Sukces polskich naukowców! "Sztuczna kość" trafia na rynek

Getty Images

Po 15 latach wynalazek naukowców z Lublina otrzymuje certyfikat CE. Co to oznacza? "Sztuczna kość", bo to o niej mowa, może być powszechnie wykorzystywana przez ludzi na całym świecie. Do tej pory mogła jedynie być używana na potrzeby badań eksperymentalnych.

„Sztuczna kość” – co to jest?

„Sztuczka kość”, czyli właściwie biomateriał kościozastępczy FlexiOss, został stworzony przez profesor Grażynę Ginalską oraz dr hab. n. farm. Annę Belcarz z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Na jakiej zasadzie funkcjonuje ten wynalazek? Działa trochę jak plastelina. Gdy podczas operacji nasiąknie krwią pacjenta czy antybiotykami, staje się elastyczny. W związku z tym można dopasować go idealnie do danego miejsca. Co więcej sztuczna kość jest świetnym rusztowaniem dla odbudowy naturalnej kości. Wraz z upływem czasu naturalna kość wrasta w pory biomateriału, a co za tym idzie po pewnym czasie jest jej więcej niż FlexiOss.

Przeczytaj też: Jakie schorzenia mogą powodować ból kości udowej?

Z czego składa się „sztuczna kość”?

Skład chemiczny tego biomateriału jest bardzo zbliżony do naturalnej kości. Dlaczego jest to ważna informacja? Dzięki temu ryzyko odrzutu sztucznej kości przez organizm jest znacznie mniejsze. Warto jeszcze wiedzieć, że zamiast białka zastosowano w niej cukier.

Twórcy projektu poinformowali również, że badania kliniczne biomateriału poszły bardzo dobrze i przytoczyli przypadek kobiety, która przeszła aż 16 operacji, ale za każdym razem po zabiegu dochodziło do odrzutu. Wszystko poszło pomyślnie dopiero wtedy, gdy pacjentce wszczepiono sztuczną kość z Lublina.

Przeczytaj też: Kość skokowa i jej anatomia. Najczęstsze dolegliwości kości skokowej

Zobacz też film: Sztuczna kość - cudowny wynalazek

Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 23.06.2020,
Opublikowano: 23.06.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Dlaczego warto mieć materac antyalergiczny? 5 korzyści dla Twojego zdrowia

Jeśli cierpisz na alergię, z pewnością wiesz, jak ważne jest, aby otaczać się przedmiotami, które nie podrażniają Twojej skóry i nie wywołują kichania, kaszlu czy łzawienia oczu. Jednym z takich przedmiotów jest materac antyalergiczny, który zapewnia Ci komfortowy i zdrowy sen. W tym artykule dowiesz się, czym jest materac antyalergiczny, jak go wybrać i jakie ma zalety dla Twojego zdrowia. 

Czytaj więcej
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś

12 października br. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ogłosił konkurs dla organizacji pozarządowych (NGO) wspierających ON pod nazwą „Możemy więcej”. Nabór wniosków trwa do 5 grudnia 2023 roku, do godziny 12:00. Aby złożyć wniosek, trzeba zarejestrować swoją organizację w Systemie iPFRON+.

Czytaj więcej
Cała prawda o lodach – fakty i mity

Lody śmietankowe, czekoladowe, owocowe, lody na patyku, amerykańskie, lodowe rożki… Te zmrożone łakocie mogą przywodzić na myśl letnie dni, beztroski urlop, poobiedni deser lub słodkie umilenie dnia. 

Czytaj więcej
Ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze - jak pracować zdrowo?

Ergonomia pracy jest ważna z wielu względów. Stosowanie się do jej zasad sprawia, że ogranicza się ryzyko pojawienia wad kręgosłupa, problemów ze stawami i bólu głowy. Ergonomiczny monitor chroni wzrok oraz ułatwia wykonywanie obowiązków zawodowych, dzięki optymalnej wielkości obrazu. Sprawdź, o czym pamiętać, by pracować zdrowo przy komputerze.

Czytaj więcej
Już dzisiaj kolejny odcinek "36,6 °C". Sprawdź, co przygotowaliśmy dla ciebie tym razem

Dzisiaj o godzinie 18:00 po raz kolejny przeniesiemy cię do świata medycznych i zdrowotnych nowinek. Sprawdź, co konkretnie przygotowaliśmy!

Czytaj więcej
GIS ostrzega o bakterii w filetach śledziowych

W filetach śledziowych znaleziono bakterię Listeria monocytogenes - takie ostrzeżenie wydał GIS. Sprawdź, o jaki konkretnie produkt chodzi i jakie mogą być konsekwencje jego spożycia. 

Czytaj więcej
Uwaga na nowe narkotyki! Potrafią spowodować zgon po jednym zażyciu

Przestępcy wymyślają substancje narkotykowe, które potrafią zabić za pierwszym razem – ostrzegał w Dzień Dobry TVN prof. Mariusz Jędrzejko. Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, w Polsce pojawiła się już kolejna bardzo niebezpieczna substancja o nazwie 4F-MDMB-BICA. Narkotyk jest odpowiedzialny za przynajmniej 11 zgonów na Węgrzech w okresie od maja do sierpnia bieżącego roku.

Czytaj więcej
Energetyki - kto powinien o nich zapomnieć i czym można je zastapić

Napoje energetyczne działają pobudzająco i polepszają koncentrację. Jednocześnie jednak fatalnie działają na jakość snu i żołądek. Co jeszcze "gwarantują" nam energetyki? Sprawdź!

Czytaj więcej
Już dzisiaj pierwszy odcinek nowego sezonu "36,6"! Co dla ciebie przygotowaliśmy?

Dla wszystkich fanów "36,6" mamy dobrą wiadomość! Już dzisiaj startuje ósmy sezon programu. Jakie konkretnie tematy zostały poruszone w pierwszym odcinku? Sprawdź koniecznie! 

Czytaj więcej
Już w najbliższą sobotę rusza ósmy sezon programu "36,6". Gorąco zapraszamy!

Plan na sobotnie popołudnie? O godzinie 18:00 serwujemy ósmy sezon najzdrowszego programu telewizyjnego w Polsce. Zbiórka? Przed ekranami TVN. Nie może ciebie zabraknąć! 

Czytaj więcej