Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Fot: SrdjanPav / gettyimages.com

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Rozciąganie dynamiczne zmniejsza ryzyko kontuzji, przygotowuje organizm na wyższy poziom wysiłku fizycznego, rozgrzewa stawy i układ więzadłowo-mięśniowy, zwiększa wytrzymałość tkanki kostnej na uszkodzenia. Stretching tego typu bazuje na wykrokach, wymachach, skłonach, wychyleniach i krążeniach.

Na czym polega stretching dynamiczny?

Stretching dynamiczny to rodzaj ekspansywnych ćwiczeń rozciągających, wykonywanych w wybranych płaszczyznach, w maksymalnych zakresach ruchu, z zaangażowaniem wszystkich kończyn. Istotą wysiłku jest szybkie naciąganie mięśni i powrót włókien do pozycji spoczynkowej. Rozciąganie dynamiczne, w przeciwieństwie do statycznego, nie uwzględnia fazy zatrzymania pozycji w trakcie rozciągania, odbywa się w ruchu, charakteryzuje się stopniowym zwiększaniem intensywności ćwiczeń. Aktywność stanowi rodzaj rozgrzewki, może zatem poprzedzać bardziej wytężony wysiłek fizyczny, np. zajęcia na siłowni, cardio w terenie, street workout, sztuki walki, a nawet zajęcia wychowania fizycznego w szkole.

Ćwiczenia nie są skomplikowane. Stretching dynamiczny zwykle rozpoczyna się od rozgrzewającego marszu, wymachów ramionami, wypadów i wykroków kończyn dolnych oraz różnorodnych skłonów, krążeń czy wychyleń. W dalszym etapie wykonywane są ćwiczenia funkcjonalne, stanowiące ukierunkowane przygotowanie organizmu do głównej części treningu. Systematycznie prowadzone rozciąganie dynamiczne zwiększa możliwości treningowe organizmu poprzez rozgrzanie, dotlenienie i odżywienie mięśni i więzadeł oraz poprawę zakresu ruchomości stawów. W efekcie przekłada się na zmniejszenie ryzyka kontuzji.

Jakie efekty daje rozciąganie dynamiczne?

Stretching dynamiczny stanowi formę przygotowania do właściwego treningu i ma na celu pobudzenia ciała do aktywności. Zwiększa elastyczność i wydajność mięśni. Rozgrzanie systemu więzadłowo-mięśniowego zapobiega nie tylko rozległym kontuzjom, ale także mikrouszkodzeniom. Ogranicza zmęczenie mięśni podczas głównej sesji. Do wzmożonej pracy motywuje inne tkanki kurczliwe oraz układy, w tym nerwowy, oddechowy i krążenia.

Ćwiczenia w rozciąganiu dynamicznym

Ćwiczenia rozciągające w ruchu powinny zostać dobrane do typu aktywności, którą poprzedzają. Przykładowo sportowiec przygotowujący się do biegania zwraca szczególną uwagę na rozgrzanie kończyn dolnych, w tym stóp, kolan, bioder i miednicy. Uzupełnieniem stretchingu dynamicznego może być rozciąganie grzbietu i ramion. Z kolei osoba przed treningiem siłowym górnych partii skupia się na stretchingu mięśni torsu, klatki piersiowej, karku czy ramion. Natomiast stretching dynamiczny w piłce nożnej uwzględnia pracę nóg, grzbietu i ramion. Decydując się na rozciąganie dynamiczne, warto zaplanować zestaw 8–10 ćwiczeń i powtarzać je po 10–15 razy.

Stretching dynamiczny – propozycje ćwiczeń

Rozciąganie dynamiczne warto regularnie modyfikować. Przykładowe ćwiczenia:

  • Głębokie wykroki. Stanie w rozkroku, ręce wzdłuż tułowia. Prawą nogą wykonuje się możliwie głęboki wykrok w przód – do kąta prostego pomiędzy kolanem a udem. Powrót do pozycji wyjściowej. Zmiana nogi.
  • Dynamiczne wymachy nóg. Stanie w rozkroku. Przeniesienie ciężaru ciała na jedną nogę i ugięcie jej w kolanie. Wykonywanie wymachów w przód, w tył i w stronę wolnej nogi. Zmiana stron.
  • Wspięcia na palce i przetoczenie na pięty (tzw. kołyska na stopach).
  • Skip A. Stanie w lekkim rozkroku, ręce zgięte w łokciach, dłonie z przodu na wysokości linii bioder. Unoszenie naprzemienne kolan do wysokości rąk. Ćwiczenie może być wykonywane w podskokach i w marszu.
  • Skip C. Stanie w lekkim rozkroku, ręce na wysokości pośladków skierowane stroną dłoniową na zewnątrz. Uginanie naprzemienne nóg w kolanach, tak aby dotykać piętami dłoni. Ćwiczenie może być wykonywane w podskokach i w marszu.
  • Krążenia i wymachy ramion podczas stania w rozkroku.
  • Pajacyki, czyli skoki z rozkrokiem i jednoczesnym wymachiwaniem ramionami nad głową i w bok.
  • Wyrzut nóg w podporze. Podpór na stopach i dłoniach. Dynamiczne, naprzemienne przyciąganie kolan do klatki piersiowej.
  • Koci grzbiet. Klęk podparty. Skłon w przód z wyprostowaniem kolan i schowaniem głowy między ramionami. Skłon w tył z wychyleniem głowy, zbliżeniem klatki piersiowej do podłoża i wypięciem pośladków.
  • Skręty tułowia z uniesieniem nogi przeciwległej do kierunku skrętu.
  • Skrętoskłony do przodu z dotknięciem przeciwległą ręką przeciwnej kostki.
  • Krążenie bioder. Stanie w rozkroku, ręce na biodrach. Krążenie miednicy w prawo i w lewo.

Zobacz wideo: Ćwiczenia dla każdego od trenera

Zdrowie

Bibliografia:

1. Guillermo S., „Anatomia. 100 ćwiczeń rozciągających”, SBM Renata Gmitrzak, Warszawa 2016.

2. Gundill M., „Stretching”, PZWL, Warszawa 2012.

3. Nelson A., „Anatomia stretchingu”, Studio Astropsychologii, Białystok 2010.

Data aktualizacji: 01.02.2022,
Opublikowano: 03.02.2022 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej
Air joga – zasady, dobre strony stretchingu w podwieszeniu, ćwiczenia

Air joga to specyficzna odmiana jogi charakteryzująca się wykonywaniem ćwiczeń w podwieszeniu nad ziemią przy użyciu hamaku. Uprawianie dyscypliny tego typu rozciąga ciało, odciąża kręgosłup i stawy oraz wpływa korzystnie na mięśnie core.

Czytaj więcej