Supinacja: na czym polega? Metody leczenia

Fot. PeopleImages / Getty Images

Supinacja to inaczej rotacja zewnętrzna lub odwracanie części kończyny do zewnętrznej strony względem jej naturalnego położenia. Supinacja może dotyczyć stóp, przedramion, nadgarstków oraz wielu innych części kończyn. Jest przeciwieństwem pronacji. 

Supinacja w przypadku stóp polega na przechylaniu stawu skokowego na zewnątrz w czasie przetaczania stopy od pięty w kierunku palców. Osoby z supinacją stóp są narażone na częstsze skręcanie stawu skokowego oraz inne kontuzje.

Co to jest supinacja?

Supinacja związana jest z ruchem części kończyny, oznaczającym obrót na zewnątrz od skrętoległego do równoległego położenia kości względem siebie. W przypadku supinacji przedramion dochodzi do równoległego położenia kości przedramienia względem siebie. Należy pamiętać, że supinacja we właściwym zakresie ruchu jest naturalną czynnością poszczególnych części ciała, dlatego supinacja w kontekście biomechaniki poszczególnych stawów nie oznacza patologii. Potocznie supinacją stóp nazywa się zaburzenie w czasie poruszania się, jednak dopiero nadmierna supinacja stóp jest defektem.

Supinacja stóp

Jak informują fizjoterapeuci, nadmierna supinacja stóp może być przyczyną wielu kontuzji stawu skokowego. Osoby zbyt mocno supinujące stopy w czasie chodu lub biegu wyraźnie wykręcają stopy na zewnątrz. Wywołuje to widoczny brak stabilności stóp. Takie zaburzenie prowadzi do zwiększonego ryzyka skręcenia kostki, nadwyrężenia mięśni strzałkowych, zapalenie ścięgna Achillesa, a także stanów zapalnych zachodzących w obrębie rozcięgna podeszwowego. Osoby zmagające się z problemem supinacji przy stawianiu kroków zazwyczaj kładą cały nacisk na zewnętrznej krawędzi stopy.

Jak wyjaśniają podolodzy, wyraźna supinacja zachodzi częściej u osób z wysokim sklepieniem stopy. Nie stanowi to jednak reguły, a osoby nadmiernie supinujące mogą mieć neutralne lub niskie sklepienie stopy. W czasie nieprawidłowej supinacji stopy jej odcisk wygląda tak, jakby między piętą a śródstopiem nie było żadnego połączenia. Potencjalne supinowanie (nadmierne) stóp można również zauważyć, dokonując oględzin podeszew nieco zużytych butów. W przypadku zbyt dużej supinacji podeszwy będą o wiele bardziej wytarte po zewnętrznych stronach.

Polecamy także zapoznać się z podstawowymi zasadami dotyczącymi rozgrzewki:

Zobacz film: Jak powinna wyglądać rozgrzewka przed bieganiem? Źródło: 36,6

Leczenie nadmiernej supinacji stóp

Istnieje kilka metod umożliwiających złagodzenie nadmiernej supinacji stóp. Wielu ekspertów jest zdania, że w przypadku osób aktywnych fizycznie koniecznością jest zakup odpowiedniego obuwia, które zminimalizuje negatywne skutki zbyt dużej supinacji stóp. W niektórych sklepach z obuwiem do biegania można zauważyć podział butów na obuwie przeznaczone dla osób nadmiernie pronujących stopy oraz ludzi zbyt mocno supinujących. W przypadku drugiej grupy potrzebne są buty mocno amortyzujące stopę.

Z drugiej strony wraz ze zwiększoną amortyzacją podeszwy zachodzi większe ryzyko ewentualnego skręcenia stawu skokowego. Osoby supinujące z niewielką wagą ciała mogą zdecydować się na buty przeznaczone dla stopy neutralnej, ponieważ niska masa ciała nie wymaga zwiększonej amortyzacji w czasie biegu.

Kolejną metodą na zmniejszenie nadmiernej supinacji stóp jest zmiana techniki biegu oraz poruszania się. Warto skupić się na przenoszeniu punktu zetknięcia stopy z podłożem nieco bardziej w kierunku przednim. Warto również zwrócić się o pomoc do fizjoterapeuty, który oceni technikę chodu i w przypadku zdiagnozowania nadmiernej supinacji wybierze najlepszy sposób na poprawę ruchu.

W terapii zwiększonej supinacji stóp stosuje się m.in. specjalne wkładki ortopedyczne, a także ćwiczenia, które mogą zmienić niewłaściwe nawyki i przywrócić stopom prawidłowy zakres ruchu. Poprawa chodu w przypadku nadmiernej supinacji pozwala na odciążenie stóp w miejscach, w których zachodzi zbyt duży nacisk na stopy, co jest naturalną prewencją kontuzji stawu skokowego, na które narażone są szczególnie osoby aktywnie fizycznie oraz starsze. Nie warto jednak decydować się na samodzielny wybór wkładek ortopedycznych, ponieważ niewłaściwy dobór może spowodować dodatkowe obciążenia stawu skokowego.

Supinacja łokci

Supinacja w stawie łokciowym, podobnie jak w wielu pozostałych częściach kończyn, jest zjawiskiem naturalnym. Bez supinacji stawu łokciowego nie byłoby możliwe np. picie z pojemnika z tzw. uchem, krojenie nożem, pisanie, nakładanie makijażu na twarz, korzystanie ze śrubokrętów i podobnych narzędzi, a nawet czytanie gazety. Tego rodzaju codzienne czynności wymagają właściwego zakresu supinacji (a także pronacji), dlatego sama supinacja w ścisłym tego słowa znaczeniu jest warunkiem do prawidłowego funkcjonowania.

Staw łokciowy składa się z 3 stawów, które są objęte torebką stawową: stawem ramienno-łokciowym, stawem ramienno-promieniowym, stawem promieniowo-łokciowym bliższym. Wśród ruchów czynnych w stawie łokciowym można wymienić zgięcie łokcia, wyprost łokcia, pronację a także supinację przedramienia, które zachodzą w perspektywie 90°. Supinacja w blisko 75° wykonywana jest za sprawą stawów przedramienia, resztę zakresu ruchowego wykonuje nadgarstek. Za supinację w stawie łokciowym odpowiadają dwa mięśnie: mięsień odwracacz oraz mięsień dwugłowy ramienia. 

Jak dbać o kręgosłup? Poznajcie prawidłowe postawy:

Zobacz film: Zdrowy kręgosłup - prawidłowe postawy/czego unikać. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 30.11.2018,
Opublikowano: 09.07.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Maść niedźwiedzia - jak działa i kiedy warto ją stosować?

Maść niedźwiedzia jest naturalnym preparatem zawierających liczne ekstrakty z ziół. Choć polecana jest głównie sportowcom, sprawdzi się w każdej domowej apteczce jako preparat rozgrzewający, przeciwbólowy i przyspieszający regenerację przeciążonych mięśni.

Czytaj więcej
Kolano biegacza, czyli ból kolana podczas lub po bieganiu. Jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić? 

Kolano biegacza to jedna z najczęstszych kontuzji wśród biegaczy. Termin ten określa dolegliwości bólowe ze strony kolana oraz pasma biodrowo-piszczelowego. Do głównych przyczyn powstawania urazów kolana zalicza się przeciążenia i nieprawidłową technikę biegu.

Czytaj więcej
Kość udowa – budowa, złamania, leczenie i rehabilitacja

Kość udowa (łac. femur) to największa i najdłuższa kość organizmu człowieka. Stanowi jeden z elementów konstrukcyjnych kończyny dolnej i przenosi olbrzymie obciążenia – zarówno statyczne, jak i dynamiczne. Do jej uszkodzeń dochodzi najczęściej w obrębie tzw. szyjki.

Czytaj więcej
Na czym polega badanie na osteoporozę? Densytometria, czyli test na gęstość kości

Badanie densytometryczne pozwala ocenić gęstość mineralną kości i umożliwia potwierdzenie lub wykluczenie chorób związanych z ubytkiem masy kostnej, takich jak osteoporoza. Badanie kości na osteoporozę zaleca się pacjentom z grupy wysokiego ryzyka, m.in. kobietom w okresie menopauzy.

Czytaj więcej
Stłuczenie nadgarstka – jak złagodzić ból?

Stłuczenie to obok złamania i zwichnięcia jedno z najczęstszych urazów nadgarstka. Ważne, żeby każdy ból skonsultować z lekarzem, ponieważ kość nadgarstka jest bardzo delikatną strukturą. Stłuczenie tej części ręki polega na zamkniętym uszkodzeniu tkanek miękkich bez przerwania ciągłości skóry czy krwawienia. Z reguły dochodzi do niego w trakcie odruchowego podparcia się ręką podczas upadku. Jak rozpoznać tego rodzaju uraz? Na czym polega leczenie?

Czytaj więcej
Skręcenie kostki – ile trwa i jak przebiega leczenie? Stopnie urazu, metody rehabilitacji

Leczenie skręcenia kostki zwykle opiera się na metodach bezinwazyjnych, jak odpoczynek, stabilizacja i zabiegi fizykalne. Czas rekonwalescencji stawu skokowego zależy nie tylko od stopnia rozległości kontuzji, ale również od jakości i czasu udzielenia poszkodowanemu pierwszej pomocy przedmedycznej.

Czytaj więcej
Zespół “trzaskającego” biodra – metody leczenia, sposoby łagodzące dolegliwości

Zespół „trzaskającego” biodra to grupa dokuczliwych objawów, charakteryzujących się słyszalnym tarciem oraz odczuwalnym przeskakiwaniem tkanek w okolicy krętarza większego, wywołujących ból. Schorzenie, poddawane metodom zachowawczym, czyli ćwiczeniom i rehabilitacji, zwykle ustępuje.

Czytaj więcej
Naciągnięte ścięgno Achillesa – objawy, mechanizm kontuzji, sposoby leczenia

Naciągnięte ścięgno Achillesa to bolesna kontuzja, wymagająca szybkiej interwencji medycznej. Pierwszą pomocą po urazie jest przyłożenie zimnego kompresu w okolicy kostek i tylnej części dystalnego odcinka podudzia. W dalszym etapie rehabilitacji proponuje się bardziej zaawansowane metody leczenia.

Czytaj więcej
Rwa kulszowa – przyczyny. Czy można jej uniknąć?

Przyczyny rwy kulszowej mogą być różne, choć głównym mechanizmem jej powstania jest ucisk fragmentu krążka międzykręgowego na korzenie nerwowe. Przyczyny mogą być bezpośrednie, w tym zwyrodnienie krążków międzykręgowych, bądź pośrednie, jak otyłość czy brak aktywności fizycznej.

Czytaj więcej