Soczewki kontaktowe – jednodniowe, miesięczne, tygodniowe

Fot: Science Photo Library / gettyimages.com

Soczewki kontaktowe różnią się rodzajem wady, dla której są przeznaczone, składem, a także trybem noszenia. Należy jednak przestrzegać zasad ich noszenia, higieny i dezynfekcji, by nie zwiększyć ryzyka infekcji.

Soczewki kontaktowe to bardzo duże ułatwienie dla osób, dla których noszenie okularów stanowiło jakiekolwiek ograniczenie czy dyskomfort. Można je stosować w większości wad wzroku. Najpopularniejsze są soczewki stosowane w nadwzroczności oraz krótkowzroczności, a także w astygmatyzmie. Jednak obecnie można je stosować również w innych wadach, choć są zazwyczaj wtedy produkowane na specjalne zamówienie.

Soczewki kontaktowe – w jakich wadach można je stosować?

Soczewki kontaktowe można stosować prawie w każdych wadach wzroku. W przypadku nadwzroczności soczewki można stosować do wady wynoszącej około 6 dioptrii. Granica wyznaczona jest również dla krótkowzroczności (około -10 dioptrii) i astygmatyzmu (około - 2,5 dioptrii). Wykorzystuje się również soczewki progresywne u osób, u których istnieje korekcja wzroku zarówno do dali, jak i do bliży.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o soczewkach kontaktowych:

Zobacz film: Rzućmy okiem na… soczewki kontaktowe Źródło: Dzień Dobry TVN

Jakie soczewki wybrać?

Najlepiej, by to specjalista dobrał odpowiednie soczewki dla danej osoby. Nie chodzi tu tylko o rozpoznanie samej wady, ale również tryb noszenia czy najbardziej optymalny rodzaj soczewki. Soczewki bowiem mają różne rodzaje. Różnią się składem, a przede wszystkim stopniem nawodnienia. Ma to ogromne znaczenie u osób z tendencją do przesuszania się rogówki, spędzających mnóstwo czasu przed monitorem komputera, noszących soczewki cały dzień itd.

Kolejny podział to tryb noszenia. Wyróżnia się soczewki miesięczne, jednodniowe i tygodniowe. Jednodniowe najlepiej sprawdzą się u osób, które nie muszą cały czas chodzić w soczewkach, bądź stanowią alternatywę na pojedyncze wyjścia dla osób na co dzień noszących okulary. Jednodniowe soczewki nie wymagają zakupu odpowiednich płynów i pojemników do ich przechowywania. Po prostu po ściągnięciu są wyrzucane.

Soczewki miesięczne i tygodniowe są przeznaczone do noszenia jednej pary soczewek przez dany okres. Jednak należy je zdejmować na co najmniej 30 min przed pójściem spać, przechowywać w odpowiednim pojemniku ze specjalnie do tego przeznaczonym płynem.

Obecnie dostępne są na rynku soczewki day&night, czyli soczewki do stosowania na dzień i na noc, w różnych przedziałach czasowych. Po pierwsze stanowią ogromne ułatwienie dla osób, dla których zakładanie soczewek jest dyskomfortem, a po drugie pozwalają na dłuższe trzymanie soczewek na oczach osobom, które po całym dniu noszenia zwykłych soczewek muszą je zdjąć ze względu na wysuszenie oka, swędzenie czy inne dolegliwości.

Jak można korygować wady wzroku? Dowiesz się tego z naszego filmu

Kto może nosić soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe może nosić każdy, pod warunkiem że jego wada wzroku mu na to pozwala. Są osoby, którym specjalista odradza noszenie soczewek, czy osoby, u których soczewki wywołują dyskomfort. Zakres przeciwwskazań jest minimalny. Jednak są sytuacje tymczasowe, kiedy noszenie soczewek nie jest wskazane. Obejmuje to stany zapalne (nie tylko zapalenie spojówki oka, ale również nieżyt nosa czy ostre infekcje). W czasie tych stanów warto przejść tymczasowo na okulary. Nie powinno się zakładać soczewek kontaktowych, kiedy istnieje znaczne ryzyko ich zanieczyszczenia. Np. plaża stanowi miejsce, gdzie łatwo może dojść do dostania się piasku do oka. Niestety wszelkie ciała obce, zalegając na soczewce, mogą doprowadzić do stanu zapalnego czy nawet uszkodzenia rogówki. Podobnie przeciwwskazaniem jest pływanie w zbiornikach czy na basenach. Zwiększa one bowiem ryzyko zapalenia spojówek.

Czy spanie w soczewkach to dobry pomysł? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Czy można spać w soczewkach? Źródło: Dzień Dobry TV.

Kontrowersyjne jest stosowanie soczewek kontaktowych u dzieci i młodzieży. Wszystko jednak zależy od dziecka. Soczewki kontaktowe u nastolatków są dobrym rozwiązaniem z tego powodu, że przykładają one znaczną uwagę na wygląd. Lepiej, by nosiły soczewki, niż miały nie nosić okularów z powodu wstydu. Ważne jest to, by dzieci były świadome konieczności higieny soczewek i odpowiednich procedur dezynfekcji związanych z soczewkami. U aktywnych nastolatków mogą one być dobrym rozwiązaniem podczas uprawiania aktywności fizycznych.

Data aktualizacji: 11.02.2020,
Opublikowano: 11.02.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej