SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Getty Images

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Choć wciąż obowiązuje nas zasada #zostańwdomu, a gabinety kosmetyczne są dziś zamknięte na cztery spusty, nie oznacza to, że nie możemy o siebie odpowiednio zadbać. I choć relaks w ulubionym gabinecie urody trudno odtworzyć, warto wiedzieć, że nie jest to jednak misja niewykonalna. Jak więc w ramach domowego SPA zadbać o siebie? Takie pytanie zadaliśmy ekspertom. Lekcja numer jeden? Pielęgnacja stóp.

Od czego warto zacząć? Od przygotowania odpowiednich narzędzi. W pierwszej kolejności sprawdź, czy w twojej kosmetyczce nie brakuje tarki do stóp, pilnika do paznokci (najlepiej wersji 100/180), cążek, patyczka do odsuwania skórek, obcinaczki do paznokci i odżywki. Potrzebne będą także kosmetyki do pielęgnacji. Nie masz takich? Nic nie szkodzi, podpowiemy ci, jak stworzyć je z tego, co prawdopodobnie znajduje się w twojej lodówce lub łazienkowej półce. Gotowa?

Przeczytaj też: Jak dbać o stopy? Kiedy zgłosić się do ortopodologa?

O zrogowaciałą skórę piet, wysuszone skórki wokół paznokci, wysuszony naskórek stóp i mało stylowy kształt paznokci możemy zadbać samodzielnie, kradnąc z całego tygodnia maksymalnie godzinę. Plan na piękne stopy? Oto obowiązkowe 8 punktów.

  • Usuń stary lakier do paznokci
  • Zafunduj stopom kąpiel w letnim naparze
  • Wyeliminuj martwy naskórek za pomocą tarki i obetnij oraz opiłuj paznokcie
  • Postaw na peeling kosmetyczny
  • Nałóż maskę na skórę pięt i stóp
  • Pielęgnuj paznokcie (odsuń skórki za pomocą patyczka, następnie użyj cążek, a potem dopiłuj brzegi paznokcia)
  • Zaaplikuj odżywkę do paznokci
  • Posmaruj stopy kremem

Jak przygotować kąpiel dla stóp?

Do tej części zabiegu potrzebujesz miskę z ciepłą wodą, a także kilka podstawowych produktów, dzięki którym zagwarantujesz sobie prawdziwe SPA. W czasie pandemii najbardziej przydatna prawdopodobnie okaże się kąpiel odświeżająco – rozluźniająca. Jak ją wykonać? Wlej do naczynia 1,5 litra ciepłej wody. Później dodaj również 4 łyżki soli morskiej, 6 łyżek sody i 10 kropli olejku eterycznego. Ta mieszanka dla stóp zmniejszy ich napięcie, poprawi krążenie, złuszczy martwy naskórek i odstresuje dzięki aromaterapii.

Jak przygotować peeling do stóp?

Co powiesz na peeling na bazie soli morskiej? Taki preparat działa bardziej drażniąco na skórę z ranami lub mocno popękaną, ale rewelacyjnie zapobiega poceniu stóp. Jak go przygotować? 3 łyżki soli morskiej połącz z łyżką miodu, 6 łyżkami oliwy z oliwek i 5 kapsułkami witaminy E. Możesz także dolać kilka kropli ulubionego olejku zapachowego.

Powstałą mieszankę rozprowadź po stopach, a następnie pasuj je około 5 minut – szczególnie intensywnie w miejscach mocno rogowaciejących i tracących naturalne nawilżenie: piety, palce, podeszwa stopy oraz pod palcami.

Jak przygotować maskę do stóp?

W tym przypadku również mamy dla ciebie propozycję DIY. Zanim jednak podamy przepis, wyjaśnimy, dlaczego warto nie omijać tego kroku.

Złuszczenie martwego naskórka jest świetnym zabiegiem przygotowującym skórę do wchłonięcia składników odżywczych. Brak odpowiedniego odżywienia i nawilżenia po peelingu da nam efekt odwrotny do zamierzonego: skóra jeszcze szybciej stanie się szorstka, zrogowaciała, matowa, nieelastyczna, a na piętach będzie pękać szybciej i mocniej, często zostawiając krwawiące rany.

Idealnym produktami do pielęgnacji stóp są produkty z mocznikiem. Jeżeli uważasz jednak, że ich działanie jest zbyt słabe po zimie, wystarczy że do odmierzonej ilości kosmetyku dodasz odrobinę oleju z migdałów, awokado czy stopionego masła Shea. Mieszankę wykorzystaj natychmiast, by światło i tlen nie utleniało cennych kwasów tłuszczowych, jakie dostarczają ci dodane oleje. Mniej wrażliwe na warunki atmosferyczne będą oleje z pestek winogron i kokosowy – tę miksturę możesz trzymać w pudełku dłuższy czas.

Mieszankę takiego kremu czy masła dokładnie wmasuj w stopy, pozostaw na 15 minut, owiń ręcznikiem lub załóż skarpetki.

Jak zatem zrobić taką maskę samemu? Zmieszaj ze sobą 2 żółtka, 3 łyżki miodu oraz 2 łyżki oliwy i olej z dwóch kapsułek witaminy E. Po około kwadransie, spłucz produkt ze stóp.

Przeczytaj też: Czym są odciski na stopach? Jak pozbyć się odcisków na stopach?

Jak poprawnie wykonać pedicure?

Tak przygotowane stopy potrzebują już tylko pięknej oprawy paznokci. Jak ją wykonać? Pierwszym etapem jest odtłuszczenie zmywaczem płytki paznokcia oraz delikatne opiłowanie wałów wokół niego. Następnie przychodzi czas na odciągnięcie drewnianym patyczkiem skórek oraz wycięcie ich za pomocą cążek. Co dalej? Potem możesz nałożyć odżywkę (kilka warstw daje efekt glamour) lub użyć ulubionego lakieru do paznokci. Gdy płytka będzie już sucha, posmaruj stopy kremem.

Zobacz film: Jak zrobić domowe kosmetyki do stóp

Źródło: Dzień dobry TVN


Data aktualizacji: 31.05.2022,
Opublikowano: 31.05.2022 r.
Pielęgnacja skóry

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej