przemawia przede wszystkim brak ubocznego działania oraz ogólnodostępność.

Specjaliści zalecają także stosowanie zimnych kompresów. Wystarczy przygotować lodowatą wodę i bawełniane ściereczki. Taki kompres należy przyłożyć do oczu na 10 minut. Można stosować cztery lub pięć razy dziennie. Dodatkowo należy unikać miejsc, w których może dochodzić do nadmiernego przesuszenia spojówek, na przykład pomieszczeń klimatyzowanych lub z intensywnym nawiewem powietrza, a także suchych, tropikalnych okolic.

Nie zapominajmy o magicznym lekarstwie, które rośnie na oknie – aloesie. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, nawilża oraz łagodzi zaczerwienienie oczu. Można wykorzystać sok. Zaleca się stosowanie go dwa albo trzy razy dziennie. Jednak i w tym przypadku, ze względu na alergię należy wykazać się niezwykłą ostrożnością. Najlepiej wcześniej skonsultować się ze specjalistą.

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Ashley 13.06.2018r.

Swędzenie może być również objawem alergii... Ja tak mam często latem. Warto udać się do okulisty oraz alergologa
_______________________________________
http://pryzmat-okulistyka.pl/zadbaj-o-oczy-latem/

monika 27.09.2017r.

mozna sobie radzic z tym swedzeniem samemu ;) sa takie krople starazolin i one sa idealne na tego typu dolegliwosci

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej