Sposoby na zaparcia w ciąży - domowa apteczka dla przyszłej mamy

Fot: ftlaudgirl / stock.adobe.com

Zaparcia to częsty problem kobiet w ciąży, spowodowany głównie zmianami hormonalnymi i fizjologią stanu, w jakim znajduje się przyszła mama. W walce z zaparciami pomocne okazują się liczne domowe rozwiązania, lecz przede wszystkim zmiana diety na lekkostrawną i bogatą w błonnik.

Zaparcia to objaw towarzyszący niemalże wszystkim ciężarnym kobietom. O zaparciach mówimy wówczas, gdy oddawanie stolca jest utrudnione, bolesne i wypróżnianie odbywa się rzadziej niż trzy razy tygodniowo. Pojawiają się głównie podczas drugiego lub trzeciego trymestru ciąży.

Zaparcia w ciąży - objawy

Objawami towarzyszącymi zaparciom w trakcie ciąży są: zgęstnienie konsystencji stolca, wzmożone i często bolące parcie, niepełne wypróżnienia, suchość, uczucie pełności, bóle głowy, brak apetytu, gorączka, krew i śluz w kale.

Zaparcia w ciąży - przyczyny

Zaparcia w ciąży spowodowane są przeważnie zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety w czasie ciąży. Rosnące stężenie progesteronu ma duży wpływ na mięśniówkę jelit. Spowalniając ruchy perystaltyczne, prowadzi do zaburzeń wypróżniania się, a zalegający zbyt długo w jelitach stolec twardnieje i staje się trudny do wydalenia. Kolejną przyczyną zatwardzenia w ciąży jest ucisk rosnącej macicy na jelita, co spowalnia pasaż treści pokarmowej, a także przyjmowanie preparatów z żelazem (ciągła suplementacja zaburza wchłanianie jelitowe).

Domowe sposoby na zaparcia w ciąży

Znanych jest wiele domowych sposobów skutecznie działających na zaparcia w ciąży, jednak podstawą jest po prostu zmiana nawyków żywieniowych. Dieta ciężarnej kobiety powinna być bogata w produkty o wysokiej zawartości błonnika pokarmowego, który usprawnia pracę jelit. Dietetycy zalecają, aby w ciągu dnia dostarczać organizmowi około 30 g błonnika. Do produktów bogatych w błonnik zalicza się zwłaszcza owoce, a wśród nich jabłka, morele, gruszki, pomarańcze (źródła błonnika rozpuszczalnego w wodzie) oraz pełnoziarniste produkty zbożowe, kaszę gryczaną i jęczmienną, razowy makaron, fasolę, groch, soczewicę, bób (źródła błonnika nierozpuszczalnego). Można go dodatkowo uzupełniać w tabletkach. W zapobieganiu zaparciom pomocne okazać się mogą również mleczne napoje fermentowane z bakteriami kwasu mlekowego jak kefiry i jogurty. Najczęściej stosowanym na zaparcia produktem są jednak suszone owoce, a zwłaszcza figi i jabłka. Zastosuj także miesięczną kurację śliwkową. Wieczorem zalej gorącą wodą 5 - 6 suszonych śliwek i pozostaw na noc. Rano wypij wodę i zjedz śliwki. Jako remedium na zaparcie często poleca się roztwór z siemienia lnianego. Proszek rozpuszcza się w ciepłej wodzie, po czym zamienia się w kisiel, który należy spożyć wieczorem. W walce z zaparciami doskonale radzą sobie owoce kiwi, które korzystnie wpływają na perystaltykę jelit. Przy zaparciach zaleca się spożywanie dwóch owoców kiwi przed trzema głównymi posiłkami w ciągu dnia.

Zobacz także: Wzdęcia w ciąży: co robić, gdy się pojawią? Dieta, ruch, zioła i leki na wzdęcia w ciąży

Należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu i wypijaniu około 2 litrów płynów dziennie. Zaleca się zwłaszcza spożywanie wody mineralnej, rozluźniającej masę kałową i ułatwiającej wypróżnianie. Warto sięgnąć też po naturalne soki warzywne i owocowe, niesłodzone i świeżo wyciskane. Aby pozbyć się zaparć staraj się zaczynać dzień od wypicia szklanki letniej wody z sokiem z cytryny, bez cukru. Popularnym sposobem na zaparcia w ciąży są także herbatki ziołowe np. z rumianku lub kopru włoskiego.

Sposoby na zaparcia w ciąży - dieta i gimnastyka

Przyszła mama powinna ograniczyć spożycie pokarmów ciężkostrawnych, tłuszczów zwierzęcych, węglowodanów zawartych w białej mące oraz pokarmów o lepkiej konsystencji, które długo zalegają w przewodzie pokarmowym.

Zaparcia ustępują także w wyniku systematycznej, lekkiej aktywności fizycznej, która uruchomi leniwe jelita. U ciężarnych zatwardzenie ustąpić może po codziennym energicznym spacerze, gimnastyce czy ćwiczeniach mięśni dna miednicy mniejszej. Wypróżniania nie wolno odkładać w czasie i wstrzymywać go. Układ trawienny jest najbardziej aktywny z rana, dlatego wtedy powinniśmy wykorzystać ten odruch.

Duże znaczenie przypisuje się także sposobom posilania się i towarzyszącej temu atmosferze. Należy wystrzegać się jedzenia w pośpiechu, na stojąco. Każdy kęs pokarmu powinien być dokładnie, powoli przeżuty i pogryziony. Zaleca się, aby liczba przeżuć wynosiła 20 - 30 razy. Najlepiej jeść o stałych porach, bez pośpiechu, a także pić przegotowaną wodę 30 minut przed posiłkiem.

Ciężarna nie powinna zażywać środków przeczyszczających lub lewatywy bez konsultacji z lekarzem, gdyż mogą one wywołać przedwczesny poród, zachwianie gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu i odwodnienie.

Zobacz także: Zaburzenia wypróżniania - biegunka i zaparcia - przyczyny i domowe sposoby

Leki na zaparcia w ciąży

Jeśli domowe sposoby na zaparcia zawodzą, zasięgnij porady specjalisty. Wizyta jest konieczna, gdy zaparciom towarzyszy krwawienie z odbytu i silne dolegliwości bólowe. Długotrwające zaparcia mogą powodować żylaki odbytu (hemoroidy). Lekarz zaleca zazwyczaj czopki glicerynowe lub laktulozę, która rozluźnia konsystencję stolca.

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6

Bibliografia:

  1. http://www.edziecko.pl/ciaza_i_porod/51,103132,11797864.html?i=0.
Data aktualizacji: 11.12.2017,
Opublikowano: 06.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (4)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

doksa 27.08.2021r.

Goko załatwia sprawę - pozycja w kucki jest jedyną prawidłową i tego radzę się trzymać. U mnie była podobna sytuacja. Nie miałam pojęcia, co zrobić, jak działać, by było normalnie. Od lekarza głównie słyszałam o tym, czego mi niewolno. Serio. A rozwiązanie znalazłam w 100 proc. sama. Zrobiło się normalnie i to jest fajne. Nikomu tego nie życzę.

Nata 18.03.2021r.

w ciąży i po porodzie miałam co jakiś czas długotrwałe zaparcia i lekarz polecił mi właśnie te czopki. Ulga była bardzo szybka, bo już po 10-15 minutach. Teraz na szczęście ten problem już mnie nie dotyczy, ale czopki nadal mam w szafce.

Dominika 28.02.2021r.

Jestem w 8 miesiącu ciąży i pojawiły się u mnie zaparcia. Radzę sobie z nimi aplikując 1-2 czopki musujące ewaqu. Po kilku minutach następuje fizjologiczne wypróżnienie. To są jedne z niewielu czopków jakie mogą stosować kobiety w ciąży.

wana 30.11.2018r.

prawdopodobnie zbyt duża ilość żelaza w suplementach też może być przyczyną zaparć, dziewczyny napiszcie co brałyście w ciąży.

Zobacz wszystkie 4 komentarzy
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej