Sprawdzone sposoby na elektryzujące się włosy. Przyczyny, pielęgnacja, kosmetyki

Fot: Voyagerix / fotolia.com

Elektryzujące się włosy to problem, który najczęściej pojawia się podczas chłodnych miesięcy, chociaż może dotknąć Cię również o innych porach roku. Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje i co zrobić, żeby włosy się nie elektryzowały.

Elektryzowanie się włosów pojawia się często podczas wkładania swetra lub wełnianego szalika i zdejmowania z głowy czapki. Często towarzyszy mu charakterystyczne strzelanie. Z problemem tym najczęściej borykają się osoby, których włosy są suche, cienkie i łamliwe. Aby uporać się z niesforną fryzurą, przede wszystkim należy więc zadbać o optymalne odżywienie i nawilżenie włosów. Odpowiednia pielęgnacja to najlepszy sposób na elektryzujące się włosy.

Elektryzowanie się włosów – przyczyny

Aby w pełni zrozumieć, dlaczego włosy się elektryzują, niezbędna jest niewielka powtórka z fizyki. Włosy naładowane są dwoma typami jonów – dodatnimi i ujemnymi. Jeżeli stosunek między nimi nie będzie optymalny i na głowie zaczną dominować jony dodatnie, wtedy odczuwa się, że włosy się elektryzują. Dlaczego? Jony dodatnie, napotykając inne jony o takim samym ładunku (znajdujące się na tkaninach lub pyłkach kurzu), odpychają się od siebie nawzajem. Efekt? Uniesione, elektryzujące włosy.

Dlaczego włosy się elektryzują?

Istnieje kilka powodów, które sprawiają, że we włosy wnika duża ilość jonów dodatnich. Do najczęstszych z nich należą:

  • Duża wilgotność lub suchość powietrza;
  • Nieodpowiednia pielęgnacja włosów;
  • Odwodnienie włosów;
  • Nieodpowiednie suszenie i czesanie włosów;
  • Ubrania i nakrycia głowy wykonane ze sztucznych materiałów.

Zdecydowaną większość tych czynników można zmienić i poprawić. Przedstawiamy sprawdzone, drogeryjne i domowe sposoby na elektryzujące się włosy.

Nawilżenie na elektryzujące się włosy

Regularne i odpowiednie nawilżanie to klucz w pielęgnacji włosów elektryzujących się. Odpowiednio nawodnione kosmyki stają się cięższe i, nawet podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych, odporne na uciążliwe elektryzowanie.

Stosunkowo rzadko spotkać można typowe preparaty na elektryzujące się włosy. Jednak nie oznacza to, że producenci nie potrafią opracować skutecznych środków. Najlepsze kosmetyki przeciw elektryzowaniu się włosów, to po prostu silnie nawilżające maski i odżywki. W drogerii należy szukać tych preparatów, które oparte są na naturalnych składnikach, takich jak oleje roślinne, woski czy masła (np. z shea lub awokado). Najlepsza nawilżająca odżywka na elektryzujące się włosy powinna być pozbawiona sylikonów, które mogą powodować zaostrzanie się problemu.

Do pielęgnacji można włączyć również specjalistyczny spray na elektryzujące się włosy – pozwoli on szybko zapanować nad fryzurą w nagłych wypadkach.

Co na elektryzujące się włosy? Domowe SPA

Aby dogłębnie odżywić, nawilżyć i dociążyć swoje włosy, do swojej pielęgnacji należy włączyć olejowanie, stanowiące doskonały sposób na elektryzujące włosy. Zabieg olejowania polega na wmasowaniu wybranego olejku roślinnego (kokosowego, rycynowego, słonecznikowego, oliwy z oliwek) w skórę głowy oraz we włosy na całej ich długości. Po godzinie olej należy spłukać, myjąc włosy tak, jak zazwyczaj. Zabieg olejowania można powtarzać nawet 2-3 razy w tygodniu. Korzystać można z różnych olejków roślinnych (najłatwiej będzie zacząć od tego, którego używa się w kuchni) – można również mieszać ze sobą różne ich rodzaje.

Sposoby na elektryzujące się włosy – odpowiednie nawyki

Aby poprawić kondycję włosów, najlepiej zrezygnować z suszenia ich gorącym strumieniem suszarki! Zabieg ten odpowiada często za elektryzujące się włosy. Włosy należy suszyć chłodnym lub letnim strumieniem powietrza. Jeżeli Twoja suszarka jest wyposażona w funkcję jonizacji, koniecznie z niej korzystaj!

Na elektryzowanie się włosów bardzo duży wpływ ma również to, jak (i czym) są czesane. Wymień wszystkie plastikowe szczotki i grzebienie na drewniane lub wykonane z naturalnego włosia, a częstotliwość ich używania ogranicz do minimum – Twoje włosy nie lubią zbyt intensywnego i częstego czesania. Jeżeli chcesz, możesz wyposażyć się również w specjalną szczotkę elektryczną do prostowania włosów, która pozwala naładować kosmyki jonami ujemnymi.

Zobacz film: Farby do włosów a uczulenie

Data aktualizacji: 15.12.2017,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej