Sposób na zakwasy – co na nie poradzić? Jak szybko pozbyć się zakwasów i jak zapobiegać ich powstawaniu? 

Fot: Patrik Giardino / gettyimages.com

Zakwasy, to określenie specyficznego bólu pojawiającego się zazwyczaj dzień lub dwa dni po intensywnym wysiłku fizycznym. Wiele osób trenujących zastanawia się, jak pozbyć się zakwasów, ale sposobów jest wiele. Kierując się sprawdzonymi zasadami, można nawet uchronić się przed powstaniem zakwasów. 

Zakwasy są tzw. opóźnioną bolesnością mięśniową, która jest wynikiem dużego obciążenia mięśni. Panuje błędne przekonanie, że zakwasy biorą się z powodu gromadzenia się w mięśniach kwasu mlekowego. Tak naprawdę przyczyna leży gdzie indziej. Kwas mlekowy zostaje wypłukiwany z tkanek mięśniowych przez krew po wykonaniu intensywnego wysiłku, a następnie jest wykorzystywany przez wątrobę. Zakwasy powstają w wyniku mikrouszkodzeń mięśni, do których dochodzi w wyniku wysiłku niedostosowanego do aktualnych możliwości mięśni i włókien mięśniowych.

Zakwasy po treningu: sposoby na walkę z bólem

Jeżeli już dojdzie do powstania opóźnionej bolesności mięśniowej, to należy przygotować się na to, że taki stan będzie trwał od czterech do nawet siedmiu dni. W takiej sytuacji można nieco złagodzić ból poprzez stosowanie sprawdzonych sposobów na zakwasy. Należy zaliczyć do nich:

  • zimny prysznic lub kąpiel (kilkuminutowe schładzanie obolałych części ciała zimną wodą pozwala przynieść ulgę nawet na kilka godzin);
  • okładanie bolesnych partii ciała lodem;
  • stosowanie maści i leków przeciwzapalnych (w przypadku dużego bólu można stosować niesteroidowe leki przecizapalne, a dodatkowo żele lub maści na łagodzenie dolegliwości mięśniowych);
  • wizyta w saunie (nie tylko zimna woda działa korzystnie na zakwasy, ale wysoka temperatu również. Wizyta w saunie może zredukować ból i rozluźni mięśnie. Należy pamiętać o tym, aby nie korzystać z sauny zaraz po wysiłku fizycznym, gdyż może być to niebezpieczne dla zdrowia);
  • pływanie (jeżeli zakwasowy ból nie jest bardzo intensywny można skorzystać z innej formy aktywności fizycznej – pływania. Woda korzystnie działa na ciało, rozluźnia mięśnie i może wspomagać ich regenerację);
  • delikatny jogging lub spacer;
  • odpowiednie nawadnianie organizmu (minimum 2 litry wody dziennie);
  • delikatny masaż.

Jak skutecznie pozbyć się zakwasów po treningu? Odpowiedź znajdziecie w filmie:

    Zobacz film: Sposoby na zakwasy. Źródło: X-Bank Gallery

    Na walkę z bólem spowodowanym zakwasami dobrze jest również wprowadzić regularne, ale delikatne rozciąganie ciała. Stretching powinien stanowić podstawę każdej jednostki treningowej (wskazane jest wykonywanie go po zakończeniu treningu właściwego), ponieważ pomaga chronić mięśnie przed urazami. Dobrze sprawdza się jednak również kiedy dojdzie już do powstania zakwasów.

    Jak się pozbyć zakwasów domowymi sposobami – tego typu pytania często zadają osoby, które nie chcą wychodzić na basen czy do sauny. Dla nich dobra wiadomość jest taka, że istnieją sprawdzone domowe sposoby na zakwasy. Są to:

    • przykładanie ciepłych kompresów do bolących miejsc,
    • picie herbaty z dodatkiem sody oczyszczonej,
    • picie soku pomidorowego,
    • picie domowych napojów izotonicznych (w ich składzie powinny znaleźć się: woda, sok z cytryny, miód i sól)
    • picie soku z wiśni.

    Piwo na zakwasy: prawda czy mit?

    W internecie można znaleźć wiele zapytań dotyczących wpływu na zakwasy piwa. Mimo że niektórzy twierdzą, że piwo pomaga zminimalizować skutki zakwasów, to żadne badania tego nie potwierdzają. Często powtarzaną teorią jest ta mówiąca, że zawarty w piwie etanol pomaga odprowadzić kwas mlekowy z mięśni i zapobiega jego nagromadzaniu się. Jak już jednak wspomnieliśmy, to nie gromadzenie się kwasu mlekowego w mięśniach jest przyczyną powstawania zakwasów. Należy zatem uznać, że picie piwa nie pomaga walczyć z zakwasami i jest jedynie mitem.

    Zakwasy: co robić, aby ich uniknąć?

    Problemy z opóźnioną bolesnością mięśniową dotykają zazwyczaj osoby początkujące oraz te, które mają niewystarczającą wiedzę na temat podstawowych zasad odpowiedniego treningu. A istnieją tylko trzy kluczowe kwestie, które po wprowadzeniu do treningu zminimalizują ryzyko powstania zakwasów. Są to:

    • dokładna rozgrzewka przed treningiem,
    • stopniowanie wysiłku, czyli odpowiednie zwiększanie obciążeń,
    • rozciąganie po zakończonym treningu.

    Rozgrzewka poprzedzająca trening nie powinna być krótsza niż 5 minut. W tym czasie należy wykonywać proste ćwiczenia pozwalające przygotować ciało na większy wysiłek. Najpopularniejszymi ćwiczeniami są: trucht w miejscu, skłony, wykroki czy krążenia ramion, tułowia, stóp, bioder, kolan, głowy.

    Druga z wymienionych zasad dotyczy zwiększania obciążeń. Często zdarza się, że ktoś przecenia swoje możliwości i zbyt mocno obciąża mięśnie. Zwiększanie obciążeń powinno następować nie częściej niż raz na dwa tygodnie.

    Rozciąganie po treningu, czyli stretching, powinno trwać około 5-10 minut. Wskazane jest rozciąganie mięśni całego ciała, niezależnie od tego, które partie były ćwiczone podczas danej jednostki treningowej. 

    Zobacz film: Najlepsze ćwiczenia na zgrabne uda i nogi. Źródło: Dzień Dobry TVN

    Data aktualizacji: 10.02.2020,
    Opublikowano: 10.02.2020 r.

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

    Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

    Czytaj więcej
    Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

    Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

    Czytaj więcej
    Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

    Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

    Czytaj więcej
    Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

    Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

    Czytaj więcej
    Jazda na rolkach - dlaczego warto?

    Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

    Czytaj więcej
    Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

    Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

    Czytaj więcej
    Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

    Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

    Czytaj więcej
    Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

    Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

    Czytaj więcej
    Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

    Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

    Czytaj więcej
    Air joga – zasady, dobre strony stretchingu w podwieszeniu, ćwiczenia

    Air joga to specyficzna odmiana jogi charakteryzująca się wykonywaniem ćwiczeń w podwieszeniu nad ziemią przy użyciu hamaku. Uprawianie dyscypliny tego typu rozciąga ciało, odciąża kręgosłup i stawy oraz wpływa korzystnie na mięśnie core.

    Czytaj więcej