Spuchnięte kolano: przyczyny, objawy, sposoby na zmniejszenie opuchlizny

Spuchnięte kolano może pojawić się na skutek różnych schorzeń i urazów stawu kolanowego. Bardzo często towarzyszy mu ból o różnym stopniu intensywności. Wśród najczęstszych przyczyn opuchlizny kolana można wymienić: różnego rodzaju urazy, w tym przede wszystkim przeciążenie, skręcenie, zwichnięcie czy stłuczenie kolana. Przyczyną spuchniętego kolana może być również idiopatyczne zapalenie stawów. 

Najczęstszą przyczyną opuchlizny kolana są urazy, wynikające z przeciążenia stawu kolanowego. Zwykle związane jest to z długotrwałą i intensywną aktywnością fizyczną, w tym: biegami przełajowymi, długimi górskimi wędrówkami czy podnoszeniem ciężarów. Obrzęk kolana jest jednym ze skutków przetrenowania lub treningu fizycznego niedostosowanego do przygotowania kondycyjnego.

Obrzęk kolana - przyczyny

Jedną z podstawowych przyczyn obrzęku kolana są urazy, powstałe na skutek nadmiernego wysiłku fizycznego, czyli przeciążenia stawu kolanowego. Bardzo często opuchlizna w okolicy kolana pojawia się również w wyniku chorób reumatycznych i zwyrodnieniowych

W takim przypadku obrzęk może pojawić się zarówno samoistnie (w bardziej zaawansowanym stadium chorobowym), jak i po wysiłku fizycznym, np. po spacerze. Wśród najpowszechniejszych przyczyn obrzęku kolana należy wymienić również urazy, w tym przede wszystkim: skręcenie, zwichnięcie oraz stłuczenie. Zwykle opuchliźnie, powstałej na skutek urazu, towarzyszy również intensywny ból. Za obrzęk kolana może odpowiadać również uraz wewnątrzkolanowy, np. uszkodzenie łękotki czy stawu kolanowego.

Zobaczcie, czym jest kolano skoczka:

Zobacz film: Kolano skoczka - co to jest? Źródło: 36,6

Duży wpływ na przyczynę obrzęku kolana ma dokładna lokalizacja zmiany. Za opuchliznę z tyłu pod kolanem najczęściej odpowiada cysta Bakera, która jest nienowotworowym guzkiem z płynem stawowym. 

Zwykle wskazuje ona na chorobę stawów, stan zapalny stawu kolanowego, przepuklinę torebki kolana lub zapalenie kaletek maziowych. Na pojawienie się cysty Bakera najbardziej narażone są osoby ze znaczną nadwagą oraz zawodowi sportowcy. Co istotne, zmianie zlokalizowanej z tyłu kolana zwykle towarzyszy: zaczerwienienie, trudności w zgięciu nogi oraz ból stawu kolanowego, który nasila się przy aktywności ruchowej.

Opuchlizna kolana może być również jednym z objawów wielu chorób, w tym przede wszystkim schorzeń o podłożu reumatologicznym i autoimmunologicznym. Wśród chorób, których symptomem jest obrzęk kolana, można wymienić: 

  • dnę moczanową, 
  • tocznia układowego, 
  • reumatoidalne zapalenie stawów oraz 
  • chorobę zwyrodnieniową stawów.

Obrzęk kolana - objawy

Opuchlizna kolana jest zespołem objawów o różnym podłożu i lokalizacji. Obrzęk najczęściej umiejscowiony jest nad kolanem, a dokładniej nad rzepką. Zdarza się jednak, że opuchlizna występuje z tyłu kolana. Wśród charakterystycznych symptomów obrzęku kolana można wymienić wodę w kolanie, czyli nadmiar płynu w stawie kolanowym. Wśród innych objawów opuchlizny kolana, można wyróżnić:

  • zaczerwienienie stawu,
  • ból w kolanie,
  • upośledzenie ruchów, może wystąpić nawet zespół, tzw. sztywnego kolana,
  • problemy z chodzeniem,
  • ocieplenie skóry w okolicy kolana.

Leczenie obrzęku kolana: farmakoterapia i rehabilitacja

Obrzęk kolana i towarzyszący mu ból oraz upośledzenie ruchu są dolegliwościami znacznie obniżającymi jakość życia chorego, dlatego wymagają interwencji specjalisty. Szczególnie szybkiej reakcji wymaga opuchlizna, spowodowana urazem kolana. 

W takiej sytuacji należy przede wszystkim wykonywać okłady z lodu

Z kolei wówczas, gdy obrzęk kolana, spowodowany jest gromadzeniem się wody, należy niezwłocznie udać się do specjalisty. W takim przypadku, wykonuje się punkcję stawu, która polega na odessaniu wody. Wówczas, gdy zachodzi podejrzenie infekcji lub stanu zapalnego, próbkę płynu oddaje się do analizy.

Zobacz także: RTG kolana – na czym polega badanie i co wykrywa?

W inny sposób przebiega leczenie obrzęku kolana wówczas, gdy ma on podłoże reumatyczne. W takiej sytuacji najczęściej wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt pomocniczy, w celu odciążenia chorego stawu. Ponadto pacjentowi zaleca się również smarowanie kolana maściami i żelami o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. W przypadku wdania się infekcji konieczna jest również antybiotykoterapia. Oprócz tego stosuje się również rehabilitację, której celem jest przywrócenie dawnej sprawności kolana.

Obrzęk kolana - jak domowymi sposobami zmniejszyć opuchliznę?

Obrzęk kolana można zwalczyć również domowymi sposobami. Pierwszym krokiem jest odpowiednie ułożenie chorej nogi oraz wykonywanie zimnych okładów. Opuchliznę kolana można zmniejszyć przez zastosowanie okładów z octu winnego, który ma działanie ściągające. Wśród domowych sposobów na obrzęk kolana można wymienić również wykonywanie okładów z: surowego ziemniaka, schłodzonych liści kapusty oraz śmietany lub kefiru, które - podobnie jak ocet - wykazują działanie ściągające.

Zobaczcie, jakie ćwiczenia poprawią krążenie:

Zobacz film: Ćwiczenia, które poprawiają krążenie w nogach. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 11.12.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej